Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, gazeteci yazar Mihemed Bidewî’nin Bağdat’ta öldürülmesinden sonra Irak Başbakanı Nuri Maliki ve bazı Iraklı siyasetçilerin yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. 


Sabah saatlerinde Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, Başbakan Maliki’nin olayın neden ve nasıl gerçekleştiğini bilmeden ‘Kana karşılık kan dökülür’ diyerek Kürdlere karşı bir nefret söylemi yaydığı belirtildi.
 
“Akademisyen ve gazeteci Mihemed Bidewî’nin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Umuyoruz ki yasal prosedür gereği olayın nasıl gerçekleştiği detaylarıyla ortaya çıkarılır ve cinayeti işleyen kişi yasalara göre hak ettiği cezayı alır” ifadeleriyle başlayan açıklamada olayla ilgili detaylı bir araştırma yapılması istendi.
 
 Maliki’nin olayın gerçekleştiğini öğrendikten sonra verdiği demeçlerde intikam alınacacağına dair ifadeler kullanmasına tepki gösterilirken, ‘Bazı siyasetçiler, olayla ilgili yaptığı açıklamalarda Irak’taki farklı kimliklerin birarada yaşama iradesini ve toplumsal barışı tehdit ediyor’ denildi.
 
 Başkanlığın açıklamasından satırbaşları şöyle: “Kimsenin bu tür açıklamalarla Irak halkları arasında bir ayrışmayı ve çatışmayı körüklemeye hakkı yoktur. Olayın failinin Kürd bir pêşmerge olmasından dolayı ortaya çıkan ayrımcı söylemler fitne çıkarma gayreti olarak göze çarpıyor.”
 
“Son yıllarda Irak’ta 400’e yakın üniversite hocası, aydın ve gazeteci, faili meçhul cinayetlere kurban gitti ve Bağdat Hükümeti bu olayların faillerini bulmak için herhangi bir çaba sarf etmedi. Bu tür olayları siyasi rant malzemesi olarak kullananlar halklar arasında doğabilecek herhangi bir olumsuzluğun, nefret söyleminin ve çatışmanın sorumlusudur. Bağdat Hükümeti bu olaya intikamı alınması gereken bir mesele olarak bakıyorsa, Helebce’de şehid edilen 5000 kişinin, Enfal Operasyonu’yla şehid edilen 18200 kişinin, Barzan’da şehid edilen 8000 kişinin ve 12000 Feylî’nin kanlarının yerde kalmasının sorumlusu kim?”
 
“Mücadelesinde onbinlerce insanı şehid edilen Kürd halkı, yeni bir umut ve birlikte yaşama arzusunun temellerini korumak için asla ‘Kana karşılık kan dökülür’ demedi. Dileriz mahkeme, yargılama sonucu vereceği kararda siyasilerin bu intikam söylemlerinin etkisinde kalmaz ve adilane bir karar verir.”
 
“Eğer Bağdat’taki siyasi güçler halkların kardeşliğine inanmıyorsa ve birarada yaşamak gibi bir dertleri yoksa, oturup sorunlu ilişkilerimizi tartışalım, gerekirse bağlarımızı tamamen koparalım.” (e.ş.)

25 Mart 014-Bas News

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.