Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

TC'de son dönemde orman yangınları daha sık yaşanıyor. Son olarak 7 Ocak'ta İstanbul Beykoz'da beş ayrı noktada orman yangını çıktı... Aralık ayı içinde Karadeniz'de iki günde 150 ayrı noktadan alevler yükseldi.
(Asıl Merak konusu; bu yangın çıkarılan Ormanlara ABD'nin Hangi Şirketleri Girecek acaba? d.d.com)

 

 

Bursa Uludağ'da da 22 Aralık'ta yarım saat arayla iki orman yangını vardı. 
 
Yangın sonucu çok sayıda alan kaybedildi, doğal denge, canlı çeşitliliği ve bitki örtüsünde kayıp söz konusu. 
 
CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'de 01.01.2018-27.09.2019 tarihleri arasında çıkan orman yangınları ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'na soru önergesi verdi. 
 
Gürer, soru önergesinde “Ülkemizde 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen orman yangını sayısı ne kadardır? Bu yangınların tahrip olan yeşil alan miktarı ve ağaç sayısı ne kadardır?” diye sordu.
'Yangın hep var ama mücadele planımız hiç yok'devil
 
 (Kendisi hakkında 'arama ve yasak kararı' çıkaran bir salak daha dünyaya gelmedi çünkü.. d.d.com)
 
Bakan Pakdemirli “01.01.2018-27.09.2019 tarihleri arasında 4132 orman yangını meydana 

gelmiştir. 
 
Bu yangınlarda zarar gören orman alanı 9636 hektardır. Orman yangınlarının tespiti ve müdahalede 
teknolojiden yararlanılmaktadır.
 
İHA'lardan deneme amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca ormanların insansız otomatik yangın tespit yapabilen kameralar yerleştirilmektedir.” yanıtını verdi.
 
Yanan ağaç sayısı ise rakam paylaşılmadı. 
 
Gürer'in “Ülkemizde son iki yılda yapılan ağaçlandırma ve rehabilitasyon faaliyetleri hangi aşamadadır? sorusuna da Bakan Pakdemirli şu yanıtı verdi:
 
 
Türkiye genelinde 2018 ve 2019 yıllarında toplam;
 
334.600 hektar alanda çalışma yapılarak 291 milyon 332 bin adet fidan toprakla buluşturulmuş olup bu fidanların çoğunluğu ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik {Ağaçlandırma, erozyonla mücadele, bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi, özel ağaçlandırma ve suni tensil) ormancılık tesis çalışmalarda olmak üzere bir kısmı da karayolu/köy yolu kenarı, okul/hastane/ ibadethane/ üniversite bahçesi ve mezarlık ağaçlandırmalarında (boylu fidanlar) kullanılmıştır.
 
10 ocak 2020-Independent 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.