Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İsrail askerlerinin, Gazze sınırında, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistinlilere ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 58'e yükseldiği belirtildi. (TC açıklamaları bu haberden çıkarıldı. d.d.com)
 
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv'den taşınan büyükelçilik bugün Kudüs'te açıldı. Gazze sınırında düzenlenen protestolarda İsrail'in müdahalesi sonucu ölenlerle yaralananların sayısı kat be kat arttı. 
Gazze 2014'ten beri en kanlı günü geçirdi.
 
 
Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'nin doğusunda göstericilere yönelik saldırılarda ölenlerin sayısının 58'e yükseldiği, yaralı sayısının ise 2770'i aştığı ifade edildi.
 
00.44 SUUDİ ARABİSTAN'DAN İSRAİL'E 'KUDÜS'SÜZ' KINAMA
 
Suudi Arabistan İsrail askerlerinin silahsız Filistinilere gerçek mermilerle at açıp 55 eylemciyi öldürmesini kınadı. Kınamada ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması konusunda bir ifade yer almaması dikkat çekti.
 
Suudi Dışişleri sözcüsünün açıklamasında "Suudi Arabistan işgalci İsrail güçlerinin onlarca Filistinli sivili öldürmesini ve yaralamasını kınıyor" dendi.
 
Şiddetin durması ve kardeş Filistin halkının korunması için uluslararası topluma sorumluluğunu yerine getirme çağrısı yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın Filistin davasına değişmez yaklaşımı ve uluslararası meşru kararlar doğrultusunda haklarını talep eden Filistin halkına desteği vurgulandı.
 
Katar Dışişleri sözcüsü Lulwah al-Khater de 'Filistinililerin katledilmesini şiddetle kınadıklarını' duyurdu.
 
Khater uluslararası topluma eyleme geçme ve 'vahşi öldürmelere' son verme çağrısı yaptı.
 
00.21  MACRON, İSRAİL ORDUSUNUN GÖSTERİCİLERE KARŞI UYGULADIĞI ŞİDDETİ KINADI
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail ordusunun Gazze'de uyguladığı şiddeti kınadı.
 
Fransa Cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee'den yapılan yazılı açıklamada, Macron'un, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.
 
Açıklamada, Macron'un, Gazze'de, Kudüs'te ve Filistin şehirlerindeki durum nedeniyle Fransa'nın derin kaygılarını ilettiği kaydedilerek, "(Cumhurbaşkanı Macron) Bugün ve son haftalarda Gazze'de çok sayıda Filistinli sivilin hayatını kaybedişinin üzüntüsünü duyuyor. İsrail ordusunun göstericilere karşı uyguladığı şiddeti kınadı. 
 
Tüm sorumluluk sahiplerine ölçülü olma, gerilimin düşürülmesi için çaba sarf etme ve gelecek günlerde düzenlenecek gösterilerin şiddetten uzak bir şekilde geçirilmesi için gerekenin yapılması çağrısında bulundu" ifadelerine yer verildi.
 
Fransa'nın, İsrail'in kuruluşunun 70. yılı ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulmasının (Nekbe) yıl dönümünde, ABD yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını onaylamadığını hatırlatan Macron'un, "Kudüs'ün durumuna uluslararası toplum gözetiminde müzakere edilmiş bir çerçevede ve sadece taraflar arasında karar verilebilir" dediği belirtildi.
 
Macron'un bugün İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu da arayarak görüşeceği bilgisi de verildi.
 
23.53 İSRAİL KAMU GÜVENLİĞİ BAKANI'NDAN, ÖLEN FİLİSTİNLİLER İÇİN 'NAZİ' BENZETMESİ
 
İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan İsrail ateşi sonucu Gazze sınırında ölen Filistinlileri 'Nazi'lere' benzetti.
 
Erdan Twitter mesajında ölen Filistinliler'in sayısının 'bir anlama gelmediğini' savunarak, "tıpkı 2. Dünya Savaşı'nda ölen Naziler'in, Nazizmi anlayabileceğiniz ve açıklayabileceğiniz bir şey yapmadığı gibi' ifadelerini kullandı.
 
 
​Ölümler nedeniyle Hamas'ı suçlayan Erdan " Akan kanın tüm sorumluluğu Nazi öfkesine sahip olan ve insanların aklından Gazze'yi yönetmedeki başarısızlığını kan akıtarak silmeye çalışan Hamas liderlerinde. Bu gerçek olan" ifadelerini kullandı.
 
