Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Şii Heşdi Şabi birliklerinin Şengal’in Sinune ve Rabia kasabalarından çekildiği, yerlerine de Irak Ordusu 15. Tümen’in konuşlanacağı bildirildi.
 
 
 
 
Rûdaw muhabiri Tahsin Kasım, son 2 gündür Heşdi Şabi güçlerinin Şengal ve köylerinden çekilmeye başladığını söyledi.
 
Muhabirimiz, söz konusu güçlerin Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin talimatı üzerine çekildiğini belirterek, Şengal’de az sayıda Heşdi Şabi mensunun da halen kaldığını aktardı.
 
Heşdi Şabi birliklerinin çekildiği bölgelere ise Irak Ordusu 15. Tümen’in konuşlanacağı bildirildi.
 
Rûdaw’a konuşan bölge halkı ise can güvenliklerinden endişe ederek, Peşmerge Güçleri’nin bölgelerine geri dönmesini talep ettti.
 
Bu arada, Kdp.info’ya konuşan Şengal Asayiş Sorumlusu Kasım Simo, Heşdi Şabi milislerinin Irak-Suriye sınırındaki bölgelerden ile Şengal’den çekildiğini kaydetti.
 
Kasım Simo, söz konusu bölgelerden çekilen güçlerin IŞİD mensuplarının bulunduğu bölgelere kaydırıldığına işaret etti.
 
Rûdaw’a dün konuşan Şengal Kaymakamı Mehma Halil, “Heşdi Şabi, Rabia sınırından çekildi. Şengal’den çekilmesi için de karar alındı” demişti.
 
Şengallilerin Peşmerge Güçleri’nin dönmesini beklediğini kaydeden Halil, 2 bin Şengalli peşmergenin olduğunu ifade etti.
 
IŞİD, 3 Ağustos 2014'te Şengal ve bağlı olduğu nahiye ve köylere saldırmıştı.
 
Saldırının ardından binlerce Ezidi Kürt öldürüldü.
 
Irak Anayasası'nın 140’ıncı Madde kapsamındaki Şengal ilçesinin yüzde 85'ini Ezidi, Müslüman ve Hristiyan Kürtlerden oluşuyor.
 
11 Agust 2018-Rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.