Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Muhalefet partileri, referandumun Meşruiyeti sürerken ‘2019 seçimleri’nin tartıştırılmasına tepkili:

Başkan adayı değil, Mücadele tartışılmalı.

 

Şerif KARATAŞ-İstanbul

Muhalefet, kamuoyunda referandumun şaibeli olduğu kanısıyla birlikte referandumun sonuçlarının iptal edilmesi istiyor. İktidar bu talebi görmezden gelirken siyasi tartışmalar 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarına odaklandı.

Muhalefet ise bu tartışmalara tepki gösterdi.(..) EMEP, ÖDP, şaibeli referandum sonuçlarını hatırlatarak, yapılması gerekenin referandumun iptali ve demokrasiden, hukuktan yana adımların atılması olduğunu ifade etti. Açıklamalarda yeni bir demokratik anayasanın da ihtiyaç olduğu vurgulandı.

(...)

EMEP: HÜKÜMETİN POLİTİKALARINA KARŞI MÜCADELE

EMEP Genel Bakanı Selma Gürkan, referandumun OHAL koşullarında yapıldığını ve YSK’nin verdiği kararla şaibeli bir seçim olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Referandum sonuçları meşru değildir. Bu sonuçları kabul etmiyoruz. Dolayısıyla bugün halkın beklentileri hükümetin politikaları karşısında ortak mücadele platformlarının oluşturulmasıdır. Siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine ve emek örgütlerine düşen görev budur. Yapılması gereken, bu referandum sonuçlarını meşrulaştırmak değil, meşruluğunu sorgulamak ve bunun karşısında alternatif mücadele platformları açmaktır.” 

Gürkan, başkan adayları üzerinden 2019 seçimlerinin tartışılmasına ilişkin de şunları söyledi: “Hükümet yapmış olduğu referandumun gayrimeşruluğunun üstünü örtmek üzere şimdi adaylıklar ve 2019 seçimleri üzerinden bir tartışmayı ilerletmek istiyor. Halkın beklentilerine cevap verecek bir tutum değildir bu. Günümüzün ihtiyacı da değildir. Dolayısıyla hükümetin gayrimeşru olan bir referandumun üzerine örtmek için ortaya koyduğu platformun dışında düşünmek ve dışında davranmak durumundayız.”

ÖDP: REFERANDUM İPTAL EDİLMELİ

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, ortaya atılan “Başkan kim olacak” tartışmasının abes olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Muhalefetin en başta ele alması gereken ve gündem yapması gereken konunun, ‘referandum iptal edilsin’ talebi olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda mücadelenin geliştirilmesini, önemsiyoruz. Çünkü YSK eliyle sivil bir darbe gerçekleştirilmiştir. Bu darbenin hesabı sorulmalıdır. Hiçbir zaman bu referandum meşru kılınmamalıdır. Muhalefetin şu an üzerine eğilmesi gereken konu, bu referandum sonucunun iptal edilmesi, eşit ve adil koşullarda referandumun yenilenmesi talebidir.”

Taş, başkan adayı tartışmasının öne çıkarılmasına ilişkin şunları söyledi: “Demek ki  bu tartışmayı yürütenler, referanduma dair ortaya çıkacak meseleler, çelişkiler, çatışmalar ve Türkiye’yi bekleyen belalar konusunda çok içten ve samimi değillermiş gibi bir tablo çıkıyor. Bir tür ikbal tartışmaları olarak gözüküyor.”

 

08 Mayıs 017-evrensel

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.