Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bağdat- Irak Dışişleri Bakanlığı, ülkede devam eden gösterilerde bazı göstericilerin Tahran'ın Kerbela Konsolosluğu binasına yönelik saldırısını kınadı.
(foto, arşiv, dünkü -2018- Sadr'ın sözleri. d.d.com)

 

 

Ülkede ekonomik kriz, işsizlik, kamu hizmetlerinin eksikliği ve yolsuzluk gibi nedenlerle 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de tekrar başladı.
 
Şimdiye kadar gösterilerde en az 250 kişi hayatını kaybederken, 11 binden fazla kişi de yaralandı.
 
Yüzlerce gösterici, 2 gün önce ülkenin güneyindeki Kerbela kentinde bulunan İran Konsolosluğuna girerek Irak bayrağını binaya asmıştı.
 
Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 3 kişi ölmüş, 12 kişi yaralanmıştı.
 
Bakanlık tarafından olaylara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Yabancı misyon ve konsoloslukların güvenliğinin sağlanması kırmızı çizgidir. Misyonların korunması için güvenlik güçleri tüm tedbirleri alacak” ifadeleri kullanıldı.
 
Tahran’ın Kerbela Konsolosluğuna yönelik saldırının kınandığı açıklamada, olayın iki komşu ülkenin ilişkilerini etkilemeyeceği kaydedildi. 
 
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, yaptığı açıklamada, gösterilerin amacına ulaştığını ve artık hayatın normale dönmesi gerektiğini vurguladı ancak göstericiler, bugün de meydanları doldurdu.
 
Bağdat'ta bir grup gösterici, Yeşil Bölge'ye çıkan Ahrar Köprüsü'ne gelerek, buradaki barikatları aşmaya çalıştı. Güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu göstericilerden ölü ve yaralıların olduğu öne sürüldü.
 
Bu arada Basra'da da sokağa çıkan göstericiler, Körfeze açılan en büyük liman olan Um Kasr Limanı'nın önünde toplanarak protestolarını sürdürüyor. Limandaki ticaret akışının durma noktasına geldiği ifade edildi.
 
Irak Ticaret Bakanı Muhammed Haşim el-Ani, yaptığı basın açıklamasında, protestocuların güneydeki limanları kapatmasının ülkeye gıda girişini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.
 
05 kasım 2019-rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.