Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Şiladze sakinlerinin TSK’nın bölgeye düzenlediği bombardımanlarına karşı protesto gösterisi düzenlediğini ifade ederek; “Gösteriler saat 14.00-15.00 arasında sakin geçti. Gösteriler sırasında BAZI konuşmalar yapıldı, göstericiler tarafından ayrıca iki bildiri okundu”.  (Rudaw, Kürdçe bilmediği için 'Bazı Konuşmaları' anlamamış. d.d.com)
 
 
(Üç haber ekledik, haberleri okurken, yayınlandığı saatler göz önüne alınırsa (bu saatleri de ekledik) Rudaw çetesinin TC'nin açıklamalarının Goygoycusu olduğunu, kime hizmet ettğini, rahatlıkla göreceksiniz. d.d.com)
....................
 
Rudaw/ ŞİLADZE - Protestolar sırasında gerginlik yaşandı 
 
Şiladze
Duhok (Rûdaw) - Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Şiladze kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardımanlarına karşı protesto gösterileri düzenlendi. 
 
Göstericiler TSK’ya bağlı bir karargaha girdi. Yaşanan olaylar sonucu 2 kişi hayatını kayebetti, 16 gösterici de yaralandı.
 
Olay yerinden bildiren Rûdaw muhabiri, Şiladze sakinlerinin TSK’nın bölgeye düzenlediği bombardımanlarına karşı protesto gösterisi düzenlediğini ifade ederek, “Gösteriler saat 14.00-15.00 arasında sakin geçti. Gösteriler sırasında bazı konuşmalar yapıldı, göstericiler tarafından ayrıca iki bildiri okundu” diye aktardı.
 
Bildiriler okunduktan sonra göstericilerden gösteriye son vermeleri talep edilirken bazı göstericilerin TSK’ya ait bir karargahın bulunduğu Sire yerleşim birimine doğru hareket ettiği ifade edildi.
 
Göstericilerin karargahın bir bölümünü ateşe verdiği ve bazı askeri araçların da yandığı belirtildi.
 
Yaşanan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.
 
Rûdaw’a konuşan Amedi Devlet Hastanesi Müdürü Dr. Necib Said, yaralıların büyük bir bölümünün hayatı tehlikesi olmadığını belirtti.
 
Askerlerin kalabalığı dağatmak için havaya ateş açtığı ifade edildi.
 
Muhabirimiz, “Askerler karargah içinde ateş yaktı. Bazı göstericiler ise karargahtaki bazı odaları ateşe verdi, ayrıca iki tankı da ateşe vermeye çalıştı” diye aktardı.
 
Yaşanan olaylardan sonra bölgeye Peşmerge Güçleri sevk edildi. Bölgede durumların sakin olduğu öğrenildi.
 
Ankara’dan açıklama
 
Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Irak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize PKK terör örgütünün provakasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur."
 
Ne olmuştu?
 
23 Ocak’ta TSK’nın Amedi’ye bağlı Geli Reşava bölgesinde düzenlediği bombardıman sonucu hayatını kaybeden iki sivil bugün Dereluk bölgesinde toprağa verildi.
 
TSK’ya bağlı savaş uçakları tarafından 23 Ocak’ta Amedi’de düzenlenen bombardıman sonucu 6 sivil hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerinden ikisinin cesedine halen ulaşılamadı.
 
TSK’ya bağlı savaş uçaklarının son 2 yılda Amedi bölgesinde düzenlediği bombardıman sonucu 20 sivil hayatını kaybetti.
 
26 ocak 2019-Rudaw
 
http://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/260120198 
......................
Aynı Konuda, Güney Kürdistan Hükümetinin Açıklaması. Kürt halkının protestosundanbirkaç saat  sonra yapılmış bu açıklama..d.d.com
......................
Erbil’den ‘Şiladze olayları’ açıklaması 
 
Rûdaw Tarafından 13 saat önce
 
Erbil (Rûdaw) - Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Şiladze kasabasındaki protestolar sırasında yaşanan gerginliklerine ilişkin Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, "Olayların arkasında provakatör eller var. Güvenlik kurumları soruşturmaları titizlikle yürüterek gerginliğe sebeb olanlar ve provakatörler cezalandırılacaktır” denildi.
 
(TC'nin katliamını değil, başkalarını suçluyorlar... TC'nin bilerek vede isteyerek yaptığı bir katliam halbuki vede bunlar İLK değil ama TC'yi kınamıyorlar bile.. d.d.com)
 
Kürdistan Bölgesi Hükümeti Şiladze’deki olaya ilişkin bir açıklama yayımladı.
 
Yazılı açıklamada şu ifadelere ver verildi:
 
“Şiladze’de bugün yaşanan olayların can kaybına yol açmasınında dolayı üzüntü ve endişe duyduk. Olayda hayatını kaybedenin ailesine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
 
Olayların arkasında provakatör eller var. Güvenlik kurumları soruşturmaları titizlikle yürüterek gerginliğe sebeb olanlar ve provakatörler cezalandırılacaktır”devil
 
Bugün Şiladze kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği bombardımanlara karşı proteto gösterileri düzenlendi. Protesto gösterilerinden sonra bazı göstericiler bölgede bulunan TSK’ya ait bir karargaha girdi.
 
Çıkan olaylarda bir gösterici hayatını kaybetti, 15 kişi de gösterici yaralandı.
 
26 ocak 2018-Rudaw 
http://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/2601201910 
....................
 
Erbil - Ankara hattında kritik görüşme 
 
Rudaw Tarafından 12 saat önce
(foto, Rudaw'dan,Neçirvan Barzani - Mevlüt Çavuşoğlu)
 
Haber Merkezi -  Başbakan Neçirvan Barzani, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.
 
AA’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı  habere göre, Çavuşoğlu, Barzani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
 
Neçirvan Barzani'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait üst bölgesine gerçekleşen saldırıyla ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını ve konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını ifade ettiği belirtildi.
 
Şiladze kasabasında TSK'nın bombardımanlarına karşı düzenlenen protesto gösterileri sonrası yaşanan olaylar sonucu 1 kişi hayatını kaybetti 15 kişi de yaralandı.
 
26 ocak 2019-Rudaw
.................

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.