Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

TC, bir yandan Suriye rejiminin gerilimi azaltma bölgesi içerisinde kuşattığı bölgelerdeki noktalardan çekilirken, diğer yandan, Yoğun bir Şekilde Yeni Mevkilerde Konuşlanıyor.. (Kürdleri yok etmek için; 'TC'ye emirler, taktikler, hep katil sürüsü Abd'den.. bizide burada baskılarla 'son noktaya' getirdiler, 'kırmızı hedef' olduk, yakında bizide susturacaklar.. Halim Kar)
 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeybatısında Lazkiye’nin kuzeydoğu dağlarından Halep’in kuzeybatı banliyölerine uzanan ve oradan da Hama ve İdlib’in kırsallarına ulaşan ‘gerilimi azaltma’ bölgesindeki yoğun hareketliliğini sürdürüyor.
 
Türk güçleri bir taraftan Astana’daki Gerilimi Azaltma Anlaşması ile Türkiye ve Rusya’nın daha sonraki süreçte yaptığı anlaşmalar uyarınca inşa edilen bazı askeri noktalardan çekilirken, diğer taraftan İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye başta olmak üzere diğer bölgelerde yeniden konuşlanıyor.
,
(foto, Trump köpeğinin, TC/RTE'ye 'Teşekkür ettği Sahneler, burası İDLİB!  Kürdler her katliamın ardında yine  yine sürgün yollarına düşüyor, işte ABD kahpesi bu! d.d.com)
 
Bu bağlamda Türk güçleri son olarak, Cisr eş-Şuğur’un güneyindeki El-Kefir bölgesi, Cisr eş-Şuğur’un batısındaki Beddama kasabasına bağlı Ez-Zayuniyye bölgesi çevresi ile Ayn el-Hur yakınları başta olmak üzere Halep-Lazkiye karayolu (M4) üzerindeki çok sayıda mevkiye zırhlı 

kabinler ve kurşun geçirmez camlara sahip nöbet kulübeleri kurdu.
 
Bu bölgeler, Türk-Rus ortak devriyelerinin bittiği nokta, Lazkiye kentinin idari sınırında yer alıyor.
 
Rusya, iki tarafa ait devriye araçlarına yönelik tekrarlanan saldırılar ve Türk tarafının devriye güzergahının güvenliğinin sağlanması hususundaki yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle, 5 Mart 2020’de Ankara ve Moskova arasında yapılan ateşkes anlaşması uyarınca başlayan ortak devriyelere katılmayı durdurdu.
 
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında destekli grupların yer aldığı Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden kaynaklar, 

Türk güçlerinin kurduğu güvenlik noktalarıyla, Türk-Rus anlaşmasına karşı çıkan tarafların M4’ün açılmasını engellemek için yola tuzakladıkları mayın veya patlayıcıların tespiti için sürekli arama tarama operasyonları yapmak yerine güzergahı güvenli hale getirmeyi amaçladıklarını aktardı.
 
Nitekim Türkiye de M4’ün güvenli hale getirilmesini taahhüt etmişti.
 
Rusya, Türkiye’nin bu yükümlülüğüne uymadığını gerekçe göstererek Ağustos ayından itibaren ortak devriyelere katılmayı durdurmuştu.
 
Türk güçleri bir yandan Suriye rejiminin gerilimi azaltma bölgesi içerisinde kuşattığı bölgelerdeki noktalardan çekilmeye devam ederken, diğer yandan periyodik ve yoğun bir şekilde yeni mevkilerde konuşlanıyor.
 
Türk güçlerinin konuşlanma süreci temel olarak İdlib’in güney kırsalındaki Cebel Zaviye’de, özellikle de rejim güçleri ile temas noktalarında yer alan köy ve kasabalar ile bölgeyi iyi bir şekilde gözlemleyebileceği bölgelerde yoğunlaşıyor.
 
Türkiye, askeri araç, lojistik ve askeri malzeme ile asker takviyelerini sürdürüyor. Bu takviyeler, İdlib’in kuzeyindeki Keferlusin Sınır Kapısı’ndan giriş yapıyor.
 
İdlib’de ve özellikle güney kırsalı ile rejim güçlerinin yaptığı kuşatmanın ardından gerçekleşen çekilme süreci sonrasında Hama’nın bazı bölgelerinde halihazırda 64 noktada 8 binden fazla askeri araç ve 12 binin üzerinde Türk askeri bulunuyor.
 
(Askeri Üslerin sayısını gösteren rakamlara dikkat ederseniz, TC ve efendisi ABD, 'Batı Kürdistan'ı -Rojava- tamamen  kuşatmış ve Yerleşmiş durumdalar ve istedikleri gibi Cirit atıyor bu faşist sürü... ama, dünya insan hakları kurum ve kuruluşlarından TIK yok d.d.com)
 
Türkiye’nin son üç aydaki askeri hamleleri ve bölgeye yönelik yoğun takviyenin arkasında, Ankara’nın, rejimin Rusya’nın desteğiyle muhaliflerin son kalesi İdlib’e büyük bir askeri operasyon başlatmasını engelleme girişimi olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
 
Türkiye, rejim güçlerinin olası bir hamlesini engellemek amacıyla Cebel Zaviye’deki güçlerinin varlığını güçlendirdi ve geçtiğimiz iki ay içinde rejim güçleri ile muhalifler arasındaki temas hatlarında 20 askeri nokta inşa etti.
 
(ABD, köpeği TC'yi İDLİB' saldıttıktan sonraki 'manzaralar'. Kürdlerin hali yani. d.d.com)
 
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre, rejim güçleri, Cebel Zaviye’deki mevzileri top ve füzelerle bombalamayı sürdürüyor. Gözlemevi, rejim güçlerinin dün El-Futeyra, Kensafra, Safuhan, Fuleyfel, Beyneyn, Er-Ravhiye ve Kedevre bölgelerini bombaladığını aktardı.
 
Gözlemevi rejim güçlerinin aynı zamanda Hama’nın kuzeybatısındaki Sehl el-Gab’da yer alan Kalidin çevresi ile Ez-Ziyare ve El-Ankavi bölgelerini bombaladığını belirtti.
 
*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.
 
06 ocak 2021-Şarku'l Avsat

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.