23.43  SANDERS: HAMAS ŞİDDETİ, İSRAİL'İN SİLAHSIZ GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇMASINI MEŞRULAŞTIRMAZ
 
ABD'de Demokratların önemli isimlerinden ve eski başkan aday adayı Vermont Senatörü Bernie Sanders, İsrail'in silahsız göstericilere ateş açmasına tepki gösterdi.
 
Twitter hesabından açıklama yapan Sanders, kısa süre içinde çok sayıda Filistinlinin İsrail askerleri tarafından vurulmasına dikkat çekti.
 
ABD Kongresinden Gazze konusunda İsrail'i eleştiren ilk isim olan Sanders, "Gazze'de bugün 50'den fazla kişi hayatını kaybetti ve 2 bin kişi yaralandı; geçen haftalarda da 41 kişi öldürülmüş ve 9 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Bu sarsıcı bir rakam. Hamas şiddeti, İsrail'in silahsız göstericilere ateş açmasını meşrulaştırmaz" değerlendirmesini yaptı.
 
​Daha önce de ABD yönetimini İsrail ve Ortadoğu Barışı politikalarında eleştiren Sanders, "ABD; İsrail, Filistin Yönetimi, Mısır ve uluslararası toplumu Gazze'deki insani krizin üzerine gitme ve artan şiddeti sona erdirme noktasında agresif bir rol oynamalıdır" ifadelerini kullandı.
 
Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını açıkladığı dönem de bu kararın Ortadoğuya barış getirmeyeceğini ifade etmiş ve Trump yönetiminin eleştirmişti.
 
23.00 GÜNEY AFRİKA İSRAİL'DEKİ BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇEKTİ
 
Güney Afrika, İsrail Ordusu'nun Gazze'de 50'den fazla Filistinliyi öldürmesi nedeniyle İsrail'deki büyükelçisini geri çekme kararını aldı.
 
News24'un haberine göre, Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Nvidhuvo Mabaya, "İsrail'in son saldırılarının gelişi güzelliği ve ciddiyeti dikkate alınarak Güney Afrika hükümeti Büyükelçi Sisa Ngombane'yi yeni emre kadar acilen geri çekme kararını aldı" dedi.
 
Mabaya, Güney Afrika hükümetinin "İsrail silahlı kuvvetlerinin Gazze ile sınırda gerçekleştirdiği son acımasız saldırganlığı kararlı bir biçimde kınadığını" da sözlerine ekledi.
 
21.47: Beyaz Saray Sözcüsü Raj Shah günlük basın toplantısında Gazze'deki ölümlerden Hamas örgütünü sorumlu tuttu:
 
ABD YÖNETİMİNE GÖRE TEK SORUMLU HAMAS
 
''Gazze'de bugün yaşanan ve devam eden şiddet olaylarıyla ilgili haberlerin farkındayız. Buradaki trajik ölümlerin sorumlusu yine doğrudan Hamastır. Hamas kasten ve alaycı bir çekilde böyle bir yanıtı provoke ediyor."
 
21.28: Anadolu Ajansı, Gazze Şeridi sınırında İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısının 55'e yükseldiğini duyurdu.
 
20.30: Abbas, Gazze'de öldürülenler için 3 günlük yas ilan etti.
 
20.11: Filistin'in BM Temsilcisi Riyad Mansur'un İsrail'in Gazze'deki katliamına son vermek için BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapması sonrası, Kuveyt'ten BM Güvenlik Konseyi'nin acil toplanması talebi geldi.
 
20.05: İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Twitter'dan yeni bir açıklama yaptı: ''Her ülkenin kendi sınırlarını koruma zorunluluğu vardır. Hamas terör örgütü İsrail'i yok etmek ve bu hedefine ulaşmak için binlerce kişiyi sınırdan yasadışı göndermek istediğini ilan ediyor. Biz de egemenliğimizi ve vatandaşlarımızı korumaya kararlı olup, eylemlerimizi sürdüreceğiz.''
 
 
19.18: Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, kabinesini acilen toplayarak açıklama yaptı. İsrail'in Gazze'deki 'katliamını' kınadığını belirtirken bundan böyle ABD'nin arabuluculuğunu kabul etmeme kararını tekrarladı. Abbas, ''ABD'nin arabuluculuğunu kesinlikle kabul edemeyiz. Halkımız barışçıl mücadelesinden vazgeçmeyecek. Burada yapılan bizim egemenlşiğimize saldırıdır. Filistin'in bu konuda bazı kararlar alması için bir araya geldik'' dedi.
 
