Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

ABD tarafından hazırlanarak Konsey'e sunulan karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi, oybirliği ile kabul etti.

ABD tarafından hazırlanarak Konsey’e sunulan karar tasarısında şimdilik Güney Sudan’daki çatışan taraflardan hiçbirinin ismi yer almıyor ancak bu kararın ülkedeki grupların liderlerine bir an önce barışı sağlamaları için uyarı niteliği taşıdığı kaydediliyor.

Güney Sudan’da Hükümet ile Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’e darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski yardımcısı Riek Machar’a bağlı gruplar arasında iç savaşı sonlandırma çabaları sürüyor.

Daha önce iki defa anlaşmaya vardıklarını duyuran taraflar bunu hayata geçirememişlerdi. Halen taraflar Etiyopya’da barış görüşmelerini sürdürüyor.

BM Güvenlik Konseyi kararı ile, çatışmaların devam etmesi halinde ülkeye silah ambargosu, liderlere ve yakınlarına yönelik varlık dondurma ile seyahat yasağı yaptırımları uygulanacağı uyarısı yapıldı.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit, 16 Aralık 2013’te yaptığı açıklamada, görevden aldığı yardımcısı Riek Machar’ın darbe teşebbüsünde bulunduğunu öne sürmüştü.

Aralarında, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) eski üyeleri ve bakanların oluşturduğu “10’lar grubu”nun da bulunduğu çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Mayardit ve Machar, ilk defa Mayıs 2014’te Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn’ın arabuluculuğunda bir araya gelmiş, savaşın sonlandırılması için imzaladıkları barış anlaşması ise tarafların birbirlerini suçlaması sonucu kısa sürede bozulmuştu.

4 Mart 2015- islamidavet.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.