Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Saddam Hüseyin, Kürd direnişini bastırmak için Helebce’nin bombalanması emrini verdi. Bunun üzerine 16 Mart 1988’de Helebce semalarına gelen uçaklar, halkın üzerine gaz bombalarını yağdırdı. Resmi rakamlara göre 5 bin sivilin öldüğü saldırıda, 7 bini aşkın insan yaralandı.

 

BasNews – Helebce Katliamı’nın 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla Kürdistan’da (KBY) çeşitli törenler düzenlendi. Şehitleri anmak için Kürdistan’nın dört bir yanında, diasporada ve Helebce, Hewlêr, Süleymaniye, Duhok ve Kerkük kentinde anma etkinlikleri organize edildi.

Saat 11.00’da Kürdistanlı yurttaşlar, Helebce şehitleri için 5 dakika saygı duruşunda bulundu. Trafiğin durduğu bu dakikalarda, insanlar otomobillerinden inerek dualar etti. İş yerleri ve evler önünde de vatandaşların ayakta Helebce ’şehitlerini’ andı.
 
Etkinliklerin merkezi Helebce ’de, kent meydanında toplanan binlerce kişi, ’Şehitlik Anıtı’na’ yürüdü. Burada kurbanlar için Kur’an-ı Kerim okundu. Acılar, 26 yıl sonra tekrar tazelendi. Kimyasal gaz saldırısında yakınlarını kaybedenler, mezar taşları başında gözyaşları döktü. Etkinliğe katılanların çoğunlukla siyah giyinmesi dikkat çekti.  
 
Barzani’ye vilayet teşekkürü 
 

Anma törenlerinde yapılan konuşmalarda Helebce’nin vilayet yapılmasına vurgu yapıldı. Helebceli’ler, katliamın 26’ıncı yılında ilçelerini il ilan eden Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’ye teşekkür ettiler. Helebce Kaymakamı Goran Edhem, törende yaptığı konuşmada, ’Kimyasal saldırıdan sonra yok olmuş, harabeye dönüşmüş bir Helebce vardı. Çok şükür kısa sürede halk olarak ayağa kalktık ve şimdi Helebce’nin il olduğu günleri gördük’ dedi.  
 
Helebce’ye ağıt 
 
Erbil’de Şehir Parkı’nda düzenlenen anma törenine yüzlerce kişi katıldı.

Törende sahneye çıkan bir müzik grubu, def çalgısı eşliğinde Helebce ’de yaşananlar için ağıtlar yaktı. Anmada söz alan Erbil Valisi Nevzat Hadi, Helebce ’yi Hiroşima ve Nagazaki’ye benzeterek, ’Fakat bu katliamı, devlet başkanı kendi halkına karşı yaptı.

Diktatör Saddam Hüseyin’in emriyle Helebce halkı üzerine bombalar yağdırıldı. Bu, vicdansız ve insanlık değerlerinden uzak karar nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti. Bu saldırı, insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suçtur’ dedi.
 
 ’Saddam’ın diğer bütün diktatörler gibi tarihin çöplüğüne gömüldüğünü’ ifade eden Hadi, ’Kürdistan bölgesinin özgür, Irak’ın ise demokratik bir yapıya kavuştuğunu’ belirtti. Kürdistan’nin diğer iki kenti Süleymaniye, Duhok ve Kerkük’te Helebce için anma merasimleri tertiplendi.

Öte yandan Kürdistan’ın dört bir yanında ve diasporada yaşayan Kürdler de Helebce katlimamının kurbanlarını anmak için çeşitli etkinlikler düzenledi. 

Helebce Katliamı
 
Helebce Katliamı, 8 yıl süren İran-Irak Savaşı’nda Saddam Hüseyin’in Kürdlere karşı başlattığı ’Enfal Operasyonu’nun’ son aşaması olarak tarihe kaydedildi. Saddam Hüseyin, Kürd direnişini bastırmak için Helebce’nin bombalanması emrini verdi. Bunun üzerine 16 Mart 1988’de Helebce semalarına gelen uçaklar, halkın üzerine gaz bombalarını yağdırdı.

Resmi rakamlara göre 5 bin sivilin öldüğü saldırıda, 7 bini aşkın insan yaralandı. Binlerce insan, Helebce ’den kaçarak Kuzey ve Doğu Kürdistan’a göçmek zorunda kaldı. Bu göç esnasında da yüzlerce insan hayatını kaybetti. Daha sonra 19 Ağustos’ta İran ile Irak arasında ateşkes imzalandı. Ateşkesten 5 gün sonra Irak ordusu, Helebce’yi işgal etti.
 
16 Mart 014- Bas News

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.