Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Sudan’da oturma eylemi yapanlara saldırıp 117 kişiyi öldüren ve çok sayıda kadın ve erkeğe tecavüz ettiği belirlenen askerler gözaltına alındı. Eylemciler sivil itaatsizliğe başladı...

 

 

Sudan’da kriz: Askerler cinayet ve tecavüzden gözaltında, halk sivil itaatsizliğe başladı
 
Sudan’da geçen hafta oturma eylemi yapan protestoculara müdahale eden çok sayıda asker gözaltına alındı. Askerlerin müdahalesi sonucu 117 gösterici yaşamını yitirmişti. 
 
Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (DFCF) çağrısıyla çağrısıyla sivil itaatsizlik eylemlerine geçilirken, Hartum’da polis saldırısında dört kişi hayatını kaybetti.
 
BBC’nin aktardığına göre, Sudan resmi haber ajansı Suna’ya açıklama yapan iktidardaki Askeri Geçiş Konseyi (AGK), ön soruşturma neticesinde olaylara müdahale eden bazı askeri birliklerle ilgili geçici kanıtlara ulaşıldığını kaydetti.
 
Yapılan açıklamada tüm suçlular hakkında yasal işlemlerin yapılacağı vurgulanırken, gözaltına alınan askerlerin sayıları ve haklarındaki suçlamalarla ilgili bilgi verilmedi. 
 
Sudan Ordusu, 3 Haziran’da başkent Hartum’da oturma eylemi yapan protestoculara sert müdahalede bulunmuş, olayda Sudan Doktorlar Birliği‘nin açıklamalarına göre 117 gösterici yaşamını yitirmiş, en az 500 kişi de yaralanmıştı.
 
Esnaf Kepenk Kapattı
 
Ülkede askeri cuntanın sona ermesine yönelik protesto eylemleri de sürüyor.
 
Muhalefetin çağrısı üzerine Ramazan Bayramı sonrası ilk işgünü olan pazar günü (8 Haziran) başlayan süresiz genel grev ve sivil itaatsizlik eylemleri nedeniyle başkentteki bir çok dükkan kepenk kapama eylemi yaptı. 
 
(foto, Sudanlı kadın savaşçı, direnişin başında)
 
Sendikalar Birliği SPA, gösterilerin barışçıl bir havada geçmesi için çağrıda bulundu. Sendikalar ve muhalefet askeri yönetimin hükümeti bir an önce sivil bir siyasi oluşuma devretmesini istiyor.
 
Hartum’da başlatılan sivil itaatsizlik eylemine yapılan polis müdahalesinde de dört kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki muhalif gruplar, ordunun eylemcilere sert müdahalelerinin ardından halka işe gitmeme çağrısı yaptı. 
 
Sudan’daki bazı meslek örgütleri de, DFCF çağrısıyla sivil itaatsizlik eylemlerine katıldıklarını duyurdu.
 
Öğretmenler Komitesi, Gazeteciler Ağı, Mühendisler Birliği, Veterinerler Birliği, Avukatlar Demokratik İttifakı ve Eczacılar Merkez Komitesi, sivil itaatsizlik eylemine katılım sağladıklarını açıkladı.
 
Sudan Komünist Partisi‘nin de içinde bulunduğu DFCF, Hartum’da yaklaşık iki aydır sivil hükümete geçiş talebiyle ve demokrasi çağrısıyla eylemlerini sürdüren muhalif göstericilere liderlik ediyor. 
 
DFCF, 3 Haziran’da AGK ile müzakereleri durdurarak süresiz, kapsamlı sivil itaatsizlik ve grev çağrısı yapmıştı.
 
70’ten fazla Tecavüz
 
Sudan Doktorlar Komitesi ise başkent Hartum’daki hastanelerde 70’ten fazla tecavüz vakası tespit edildiği iddiasını duyurdu. Tecavüzlerin saldırı sırasında veya hemen sonrasında gerçekleştiği öne sürüldü.
 
Royal Care Hastanesi‘nden bir doktor, beşi kadın üçü erkek olmak üzere sekiz tecavüz mağdurunu tedavi ettiğini söyledi. Hartum’un güneyindeki bir diğer hastanede görev yapan sağlık görevlisi de iki kişinin tecavüz şikâyetiyle geldiğini, bunlardan birinin dört RSF mensubunun saldırısına uğradığını aktardı.
 
Sosyal medyada da pek kişi benzer vakalara tanıklık ettiğini ifade etti.
 
Tecavüz mağdurlarının korku ya da güvensizlik nedeniyle tıbbi yardım alamadığı da kaydedildi.
 
Sudan’da iletişime yönelik kısıtlamalar nedeniyle cinsel şiddetin ne kadar yaygın olduğu henüz bilinemiyor ancak insan hakları aktivistleri ve muhalif gruplar tecavüz raporlarının güvenilir kaynaklar tarafından aktarıldığını vurguluyor.
 
11 Haziran 2019-yesilgazete

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.