Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İki haftadır sokak gösterilerinin yapıldığı Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika seçimlerin ertelendiğini açıkladı. Buteflika 5. dönem için aday olmayacak.

 

 

Buteflika geri adım attı, aday olmayacak
 
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika seçimlerin ertelendiğini açıkladı. Buteflika 5. dönem için de aday olmayacak. Cezayir'de iki haftadır Buteflika'nın yeniden aday olmasına karşı protesto gösterileri yapılıyordu.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 18 Nisan'da yapılması bekleniyordu.
 
Cezayir Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada kısa süre içinde kabine revizyonuna gidileceği belirtildi. Açıklamaların hemen ardından Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya istifa etti.
 
Buteflika'nın 20 yıllık iktidarını uzatma girişimine karşı öğrenciler, sendikalar, avukatlar dahil on binlerce kişi iki haftadır sokaklarda protesto gösterileri düzenliyordu.
 
Haftasonu tedavi gördüğü İsviçre'den ülkesine dönen 82 yaşındaki Buteflika'nın protestoların yatışması için yeni bir geçiş hükümeti önerisinde bulunabileceği konuşuluyordu.
 
Euronews muhabirinin devlet başkanlığı sarayına yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre mevcut hükümetin lağvedilerek bunun yerine yeni bir başbakanın isminin önerilmesi ve hükümetin kurulması istenecek.
 
Ancak Abdulaziz Buteflika'nın görevde kalacak şekilde hükümetin feshedilmesi ve yeni başbakanın tayin edilmesinin protestoların hızını kesmeyeceği tahmin ediliyor.
 
İktidar çevrelerinin başbakanlık için 3 isim üzerinde çalıştığı dile getiriliyor.
 
Bu isimlerin mevcut İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi, şu anki Sanayi Bakanı Yusuf Yusufi ya da siyasetçi ve diplomat Ramazan Lamamra'nın olabileceği belirtiliyor.
 
Ayrıca ülkedeki siyasi krizin sona ermesi için Cezayir Anayasa Mahkemesi'nin 102'inci maddeye dayanarak tüm adayların başvurularını reddedebileceği ve 18 Nisan seçimlerini de iptal edebileceği öne sürülüyor.
 
Cezayir'i 20 yıldır yöneten Buteflika'nın 18 Nisan seçimlerinde 5'inci dönem için yeniden aday olmasının ardından patlak veren kitlesel eylemler artarak devam ediyor.
 
Aralarında öğrenciler, hukukçular, din adamları, avukatlar, sendika mensuplarının da bulunduğu yüz binlerce kişi sokaklarda Buteflika karşıtı eylemlere katılıyor.
 
Bu bağlamda Kuzey Afrika'nın petrol ve doğal gaz zengini ülkesinde tüm taraflar, krizin kanlı bir şekilde sonuçlanmaması için geçiş sürecinin hassas ve aklıselimle yürütülmesini istiyor.
 
Cezayir Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kaid Salah yaptığı açıklamada, ordunun halkla aynı bakış açısına sahip olduğunu dile getirdi. Bir kaos ortamının oluşmasına izin vermeyecekleri uyarısında bulunan Salah, bu açıklamasıyla iktidarla ordu arasına mesafe koymuş oldu.
 
Kaynak: 11 Mart 2019-euronews -bbc

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.