Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Mevlana, boşuna dememiş; bir söze bakarım, söz mü, diye? Birde Söyleyene bakarım adam mı diye? Bunlar; ABD'nin Çanak yalayıcıları, kapı kulları.. ABD'nin İşgallerinin, Cinayetlerinin, işlediği insanlık Suçlarının SUÇ ortakları. 'Deutsche Welle'de;BBC gibi, ABD'nin basit bir Piyonudur sadece, hepsi bu. d.d.com.
 
 
BM: İdlib’de Siviller Öldüdevil
 
BM, Suriye’nin kuzeybatısında son günlerde artan şiddet nedeniyle çok sayıda sivilin öldüğünü açıkladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İdlib konusunda uluslararası toplum, Batılı ülkeler ve Rusya ile İran’a çağrı yaptı.
Birleşmiş Milletler (BM), geçen haftadan bu yana Suriye’nin kuzeybatısında artan saldırılar nedeniyle onlarca sivilin öldüğünü açıkladı.
 
BM'nin Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzissad, İdlib'de ve İdlib ilinin güneyinde yer alan Hama ilinde son bir haftadır artan şiddet nedeniyle “endişeli” blusholduklarını belirtti.
 
Moumtzis, Salı günü Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptığı açıklamada, Beşar Esad rejimiyle müttefiklerinin İdlib'in güneyi ile Hama’nın kuzeyinde havadan ve karadan yaptıkları saldırıları son günlerde artırdıklarını belirtti. 
 
BM temsilcisi aynı zamanda silahlı muhaliflerin de roketlerle bu saldırılara verilen karşılığın artığını ifade etti. Artan şiddet olaylarında onlarca sivilin öldüğünü belirten Moumtzis, sivillerin hangi tarafın saldırılarında öldüğüne dair bir bilgi paylaşmadı. 
Suriye’nin kuzeybatısında dört tane hastanenin de hedef alındığını belirten BM temsilcisi, 30 binden fazla insanın da yerlerinden edildiklerini belirtti.sad
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan (sol), İran Cumhurbaşkanı Ruhani (orta) ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile 7 Haziran'da tahran'da bir araya gelmişti. 
 
(Musul burası, ve BM-NATO cinayetleri... d.d.com)
 
Erdoğan: İdlib'de pasif kalmanın bedeli büyük olurwink
 
İdlib’deki gelişmelerle ilgili Türkiye'den de en üst düzeyden tepki geldi.devil
 
ABD merkezli Wall Street Journal gazetesine bir makale yazan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünya Esad’ı durdurmalı” başlıklı yazısında İdlib’deki olası askeri operasyonu durdurmak için uluslararası topluma, Batılı ülkelere ve Suriye hükümetinin müttefiki Rusya ve İran’a çağrıda bulundu.
 
Erdoğan, "İdlib'e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplum sorumluluğunun farkında olmalı. Pasif kalmanın bedeli büyük olur. Suriye halkını Beşar Esad'ın merhametine terk edemeyiz” dedi.
 
Batılı devletlerin "bir sonraki katliamı durdurma konusunda sorumluluğu” olduğunun altını çizen Erdoğan,
 
"Astana sürecindeki ortaklarımız Rusya ve İran da bu insani felaketi durdurmada aynı şekilde sorumludur” blushdiye yazdı.
 
İran: İdlib ile ilgili kaygıları biz de paylaşıyoruzsad
 
İdlib’deki gelişmelerle ilgili bir açıklama da İran'dan geldi.
 
İran Dışişleri Bakanı’nın özel temsilcisi Hüseyin Cabiri Ensari, olası askeri operasyon nedeniyle İdlib'de yaşanabilecek bir "insani felaket” konusunda uluslararası toplumda oluşan kaygılar konusunda ne düşündüğüyle ilgili soruya, "Biz de kaygılıyız. Bunun olmaması için uğraşıyoruz” diyerek cevap verdi.
 
Ensari’nin bu açıklaması, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Türkiye, Rusya ve İran’ın temsilcileriyle Cenevre’de Salı günü yaptığı görüşme öncesinde geldi. 
 
De Mistura, Suriye’de yeni bir anayasa yazılması konusunda Pazartesi ve Salı günleri Türkiye, İran ve Rusya'nın temsilcileriyle bir araya geldi.
 
Salı günü tamamlanan görüşmelerin ardından BM veya katılan ülkelerin temsilcileri tarafından bir açıklama yapılmazken, De Mistura’nın sözcüsü Michael Contet, De Mistura’nın görüşmeler ile ilgili bilgilendirmeyi önümüzdeki hafta düzenlenecek BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yapacağını belirtti.
 
Suriye operasyon için hazırlık yapıyordevil 
 
(İyi de, İDLİB, yüz yıldır, zaten 'Suriye Toprağı' değilmiydi!. Haberin bu kadar namussuzca verilişi ilk değil... Suriye ve batı Kürdiatan'dan Defolun AB-D! d.d.com)
 
Esad rejimi, Rusya ve İran’ın da desteğiyle birlikte, silahlı muhaliflerin kontrolünde olan İdlib'e askeri bir operasyon için hazırlık yapıyor. Bu kapsamda geçen haftadan bu yana Rus ve Suriye uçakları havadan, Suriye ordusu da karadan bombalama gerçekleştiriyor. 
 
Ankara, Türkiye'nin sınırında yer alan ve yaklaşık üç milyon insanın yaşadığı İdlib'e askeri bir operasyonun özellikle Türkiye'ye doğru büyük bir göçe neden olacağını ifade ederek bu harekata karşı çıkıyor.
 
Suriye savaşına çözüm bulunması için 2016 yılında kurulan ve İran, Türkiye ile Rusya’nın garantörlüğünü yaptığı Astana sürecinin son buluşmasında İdlib’deki gelişmeler masaya yatırılmıştı. 
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonucunda yayınlanan bildiride İdlib ile ilgili bir ateşkes maddesinin eklenmesini isterken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin buna karşı çıkmıştı. Ateşkes ibaresi zirve sonunda yayınlanan bildiride yer almamıştı.
 
epd,rtr,dpa,AFP,AP/DÇÜ,BÖ
 
© 11 Eylül 2018- Deutsche Wellesad (bu haberi yeniden, 'Deutsche Welle' versiyonu olduğu için yeniden paylaştık)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.