Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Yemen'de Husiler, eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in öldürüldüğünü duyurdu. Partili kaynaklar, Sana'da Husilerle girilen çatışmada kafasından vurulan Salih'in hayatını kaybettiğini doğruladı. (Ali Abdullah Salih, evinde değil, kaçarken öldürüldü. Linke tıklayınız:)

https://www.youtube.com/watch?v=RldROVfo4gQ

 
 
Yemen'de başkent Sana'da Salih'e bağlı güçler ile İran destekli Şii isyancılar arasında çatışmalar şiddetlenirken, Husilere bağlı İçişleri Bakanlığı 75 yaşındaki eski devlet başkanının öldürüldüğünü duyurdu. 
 
(foto, Ali Abdullah Salih, Suudi Kralı Selman ile)
 
Husi kontrolündeki Mesire TV, "hainlerin lideri" olarak tanımladığı Salih'in öldüğünü bildirdi.
 
Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nden üst düzey bir yetkili de bu haberi doğruladı. Salih için "Cumhuriyeti savunurken şehit oldu" ifadesini kullanan Fayka el Seyyid, liderlerinin ölümünden Husileri sorumlu tuttu. 
 
Partili kaynaklar, Salih'in Sana'da Husilerle girilen çatışmada kafasından vurularak öldürüldüğünü belirtti.
 
Otuz yılı aşkın süre Yemen'i yöneten ve bu süre zarfında birden fazla kez Husilerle savaşan Salih, Arap Baharı'nın etkisiyle 2012'de istifa etmek zorunda kalmıştı. 
 
Ancak 2014'ün sonunda Sana'nın kontrolünü uluslararası kamuoyunca tanınan hükümetin elinden birlikte aldığı Husilerle sürpriz bir ittifak kuran Salih'in ülkeyi halen daha perde arkasından yönettiği düşünülüyordu.
 
Sürpriz ittifak bozulmuştu
 
Salih ve Husiler arasındaki kırılgan ittifak geçen hafta bozulmuş ve başkent Sana sokakları yoğun çatışmalara sahne olmuştu.
 
Sana'daki kaostan faydalanmak isteyen ve liderliğini yaptığı hükümet Suudi öncülüğündeki askeri koalisyon tarafından desteklenen Devlet Başkanı(???) Abdrabbuh Mansur Hadi, emrindeki güçlere başkente ilerlemeleri için talimat vermişti.
 
Uluslararası destek gören hükümetten üst düzey bir yetkili de Associated Press'e yaptığı açıklamada Salih'in hayatını kaybettiğini doğruladı.
 
Uluslararası haber ajansları, doğruluğu bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan video görüntülerinde, Salih olduğu iddia edilen kişinin kanlar içindeki cansız bedeninin silahlı kişilerce battaniyeli sarılı hâlde taşınarak bir kamyonetin arkasına yüklendiğinin görüldüğünü bildirdi.
 
AP/Reuters/AFP/dpa, CÖ/BD
© 04 Aralık 017- Deutsche Welle Türkçe

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.