Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İran’da tutuklu bulunan Kürt siyasi aktivist Ramin Hossein Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, Panahi’nin her an idam edilme tehlikesi altında bulunduğunu kaydederken, müvekkilinin, işkence sonucu sağlığının kötüye gittiğini belirtti.
 
 
 
İranlı Kürt aktivist Panahi'nin gördüğü işkencelerden dolayı sağlığının kötüye gittiği belirtildi.
 
İran’da tutuklu bulunan Kürt siyasi aktivist Ramin Hossein Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, Panahi’nin her an idam edilme tehlikesi altında bulunduğunu kaydederken, müvekkilinin gözaltındayken maruz kaldığı işkence sonucu sağlığının kötüye gittiğini belirtti.
 
İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak gözaltına alınan ve hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, Panahi’nin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
İran’daki insan hakları ihlallerine karşı çalışmalar yürüten Kürdistan İnsan Hakları Ağı’nın (KHRN) aktardığı açıklamalara göre Niyaz, Panahi’nin her an idam edilme riski altında olduğunu bildirdi.
 
Pazar günü Sine Hapishanesi’nde tutulan Panahi’yi ziyaret edebileceğini duyuran Niyaz, müvekkilinin gözaltındayken maruz kaldığı işkence sonucu sol böbreğinde oluşan enfeksiyon nedeniyle sağlığının kötüye gittiğini belirtti.
 
Gazete Karınca'daki habere göre, Niyaz, “Ramin ve benim huzurunda, hapishane doktoru tedavi süreciyle ilgili bir rapor sunmuştu, ancak sonuç alınamadı” bilgisini vererek, Panahi’nin özel bir hastaneye yatırılması ya da uzman bir doktorun cezaevine gönderilmesi taleplerine olumlu bir yanıt alamadıklarını kaydetti.
 
Niyaz son olarak, müvekkiliyle yapmak istediği ziyaret haklarından yoksun bırakıldığını ifade ederken, Panahi’ye ilişkin kamuoyunda büyük bir hassasiyetin oluşmasına rağmen eyaletteki kimi nüfuzlu kişilerin gizli teşebbüsleri nedeniyle idam riskinin bulunduğunu belirtti.
 
NE OLMUŞTU?
 
24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak gözaltına alınmıştı. Panahi İran rejimince yakalandığında günlerce işkence gördü, aylar sonra çıkarıldığı mahkemede ise “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırılmıştı.
 
Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son vermişti.
 
Birçok sivil toplum örgütü yaptıkları açıklamalarla İran rejim güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Özellikle idamdan bir gün önce yapılan kampanyalar neticesinde idam kararı askıya alınmıştı.
 
Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther “Umalım ki geçici bir ceza ertelemeden daha fazlasıdır” demişti.
 
İran Af Örgütü ise “Kamuoyu baskısı ve savunuculuk gayreti sayesinde Ramin Hossein Panahi artık şimdilik idam riski altında bulunmuyor! Lütfen idam kararının ve hükmünün bozulması için harekete geçmeye ve İranlı otoritelere çağrıda bulunmaya devam edin” açıklamasında bulunmuştu.
 
Son olarak Sine Cezaevi yöneticileri 19 Mayıs tarihinde Panahi’nin ailesine çocuklarının Ramazan Bayramı’ndan sonra idam edileceğini bildirmişti. 
 
04 Temmuz 2018- artigercek.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.