Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Ezidi Evi aktivisti Sadun Qolo, “2014 yılından beri Şengal’de zulüm ve zorbalık devam ediyor. Şengal’in bütün dağlarında, farklı isimlerle bölgede bulunan PKK tarafından kazılmış ve onlarca TÜNEL yapılmış. Vatandaşların gidiş gelişleri de yasaklanmış, insanlar işlerine, bağ ve bahçelerine gidemiyor, çünkü PKK engel çıkarıyor”

 

Şengal Dağı’nda protesto düzenleyerek PKK’nin bölgeden çıkmasını isteyen Ezidi Evi üyesi protestocuların, PKK tarafından tehdit edildiği ortaya çıktı.

Ezidi Evi aktivisti Sadun Qolo;

 

“2014 yılından beri Şengal’de zulüm ve zorbalık devam ediyor. Şengal’in bütün dağlarında, farklı isimlerle bölgede bulunan PKK tarafından kazılmış ve onlarca tünel yapılmış. Vatandaşların gidiş gelişleri de yasaklanmış, insanlar işlerine, bağ ve bahçelerine gidemiyor çünkü PKK engel çıkarıyor” ifadelerini kullandı. 

Yüzlerce Ezidi genci kaçırdı”

PKK’nin Şengal’deki faaliyetleri hakkında ise Sadun Qolo şöyle devam etti:

PKK yüzlerce Ezidi gencini kaçırdı ve ne olursa olsun serbest bırakmıyor. Kaçırılanların yakınları binlerce dolar para ödemeye de hazır ancak PKK buna yanaşmıyor. Bu gençlerden bazıları zindanlarda tutuluyor, bazıları da Kandil’e gönderilmiş. PKK, Şengal Dağı’ndaki Qereçol mıntıkasında bir yeraltı hapishanesi inşa etmiş durumda. Duvarlar üstten kırmızıya boyanmış ve içerisinde 50’den fazla Ezidi genci tutuluyor. Bu zindanda kırmızı ışıklarla aydınlatma yapıldığı için çoğu gencin görme yetisini kaybettiğini biliyoruz” dedi. 

26 Temmuz’da Ezidi Evi’nin yaptığı ve yüzlerce kişinin katıldığı protestoyla ilişkin de konuşan Qolo;

“PKK’nin, Iraklı bir güç olmadığını, dolayısıyla Şengal ve çevresinden uzaklaşmasını, alıkonulan gençlerimizin serbest bırakılmasını istedik. Çiftçilere, tarla, bahçe sahiplerine engel çıkarılmamasını talep ettik” dedi. 

Alıkoyma Tehdidi” 

PKK hiç kimseyi dinlemiyor ve Şengal’deki Iraklı güçler de taleplerimizi Bağdat hükümetine iletmiyor” diyen Qolo şöyle devam etti:

“Milisler tarafından desteklenen Şengal’in şu anki yönetimi de PKK’nin tehditlerine maruz kalıyor, dolayısıyla taleplerimizi Irak hükümetine ulaştırmıyorlar.

PKK, protestoya katılanları tehdit ederek, eğer bu gösteriler tekrarlanırsa alıkoyarız ehdidinde bulundu. Diğer yandan da insanlara para dağıtarak tepkileri bastırmaya çalışıyor.”

 

30 Temmuz 2020- peyamakurd

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.