Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Geçtiğimiz günlerde yangınların söndürülmesi için ciddi bir mücadele verdiklerini belirten Müşkirek Köyü sakini Hüseyin Zeytin; Sabah saatlerinde 2 helikopterin, 2 saat boyunca Aralıksız bir şekilde Bali Deresi ve Müşkirek kırsalını  Bombaladığını, alev almayan yerleri ise Defalarca Bombaladığını kontrol altına aldıkları bölgelerin YENİDEN YAKILDIĞINI söyledi.

 

 

 

Bali Deresi ile Müşkirek bölgesinin bombalanması sonucu yeniden başlayan yangın genişliyor.
 
Dersimliler yangının söndürülmesi için çağrı yaptı.
 
Dersim Merkez kırsalında gönüllülerin müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangın bu sabah, yapılan bombardımanın ardından yeniden alevlendi.
Mezopotamya Ajansı'nın yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, sabah saat 07.00 civarında 2 helikopterin Bali Deresi ile Müşkirek bölgesini bombalaması sonucu yangın çıktı.
 
(fotograf, bugün çekilmiş. d.d.com)
 
Yangının Sincik dağı, Rengül kırsalına da sıçradığı belirtilirken, Bali ve Müşkirek bölgesindeki yangının genişlediği ifade edildi.
 
DUYARLI OLAN HERKES YARDIMA ÇAĞIRILIYOR
 
Dersim Merkez kırsalında çıkan yangın birçok bölgeye sıçradı. Müşkirek Köyü sakini Hüseyin Zeytin bölgenin alevlenmesi için saatlerce bombalandığını belirterek, yangının söndürülmesi için duyarlı herkesi bölgeye çağırdı. 
 
Dersim Merkez kırsalında sabah saatlerinde havadan yapılan bombardıman sonucu çıkan yangın genişleyerek büyüyor.
 
Yangın; Avgasor vadisi, Bali mezrası, Müşkirek ve Kartan mıntıkası Sincik Dağı Xoşiruk Dağı, Dikenli Mahmut Köyü ve Garipuşağı arasındaki mevkiinde büyüyor. 
 
Çıkan yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunan Müşkirek Köyü sakini Hüseyin Zeytin, sabah saatlerinde 2 helikopterin 2 saat aralıksız bir şekilde Bali Deresi ve Müşkirek kırsalını bombaladığını, alev almayan yerleri ise defalarca bombaladığını aktardı. Zeytin, havadan yapılan bombardıman ile açıkça yangınların çıkmasını hedeflendiğini belirtti.
 
'BÖLGELER YENİDEN YAKILDI'
 
Geçtiğimiz günlerde yangınların söndürülmesi için ciddi bir mücadele verdiklerini belirten Zeytin, kontrol altına aldıkları bölgelerin yeniden yakıldığını söyledi.
 
Zeytin, Dersim’deki yangınların kamuoyu ile paylaşılması ve bilgi verilmesinin dahi suç sayıldığını vurgulayarak;
 
“Doğamızı kurtarmak ve yangınlara tepki göstermek suçsa suç işleyeceğiz. Doğamızı sevdiğimiz için her gün bu suçu işleyeceğiz. Sabahtan beri, taciz ateşlerine tabi tutuluyoruz. Helikopterler havadan sivil insanları gözlemleyerek, taciz ediyor. Sağımız solumuz bombalanıyor. Canı pahasına ölüm de olsa yangın bölgesine gideceğiz. Yangınların söndürülmesi için herkesin daha fazla genişlemeden bölgeye gelmesini istiyorum” çağrısında bulundu.
 
FERHAT TUNÇ'TAN ACİL HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI
 
Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmesi için bir çağrı da yangınların söndürülmesi ve dünyaya duyurulması için  büyük çaba harcayan sanatçı Ferhat Tunç'tan geldi.
 
Tunç, hemsosyal medyadan hem de haber ajanslarına yaptığı açıklamalarla bugün yeniden başlayan yangınlarla ilgili kentte bulunan siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerine acil harekete geçme çağrısında bulundu. 
 
Dersim’de 5 günlük uğraşın ardından söndürülen Bali, Müşkürek ve Rengül bölgesi yeniden yakılıyor.
 
Sabah 9’dan itibaren Helikopterlerin bombalaması sonucu çok daha geniş bir alanın Alevlere teslim olduğunu öğrendim. Birazdan görüntülerini paylaşacağım #DersimYanıyorSessizKalma
 
BÖYLE DEVAM EDERSE BİR KAÇ YIL SONRA DERSİM’İN ETRAFINDA ORMAN KALMAYACAK’
 
Özellikle Dersimlileri duyarlı olmaya çağıran Tunç;
 
“Yaşanan bir doğa katliamıdır. O bölgedeki yangının gönüllüler tarafından söndürülmesine açık bir misillemedir. ‘Biz yakmaya devam edeceğiz’ demek istiyorlar. Yangınların yarattığı çevre tahribatını umursadıkları da yok. Operasyonları bahane ederek ormanlık bölgeler planlı yapılan bombardımanla yok ediliyor. Yok edilen sadece ağaçlar değil, Dersimin geleceğidir. Zaman kaybetmeden yangına müdahale edilmeli ve bunun için de kurum ve partilerin acil eylem çağrısı yapmaları gerekir. Bu duruma seyirci kalınırsa, kaybeden Dersim olacaktır.  Böyle devam ederse bir kaç yıl sonra Dersim’in etrafında ormanlık alanlar kalmayacak” açıklamasında bulundu.  
 
FERHAT TUNÇ
@ferhatttunc
 Durum vahim!
 
Operasyonlar bahane edilerek ormanlık bölgeler planlı yapılan bombardıman ile yok ediliyor. Yok edilen sadece ağaçlar değil, Dersimin geleceğidir. Zaman kaybetmeden yangına müdahale için harekete geçilmelidir...  
 
Yangın; Avgasor Vadisi, Bali Mezrası, Müşkirek ve Kartan mıntıkası, Sincik Dağı, Xoşiruk Dağı, Dikenli Mahmut Köyü ve Garipuşağı arasındaki mevkide büyüyor. 
 
26 Agust 2018- artigercek.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.