Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) bugün yayımladığı raporda, İran yetkililerinin 30 yıl önce zorla kaybedilen ve cezaevinde gizlice öldürülen binlerce siyasi muhalifin akıbetini... (30 yıl önce? Demek biri 'Öt tosunum Öt' demiş. Peki ABD onlarca ülkeyi yerle bir etti, milyonlarca insanı katletti, ediyor hala, buna sözleri varmı!.d.d.com)

 

 

Uluslararası Af Örgütü: İran, İnsanlığa karşı Suç işliyordevil
 
Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther rapora dair yaptığı açıklamada, “İran’ın geçmişindeki kanlı sırlar, ülkenin bugününü de etkilemeye devam ediyor. 
 
İran’da 1988’in Temmuz ayı sonu ile Eylül ayı başı arasındaki birkaç hafta içinde binlerce siyasi muhalif zorla kaybedildi ve sistematik olarak katledildi. Yayımladığımız rapor, İran yetkililerinin bu gerçeği gizlemek amacıyla 30 yıldan uzun süredir ülke içinde ve dışında süregelen inkar ve çarpıtma ağını ortaya çıkarıyor” dedi.
 
Luther, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İran yetkililerinin toplu katliamları kabul etmemesi, yakınlarına sevdiklerinin ne zaman, nasıl ve neden öldürüldüğünü söylememesi ve öldürülenlerin naaşlarını tespit ve iade etmemesi, zorla kaybetmelerin bugün dahi devam ettiği anlamına geliyor. Bu durum, mağdurların ailelerine dayanılmaz acılar yaşattı. İran yetkilileri suçlarını itiraf edip mağdurların akıbetini ve naaşlarının nerede olduğunu kamuoyuna açıklayana kadar insanlığa karşı işlen bu suçlar sürüyor demektir.”
 
Philip Luther, “İran yetkilileri ailelere yönelik zalimane saldırılarını sürdürmek yerine hakikat, adalet ve onarım haklarını teslim etmelidir. Mağdurların naaşlarının iade edilmesi ve uzmanların toplu mezarlarda yapacağı mezardan çıkarma işlemlerine ve DNA analizlerine izin verilmesi de buna dahil” dedi.
 
Uluslararası Af Örgütü bu rapor için İran’ın her yerinden 100’ün üzerinde aile üyesinin ve hayatta kalanların tanıklıklarını topladı; hayatta kalanlar ile İranlı insan hakları gruplarından edinilen raporlar, anılar ve diğer yazılı malzemelerin yanı sıra BM ve İran yetkililerinin açıklamaları da dahil olmak üzere kendi tarihsel arşivinde yer alan yüzlerce belgeyi inceledi.
 
06 Aralık 2018-Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.