Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Fransa'nın kuzeyindeki bir kasabanın belediye başkanı, gürültüyü önlemek için köpek havlamasına yasak koydu. Yasağın delinmesi halinde köpek sahibine 68 euro para cezası kesilebilecek.

 

 

 

Havlayan köpeğin sahibine ceza yağacak
 
Pazartesi gününden itibaren Feuquieres kasabasındaki “uzayan ve tekrarlayan” bir şekilde havlayan köpeklerin sahipleri 68 euro para cezasına çarptırılacak.
 
Belediye Başkanı Jean-Pierre Estienne yasağı kasabada “gece gündüz havlayan” ve “katlanılmaz bir durum” yaratan köpeklere karşı aldıklarını söyledi.
 
Ancak yasak, hayvan hakları savunucularının tepkisini çekti.
 
Estienne La Parisien gazetesine yaptığı açıklamada “Amaç köpekleri yasaklamak değil. Tek bir havlamada insanlara ceza kesmeyeceğiz. Kasabanın köpeklere karşı bir tutumu yok ama köpek sahibiyseniz, hayvanı eğitmelisiniz de” dedi.
 
Belediye Meclisi’nin ay başında aldığı karara göre, kapalı yerlerde, durduracak kimse olmadan tutulurken, “uzun ve tekrarlayan bir şekilde” havlayan köpeklerin sahiplerine ceza kesilecek.
 
Havlayan köpeklerin davranışları, Feuquieres’in 1400 sakininin “dinlenmesini ve rahatlamasını” engellerse de köpekler kapalı yerlerde tutulacak.
 
Kurarı ihlal eden köpek sahipleri, aleyhlerinde yapılan her şikayet başına para cezası alacak.
 
“O ZAMAN KİLİSE ÇANLARINI DA YASAKLAYIN”yes
 
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bu karar kasaba halkının özellikle bir köy sakinine karşı yaptığı şikayetler sonucu alındı.
 
Estienne “Bu kadının bazıları büyük, birkaç köpeği var. Kendisiyle konuşmaya çalıştık ama sonuç alamadık. Bu kararı başka bir çare olmadığından aldım. Hiçbir şey yapmadan duramazdım” dedi.
 
Hayvan Hakları Savunma Birliği’nin Başkanı Stephane Lamart da “O zaman, Pazar sabahı kiliselerin çanlarını da yasaklayın. Köpeklerin ağzı varsa, havlamaları için” diye konuştu.
 
Lamart, belediyenin kararını yerel mahkemeye taşıyacaklarını da söyledi ve “Hiç sabahtan akşama kadar havlayan bir köpek görmedim.” dedi.
 
Fransa’da daha önce de köpek havlamasına yasak konulmuştu.
 
2012’de ülkenin güneybatısındaki Sainte-Foy-la Grande’de aşırı köpek havlaması “kamu düzenini” bozduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı.
 
KÖPEK HAVLAMASI NASIL DURDURULUR?devil
 
Havlamak, çoğu köpek türünde normal bir iletişim biçimi.
 
Köpek havlamalarının ses seviyesi değişiyor, ancak bazıları 100 desibelden fazla, fabrikalardaki makinelerden daha çok ses çıkartabiliyor.
 
113,1 desibellik ses seviyesinde havlayan Avusturalyalı Golden Retreiver cinsi Charlie adlı köpek, dünya rekorunu elinde tutuyor.
 
Köpekler birçok nedenden havlayabiliyor. Bunlar arasında dikkat çekmek, tehlike olarak algıladığı bir durumu savuşturmak ve kaygıyı ifade etmek bulunuyor.
 
Köpek Davranış Uzmanı Jenna Kiddie “Havlamanın kendisini çözmek yerine, buna neden olan durumu araştırmak önemli.” diyor.
 
haberin orjinal başlığı;  Havlayan Köpeğin Sahibine Ceza Yağacak
 
12 Şubat 2019-sözcü.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.