Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İDLİB: Türkistan İslam Partisi’nin Çin’in batısındaki Doğu Türkistan kökenli militanlardan oluştuğu... Suriye’nin kuzeyindeki demografik yapıyı değiştirmek isteyen Türkiye’nin desteği ile geldiği... (ABD katilleri Kürdleri 'üç-dört' yanlı Ateş çemberinin tam ortasına soktu', yani her halukarda ayak altında giden Kürdlerdir. d.d.com)

 

 

“Türkistan Emirliği” Suriye’deki Sınırlarını Açıkladı
 
“Türkistan Emirliği” Suriye’deki sınırlarını açıkladıİdlib’deki Türkistan İslam Partisi adlı grup, kurduğu emirliğin sınırlarını açıkladı.
 
YDH-Sputnik haber ajansı, “Terörist Türkistanlılar, Suriye’deki Çin Emirliğinin sınırlarını açıkladı” başlıklı haberinde örgütün liderinin açıklamasına yer verdi.
Habere göre Türkistan İslam Partisi Lideri Cundullah Türkistani, İdlib’de kurdukları emirliğin sınırlarının Cebel Türkmen, Cebel Ekrad ve Gab Ovası’na kadar uzandığını açıkladı.
 
Türkistan İslam Partisi’nin Çin’in batısındaki Doğu Türkistan kökenli militanlardan oluştuğuna dikkat çekilen haberde Suriye krizinin başladığı 2011’den beri aileleriyle birlikte Suriye topraklarına gelen aşırılık yanlısı bu militanların 2013’te Türkistan İslam Partisi’ni kurduğu bildirildi. 
 
Tam adı “El Hizbu’l İslami et-Turkistani Li’Nusret Ehlu’ş Şam” (Şam Halkına Yardım için Türkistan İslam Partisi) olan örgüt, Nusra Cephesi ve IŞİD’le aynı ideolojiye sahip.
 
İdlib kırsalındaki çatışmalarda Nusra Cephesi’nin yanında savaşan Türkistan İslam Partisi, Lazkiye kırsalında da Özbek ve Çeçen militanların yanında yer aldı. 
 
Örgüt militanlarının Suriye’nin kuzeyindeki demografik yapıyı değiştirmek isteyen Türkiye’nin desteği ile geldiği Suriye’de küçük köylere ve yerleşim merkezlerine sahip olduğunu belirten Sputnik haber ajansı, örgütün Cisr Şugur ilçesinde ve civar köylerindeki kiliseleri tahrip ettiğin ve yıkıntılarına Türkistan İslam Partisi bayrağı astığını bildirdi.
 
Haberde örgütün Suriye’de 8 bin militanı olduğu belirtilirken bu militanların ailelerine ilişkin rakam “binlerce” tabiriyle ifade edildi.
 
İdlib’in 2015 yılında ele geçirilmesi sırasında “ılımlı muhalifler” denerek desteklenen Türkistan İslam Partisi, Özbek ve Çeçen militanlar, Hurraseddin, Heyet-i Tahrir Şam gibi örgütler, Türkiye ile Rusya arasında yapılan Soçi anlaşmasına karşı çıkıyor.
 
06 Aralık 2018-YDH

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.