Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Suriye ordusunun Bombaladığı yerlerin bir kısmının TSK’nin konuşlandığı gözlem noktalarının yakınlarındaki yerleşim yerleri olduğu iddia ediliyor.
 
 
 
Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının dün gece İdlib merkezi ile kentin güneyi ile güneybatısındaki cihatçı grupların denetiminde olan bölgelere savaş uçağı ve askeri helikopterler ile hava saldırısı düzenlediği belirtildi.
 
 Bombalanan yerlerin bir kısmının TSK’nin konuşlandığı gözlem noktalarının yakınlarındaki yerleşim yerleri olduğu iddia ediliyor.
 
Astana’da Türkiye, Rusya ve İran’ın öncülüğünde yapılan toplantılar dizisinin ikincisinde alınan alınan kararla “Gerginliği Azaltma Bölgesi” olarak belirlenen İdlib sınırları içinde kalan bölgelere dönük hava saldırılarına, Suriye ordusuna ait topçu birlikleri de destek veriyor.
 
Öncelikli Hedef Cisr Es Şigur
 
Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Suriye ordusu İdlib’in güneybatısındaki Cisr es Şigur bölgesini cihatçılardan geri almak için askeri hazırlıklarını artırmış durumda. 
 
İdlib’in doğusuna düşen Zammar’a da Halep’teki askeri mevzilerden topçu atışı yapan Suriye ordusu, İdlib’in güneydoğusundaki El Tamanah ile güneyindeki El Latamineh’e de hava saldırısı ve topçu atışları ile yöneldi. 
 
Suriye ordusunun Cisr es Şigur’a yakın Karkur ve Kufayr beldeleri ile İdlib’in güneybatısındaki Bidama nahiyesine de topçu atışları düzenlediği belirtiliyor.
 
Cebel Ekrad’a Yönelik Yoğun Bombardıman
 
Suriye ordusunun ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye kentine bağlı Cebel Ekrad (Kürt Dağı) bölgesine yönelik hava saldırıları başlattığı da gelen bilgiler arasında. 
 
Suriye’nin güneyindeki Dera ve Kuneytra illerini cihatçı gruplardan geri alan Suriye ordusunun hedefinde İdlib’deki Güvenliği Azaltma Bölgesi sınırları içinde kalan yerleşim yerlerinin yanı sıra Türkiye’nin Türkmendağı olarak adlandırdığı bölge de var. 
 
Suriyeli Türkmenlerin yaşadığı Cebel Ekrad bölgesindeki Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki yerleşim yerlerine yönelik hava saldırılarının yanı sıra bölgenin karadan bombalandığı da belirtiliyor. İddialara göre Suriye güçleri bu bölgelere topçu saldırılarının yanı sıra kara güçleriyle de girmeye dönük hareketlilik içinde.
 
Öte yandan, Suriye ordusu söz konusu bölgenin doğusunda bulunan İdlib’e bağlı Zuayniyye ve Tuffahiyye köylerine de hava saldırıları düzenledi. Bu bölgelere dönük hava saldırılarına topçu birlikleri de destek verdi.
 
Cihatçılar, Hmeynim’e Drone İle Saldırdı
 
İdlib’deki cihatçı grupların Suriye’nin bölgeye dönük hava ve kara saldırılarının hemen ardından Rusya’nın Hmeynim askeri üssüne iki drone ile saldırı düzenlediği belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı askeri üsse saldırı düzenleyen dronelerin imha edildiğini açıkladı. 
 
Bölgedeki hava hareketliliğine katılan savaş uçaklarının önemli bölümünün Rusya’nın Hmeynim’deki askeri üssünden havalandığı da gelen bilgiler arasında.
 
Yerel Kaynaklara Göre En Az 25 Sivil Yaşamını Yitirdi
 
Cihatçı gruplara yakınlığı ile bilinen grupların yaptığı açıklamalara göre Suriye’nin İdlib’e dönük dün geceki hava saldırılarında en az 25 sivil yaşamını yitirdi.
 
Beyaz Baretliler (bunlar, CIA  ajanları. IŞID, ÖSO... destekçileri. .d.d.com) adıyla bilinen sivil savunma grubu, İdlib’in farklı bölgelerindeki sivil ölümlerini 25 olarak açıklarken, Han Şeyhun Sivil Savunma Grubu'nun sözcüsü Anes Diab da Urum el Kübra’da en az 20 sivilin öldürüldüğünü duyurdu.
 
12 Agust 2018-Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.