Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Rusya, Suriye Halkları Kongresi’ne PYD’yi de davet etti. Esad yönetiminin Rakka karşılığında özerklik teklifini reddeden örgütün, kongrede ikna edilmeye çalışılacağı öğrenildi.
(Rakka, bir Arap Şehiri'dir. Kürdlerle alakası bile yok. d.d.com)
 
 
KENAN BUTAKIN / İSTANBUL
 
Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye toplantılarının yedinci turunda çarpıcı bir gelişme yaşandı. 
 
Topantıların ikinci gününde Rusya’nın Suriye’deki tüm grupları “Suriye Halkları Kongresi” ile bir araya getirmeyi planladığı ve bu kapsamda PKK’nın Suriye kolu PYD’nin de davet edildiği ortaya çıktı. 
 
Rusya’nın, PYD’ye davetini ‘Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler’ şeklinde ele aldığı kaydedilirken, PYD’ye danışmanlık yapan Badran Jia Kurd, “Bu konu hakkında çalışma yürütüyorum ve şu ana kadar pozitif bir duruşumuz oldu” ifadelerini kullandı. 
 
Davetin arka planında ise geçtiğimiz günlerde DSG’nin IŞİD’ten ele geçirdiği Rakka için pazarlık olduğu öğrenildi. 
Karar’ın edindiği bilgilere göre, Astana’daki davet özellikle son günlerde ABD ve müttefiklerinin Rakka’da Şam’a alternatif bir güç merkezi kuracağı iddialarından sonra yapıldı.
 
IŞİD’den alınan Rakka’yı yeniden kontrolü altına almak ve ABD’nin de bölgedeki etkisini kırmak isteyen Suriye rejiminin ise PYD’ye özerklik seçeneğini masaya koyduğu iddia edildi. 
 
PYD ise, Arap topraklarından çekilmesi karşılığında özerklik teklif ettiği kaydedilen rejime işgal ettiği tüm bölge için federasyon statüsü isteyerek yanıt verdi. 
 
Rejim tarafından kabul edilmeyen bu yanıtın ardından da Rusya’nın devreye girdiği ve PYD’nin davet edildiği öğrenildi. 
Bu kapsamda da Rusya ve Suriye rejiminin, yüzölçümü yaklaşık 20 bin kilometrekare olan Rakka’yı, ABD etkisinden çıkarmaya çalışacağı kaydedildi.
 
Rusya’nın, etnik grupları bir araya toplamayı planladığı kongrenin Soçi kentinde Kasım ayı sonunda toplanabileceği kaydedildi. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev önceki gün yaptığı açıklamada, söz konusu kongre ile siyasal çözüme yönelik uzlaşı aramaya odaklanılacağını söyledi. 
 
Lavrentyev ayrıca, kongre için Rusya’nın Lazkiye yakınlarındaki üssü Hmeymim’in de kullanılabileceğini ve kongrenin BM tarafından da destek gördüğünü kaydetti.
 
01 Kasım 017- karar.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.