Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Murat Yetkin, "Referandum yüzünden Türkiye’de milyonlarca akrabası olan Kürt halkını ‘yiyecek bulamayacaklar’ diye uyarması;

Türkiye’nin siyasetiyle çelişmiyor mu?” diye sordu...

 

Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumu sonrası Ankara ile Erbil arasında yükselen gerilim dinmiyor.

Türkiye’nin deneyimli kalemleri son bir haftadır köşelerine taşıdıkları yazılarla Ankara’nın tutumunu eleştiriyor.

Kürdistan Bölgesi’nin ablukaya alınmasını değerlendiren Hürriyet yazarı Murat Yetkin, " Referandum yüzünden Türkiye’de milyonlarca akrabası olan Kürt halkını ‘yiyecek bulamayacaklar’ diye uyarması; Türkiye’nin siyasetiyle çelişmiyor mu?” diye sordu.

Suriyeli mültecilere kapıların sonuna kadar açılması hatırlatması yapan Yetkin, "Bu söylem Türkiye’nin Suriye iç savaşından kaçan mültecilere kucak açışındaki insani yaklaşıma uygun değil" diyerek Kürtlere yapılanın ayrışmaya yol açacağına işaret etti.

"Bu söylem Erdoğan ve AK Parti’ye hem dış, hem iç siyasette sorun getirebilir" diyen Murat Yetkin, “AK Parti Türkiye’de Kürt seçmenden HDP’den fazla oy alıyorsa, bunda muhafazakar, dindar Kürtlerin ve Irak Kürtlerinin lideri Barzani’ye yakınlık duyan Kürtlerin de payı olmuştur." hatırlatması yaptı.

Hürriyet Gazetesi’nden Murat Yetkin’in dün kaleme aldığı "’Yiyecek bulamayacaklar’ demek uygun olmadı” başlığıyla (27 Eylül 2017) yayımlanan yazısı özetle şöyle:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Irak’taki Kürt bağımsızlık referandumu konusunda dün yaptığı konuşmada açıklık getirmesi gereken iki önemli nokta var.

Birincisi, kendisini Barzani’nin “yanlışa düşmeyeceği” konusunda kimin, nasıl yanılttığı. İkincisi de referandum yüzünden Türkiye’de milyonlarca akrabası olan Kürt halkını “yiyecek bulamayacaklar” diye uyarması; özellikle bu ikincisi Türkiye’nin hatta AK Parti’nin şimdiye kadarki siyasetiyle çelişmiyor mu? Erdoğan’ın dün “Açıkçası biz son ana kadar Barzani’nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız” demesi bir özeleştiridir.

"'Yiyecek, giyecek bulamayacaklar' demek olmadı"

Barzani’nin her şeyi göze alarak referandumu yaptırması (ve boykota rağmen yüzde 72 katılım sağlaması) üzerine petrol botu hattını kapatmanın bir mantığı var. Ben ekonomik yaptırımlardan siyasi sonuç elde etme beklentisi uluslararası siyasette yeri olan bir uygulamadır; çoğunlukla sonuç vermese de bu yaptırımı uygulayanı ilgilendirir.

Ama petrol başka, ekmek başka…Bir yandan bu yanlıştan bölge halkını değil, sorumlularını cezalandırmak söylemini kullanıp, diğer yandan “TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar” demek sanki olmadı.

"Kürtlerin Türkiye’de yaşayan milyonlarca akrabasını da incitebilir"

Birkaç nedenden dolayı bu söylem Erdoğan ve AK Parti’ye hem dış, hem iç siyasette sorun getirebilir.

- Bu söylem Türkiye’nin Suriye iç savaşından kaçan mültecilere kucak açışındaki insani yaklaşıma uygun değil,

- Bu söylem, Türkiye’nin 1988 Halepçe katliamı sonrasında, 1991’de Körfez Savaşı sonrasında ülkemize sığınan Iraklı Kürtlere gösterilen insani yaklaşıma da uygun değil,

- Bu söylem, sadece –Cumhurbaşkanının da dün örnek verdiği üzere- Irak’ya Türkiye’ye imrenerek bakan Kürtleri değil, onların Türkiye’de yaşayan milyonlarca akrabasını da incitebilir,

- AK Parti Türkiye’de Kürt seçmenden HDP’den fazla oy alıyorsa, bunda muhafazakar, dindar Kürtlerin ve Irak Kürtlerinin lideri Barzani’ye yakınlık duyan Kürtlerin de payı olmuştur.

Siyaseten aleyhinde tutum alan kitleleri yiyeceksiz bırakma uyarısıyla yola getirmeye çalışmak ne Türkiye’nin, ne de AK Parti’nin şimdiye kadar ki çizgisiyle uyumlu. Dolayısıyla eğer çevresinde bu uyarının sonuç getireceğini vaz eden kişiler varsa, Cumhurbaşkanının konuya bu dikkatle bir daha bakmasında fayda olabilir.

Bir de şu var: AK Parti teşkilatının bir süredir, sayıları 3 milyon civarındaki Suriyeli göçmen giderek siyasi risk oluşturduğuna dair Ankara’ya işaret verdiği yolunda bir kulis bilgisi mevcut. Savaştan kaçan mültecilere insaniyetle kucak açan güneydoğu halkı, Suriyeli göçmenlere tanınan bazı ayrıcalık ve önceliklerin yanı sıra, kalıcı olabileceğine dair haberlerden rahatsızlık duymaya başlamış, bu bilgilere göre. Bu rahatsızlık da AK Parti yapısına bir süredir yansıtılıyormuş.

"Siyasi risk oluşabilir"

Suriyeli mültecilerin bölgedeki seçmen üzerindeki siyasi riski ortaya çıkmışken bir “yiyecek” gibi insani ve hayati bir konuda Kürt seçmen bünyesinde AK Parti’ye fatura edilebilecek siyasi risk oluşabilir.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve eski Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Galip Ensarioğlu’nun daha referandum olmadan önceki itirazı yabana atılmamalı. İşte bu nedenlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini ve Türkiye’yi de haksız duruma düşürmemesi için “yiyecek bulamayacaklar” söylemine açıklık getirmesinde fayda var."

Murat Yetkin'nin yazısının tamamını bu linkten

okuyabilirsiniz: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/murat-yetkin/yiyecek-bulamayacaklar-demek-uygun-olmadi-40591446

28 Eylül 017- BasNews

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.