Abbas'ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeyne de ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni resmen Kudüs'e taşımasının 'Washington'ın barış sürecindeki rolünü defterden sildiğini' söyledi: ''ABD yönetimi bu adımıyla barış sürecindeki rolünü sonlandırmış ve tüm dünyaya, Filistin halkına, Arap ve İslam uluslarına hakaret etmiştir. İnsanları kışkırtmış, istikrarsızlık yaratmıştır.''
 
9 GAZETECİ GERÇEK MERMİYLE YARALANDI
 
18.55: Filistinli Gazeteciler Sendikası, aralarında Reuters'in kameramanı Ahmed Zakkut ve Cezayir Televizyon muhabiri Ömer Hamdan'ında olduğu 9 gazetecinin yaralandığını duyurdu. El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, İsrail'in gösterilere karşı aşırı ve öldürücü güç kullandığını, yaralanan gazetecilerden 9'unun da İsrail askerleri tarafından atılan gerçek mermilerle vurulduğunu açıkladı.
 
YARISI GERÇEK MERMİYLE VURULDU
 
18.53: Gazze'de ölü sayısı 52'ye çıktı. Sağlık Bakanlığı, 1204 Filistinlinin İsrail ateşinde vurularak yaralandığını, 116'sının durumunun ağır olduğunu, 1200 Filistinlinin de gaz dahil diğer saldırılardan yaralandığını duyurdu. Katar kanalı El Cezire yaralılar arasında kendi muhabirinin de bulunduğunu açıkladı.
 
18.52: Gazze'de ölü sayısı 45'e çıktı.
 
17.26: Anadolu Ajansı, Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 43'e yükseldiğini duyurdu.
 
ACİL TIBBİ YARDIM ÇAĞRISI
 
17.00: Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, her dakika yaralı sayısının arttığı bölgedeki hastanelerde tıbbi malzeme konusunda ciddi eksiklikler yaşandığını belirterek 'acil yardım' çağrısında bulundu.
 
AB'DEN KINAMA YOK
 
16.57: Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, onlarca Filistinlinin öldürülmesini kınamaktan kaçındı, sadece daha fazla can kaybının önüne geçmek için tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. "İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir'' diyen Mogherini, şiddetin tırmanmasının barış perspektifini ve güvenlik ortamını zayıflatacağını, sadece iki devletli çözümün tarafların amaçlarına ulaşmasını sağlayacağını belirtti.
 
İSRAİL'DEN HAMAS'A HAVA SALDIRISI
 
16.55: İsrail savaş uçakları, Gazze'de Hamas tesisi olduğu öne sürülen hedeflere savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi.
 
FKÖ GENEL GREV İLAN ETTİ
 
16.30: Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Gazze'deki şehitlerin yasını tutmak için yarın tüm Filistin topraklarında genel grev ilan etti. Batı Şeria'da da Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri çatışmaya devam ediyor.
 
ÇOCUKLAR VE ENGELLİLER DE ÖLDÜRÜLDÜ
 
16.24: Gazze Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının 41'e yükseldiğini, en az 5'inin 18 yaşından küçük olduğunu, birinin de kız çocuğu olduğunu duyurdu. Kurbanlardan birinin de tekerlekli iskemleye bağımlı bir engelli olduğu belirtildi. Yaralılardan 772'sinin durumunun ciddi olduğu, 86'sının ağır yaralı olduğu kaydedildi.
 
16.20: Uluslararası Af Örgütü, Twitter'dan, ''Gazze'de uluslararası hukukun ve insan haklarının iğrenç şekilde çiğnenmesine tanıklık ediyoruz. Bu derhal sona ermeli'' çağrısını yaptı.
 
 
HARİRİ'DEN ABD'YE KINAMA: KATLİAMLARI TETİKLEYEN BİR ÇIKMAZ
 
16.00: Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Twitter'dan, Kudüs'ün 'İsrail'in başkenti' ilan edilmesini reddeden duruşlarını yinelediklerini belirtip ''ABD'nin büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını, bölgedeki tüm barışçıl süreçleri çıkmaza sürüklemek olarak görüyoruz'' dedi. 'İsrail'in Filistin halkına karşı daha çok katliam yapmasını tetikleyen ABD'nin adımını kınadıklarını', yüz milyonlarca Arap, Müslüman ve Hristiyanın öfkesine neden olan ve dünya toplumlarının hepsini tehdit eden aşırılığın artmasına sebep olan bu karardan derin üzüntü duyduklarını dile getiren Hariri, şu çağrıyı yaptı: ''Filistinli kardeşlerimizle meşru mücadelelerinde tam bir dayanışma içinde olduğumuzu teyit ediyor ve uluslararası toplumu bu korkunç katliamları durdurmak için acil harekete geçmeye davet ediyoruz. Uluslararası topluma, başkenti Kudüs olan devletlerini kurmaya çalışan Filistinlilere yardım etmeleri çağrısında bulunuyoruz.''
 
