Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

1-Hükümet derhal istifa etmelidir.2- Yalnızca üç aylığına bir geçici geçiş hükümeti kurulmalıdır.3- Geçici geçiş hükümetinde bulunacak kişiler.. bağımsız olmalı ve hiçbir siyasi geçmişe sahip olmamalı herhangi bir partiye mensup olmamalıdır...

 

 

Bağdat’taki göstericiler taleplerini açıkladı
 
Bağdat’ın Tahrir Meydanındaki göstericiler, yayımladıkları dört sayfalık bir metinle öngördükleri yol haritasını açıkladı.
 
Bağdat el-Youm’un haberine göre Tahrir meydanındaki Iraklı göstericilerin yayımladıkları yol haritasıyla ortaya koyduğu talepler şunlar:
1- Hükümet derhal istifa etmelidir.
 
2- Yalnızca üç aylığına bir geçici geçiş hükümeti kurulmalıdır.
 
3- Geçici geçiş hükümetinde bulunacak kişiler şu dört şartı taşımalıdır: 
A) Bağımsız olmalı ve hiçbir siyasi geçmişe sahip olmamalı herhangi bir partiye mensup olmamalıdır.
 
 B) Geçmişte hiçbir hükümette, mecliste, yerel yönetimlerde veya il meclislerinde hiçbir şekilde yer almamış olmalıdırlar. 
 
C) Gelecek seçimlerde aday olmamalı ve seçimlerde hiçbir adayın propaganda çalışmalarında yer almamış olmamalıdır.
 
D) Şeffaflık, itibar, cesaret ve milliyetçilik bu şahıslarda görünür olmalıdır.
 
4- Seçim yasasında düzenlemeler yapılmalı, seçimler her ildeki çeşitli seçim havzalarında yapılmalıdır. Adayların kişisel adaylık sistemi kabul edilmeli ve en fazla oy alan kazanmalıdır.
 
5- Yeni bağımsız seçim kurulu, geçici geçiş hükümeti için öngörülen şartları taşıyan kişilerden oluşmalıdır.
 
6- Partilerin mali kaynaklarının belirlenmesi için partiler yasası uygulanmalı, partilerin silah sahibi olması engellenmelidir.
 
7- Yeni seçimler BM gözetimi altında, yeni yasaya uygun şekilde ve geçici geçiş hükümetinin süresi dolmadan önce yapılmalıdır.
 
8- Yeni meclis, üç ay geçmeden anaysa reformu yapmalı, il meclislerinin ve belediye meclislerinin lağvedilmesi ve halkın iradesine uygun bir yönetim türünün belirlenmesi için reform yapmalıdır.
 
9- Kalıcı hükümet, göstericilerin öldürülmesinden sorumlu olan kişilere adaletin uygulanacağı taahhüdünü vermelidir. Onlar hakkında adil bir yargı hükmü verilmeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat verilmeli yaralıların uğradığı zararlar karşılanmalıdır.
 
10- Yüksek Yargı Şurası, şimdiki ve eski yöneticiler ve bürokratlar hakkında “sahip olduğun mal varlığını nereden temin ettin” başlığı altında derhal soruşturma başlatmayı taahhüt etmeli kim olduğuna bakılmaksızın yetkililer tarafından beytülmalden çalınan mallar geri alınmalıdır.             
 
05 Kasım 2019-YDH

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.