Barzani: “Baskı yapmak isteseler bile, biz kabul etmeyiz. Kürdistan Bölgesi, ABD dahil hiçbir ülkenin vesayetini kabul etmez. Biz bu kadar kurbanı yine bazılarının vesayeti altında yaşamak için vermedik.'

 

Londra’da yayın yapan El-Hayat gazetesine bir demeç veren Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani, Rojava’ya insani yardım göndermeye devam edeceklerini söyledi. Barzani, Güney Kürdistan’dan pêşmerge güçlerinin Rojava’ya gittiğine ilişkin haberleri yalanladı.
 
Daha önce de Rojava’daki etkin olan bütün siyasi güçlere birlikte çalışma önerisinde bulunduklarını belirten Barzani, ‘Kürd Yüksek Konseyi oluşturuldu. Ama şu anda aralarında anlaşmazlık bulunuyor. Kendilerine ’Var olan savaşta yer almayın, çünkü yer alırsanız bazıları da size karşı bilenir ve savaşmaya başlar’ dedik. Ama Kürdistan Bölgesi, Rojava’ya askeri yardımda bulunmadı’ diye konuştu.
 
 Kürdistan Bölgesi’nin İran ve Türkiye ile ilişkilerine dair açıklamalarda bulunan Barzani, bu ülkelerle ilişkilerinde ilerleme kaydedildiğini, kendilerine bu ülkelerden baskı gelmediğini söyledi.

 Barzani şunları söyledi: “Baskı yapmak isteseler bile, biz kabul etmeyiz. Kürdistan Bölgesi, ABD dahil hiçbir ülkenin vesayetini kabul etmez. Biz bu kadar kurbanı yine bazılarının vesayeti altına yaşamak için vermedik.'

6 Nisan 014-BasNews (Hewlêr)