Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ailesi IŞİD'li olup yetim kalan 12 çocuğu Fransa'ya iade etti. Hollanda'ya da iki çocuğun iade edildiği açıklandı... (Kürt anneler-babalar  PKK/PYD'den çocuklarını istediğinde karşılığında, Tehdit edilip, Dayak yemişlerdi... d.d.com) 
 
 
Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), Fransız vatandaşı olan ve öldürülen IŞİD militanlarının 12 çocuğunu Fransa’ya iade ettiği açıklandı.
 
The Guardian gazetesinin haberine göre, en büyüğü 10 yaşında olan ve bir süredir yetim halde SDG kamplarında tutulan çocuklar, dün Ayn İsa’da Fransız Dışişleri yetkililerine teslim edildi.
 
Eş zamanlı olarak, ailesi yine IŞİD’li olan iki yetim çocuğun da Hollanda hükümetinden bir heyete teslim edildiği açıklandı.
 
Özellikle SDG’nin yakaladıkları olmak üzere, Irak ve Suriye’de tutulan yüzlerce yabancı IŞİD militanının nasıl yargılanıp cezalandırılacağı, ailelerine ne olacağı bir süredir uluslararası bir tartışma konusuna dönüşmüş durumda. 
 
(foto; çocukları PKK tarafından kaçırılan Anneler, 'oturma eylemi' yapıyor, çocuklarını istiyorlar PKK'dan. ama PKK ve S.Demirtaş tarafından, MİT'ten para alarak bu protestoyu düzenlemekle suçlanıp hem tehdit edildiler, hemde dövüldüler...d.d.com)
 
Son olarak, ailelerinin IŞİD bağlantısı bulunan 188 Türk çocuk Türkiye’ye, iki kadın ile altı çocuk da ABD’ye iade edilmişti.
 
SDG’nin Haseke’de kurduğu kamplardaki yabancı IŞİD mensuplarının vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanması çağrısı ise henüz karşılık bulmuş değil.
 
Irak’ta ise bugüne dek IŞİD militanı olduğu belirtilen çok sayıda yabancı ülke vatandaşı yargılandı ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu birçoğuna idam cezası verildi. Ancak bu cezalar infaz edilmedi.
 
İnsan hakları örgütleri, Irak’taki bu yargılama süreçlerine ‘itirafların birçoğunun işkence ile alındığı’ gerekçesiyle karşı çıkıyor.
 
Son olarak Hollanda, IŞİD mensupları için uluslararası bir mahkeme kurulması konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde öneride bulunmuş, Avrupa ülkelerinin de uluslararası bir ceza mahkemesi kurmayı düşündüğü belirtilmişti. 
 
10 Haziran 2019-gazeteduvar-

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.