FİLİSTİN HÜKÜMETİNDEN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI
 
15.36: Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, İsrail hükümetini 'İsrail işgaline karşı kahramanca direnen Gazzelilere karşı korkunç bir katliam düzenlemekle suçladı. Mahmud, uluslararası toplumu bu korkunç katliamı durdurmak için müdahale etmeye çağırdı.
 
SIRADA GUATEMALA VAR
 
15.30: Orta Amerika ülkesi Guatemala, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma faaliyetlerinin tamamlandığını, Kudüs Büyükelçiliği'nin çarşamba günü resmen açılacağını açıkladı.
 
15.30: Fransız haber ajansı AFP, sağlık yetkililerine dayanarak Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 37'ye yükseldiğini duyurdu. Yaralı sayısı en az 1800 olarak ifade edildi.
 
15.07: Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısı 28'e çıktı. Böylece ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açıldığı gün, İsrail'in 2014'teki Gazze saldırısından beri bir günde en çok Filistinlinin öldürüldüğü gün olarak tarihe geçiyor.
(....)
 
14.53: Fransız haber ajansı AFP, Gazze sınırında öldürülen Filistinlilerin sayısının 25'e yükseldiğini duyurdu.
 
GERÇEK MERMİLERLE YÜZLERCE KİŞİ VURULDU
 
14.31: İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Kalendiya askeri kontrol noktasında Filistinlilerin protesto yürüyüşüne İsrail güvenlik güçleri müdahale etti. Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya'da toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. Filistinliler, İsrail askerlerinin müdahalesine taşla karşılık verdi. Batı Şeria'nın El Halil ve Beytüllahim şehirlerinde düzenlenen protestolara da İsrail askerleri müdahale etti.
 
14.26: Filistin Kızılayı, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze sınırındakilere gerçek mermi, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gazla saldırdığını duyurdu. Yaralılardan en az 253'ünün gerçek mermiyle vurulduğunu belirtti.
 
14.21: Gazze'de Filistinlilerin can kaybı 18'e çıktı. Kurbanlardan biri 14 yaşında bir erkek çocuğu.
 
ALMANYA: KUDÜS HEM İSRAİL HEM DE FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ OLMALI
 
14.13: Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, ''Kudüs'ün hem İsrail'in hem de Filistin'in başkenti olması şeklinde bir çözüm getirilmelidir'' dedi. Adebahr, Kudüs'teki ABD Büyükelçiliği açılışına hangi Alman yetkililerin katılacağı sorusunu, ''Ortadoğu politikalarıyla ilgili tutumumuzda şüphe uyandırmamak için Almanya Büyükelçisi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dün akşam verdiği resepsiyona katılmadı. Bugünkü açılış törenine de hiçbir Alman diplomat davet edilmedi'' diye yanıtladı.
 
İsrail'in Gazze sınırına yaklaşanı vuracağı uyarısına rağmen on binlerce Filistinli protestolara katıldı. Fen öğretmeni Ali ''Bu büyük günde İsrail duvarını geçip İsrail'e ve dünyaya ebediyen işgali kabul etmediğimizi ilan edeceğiz. Pek çok şehit verebiliriz, ama dünya mesajımızı duyacak: İşgal sona ermek zorunda'' diye konuştu.
 
 
İsrail'in Gazze sınırına yaklaşanı vuracağı uyarısına rağmen on binlerce Filistinli protestolara katıldı.
 
Fen öğretmeni Ali ''Bu büyük günde İsrail duvarını geçip İsrail'e ve dünyaya ebediyen işgali kabul etmediğimizi ilan edeceğiz. Pek çok şehit verebiliriz, ama dünya mesajımızı duyacak: İşgal sona ermek zorunda'' diye konuştu.
 
14.00: Gazze'de Filistinlilerin can kaybı 16'ya çıktı.
 
13.54: ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan Kudüs Büyükelçiliği'nin açılışının Fox News ve Fox Business kanallarından canlı yayımlanacağını duyururken ''İsrail için büyük bir gün'' dedi.
.....................(...).....
 
14-15 Mayıs 2018- sputnik
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.