Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Son Yorumlar

''Örtülü Ödenek'' demek; devletin 'rutin' (yasal) olmayan faaliyetlerine ayrılan 'kara kasa' demektir.

Yani devlet; 'örtülü ödenekten', resmi statüsü olan herhangi bir 'Kurum ve Kuruluşuna', Polisine, Ordusuna, MİT'ine.. bu 'kara kasadan' ödeme yapmaz.

 

 

Bunlara yapılan 'ödemeleri' (maaş, teçhizat, 'ödül', dahil), 'Milli Savunma Bakanlığı' veya 'Maliye Bakanlığı' BÜTÇESİNDEN yapar.

'Örtülü ödenekten' ancak ve ancak; devletin 'resmi olmayan' ama aslında devlet adına çalışan, devletin uzantısı olan; Konrtgerilla, Paramiliter örgütlere (Gladio; PKK, MKP vb..vb örgütlere) 'ödeme yapar'!...

(Yani devlet uzantısı Kontra örgütlerin ve bunların elemanlarına düzenli , 'aylık maaş ödenmesi' -sigorta masrafları bile ödenir bunların, çünkü, illegalde olsa, 'devlet memuru ve elemanı' statüleri vardır- ve bunların ötesinde,

yine bunların; silah, mermi, bomba, techizat masrafları, danışıklı -MİT'in istemi üzerine- eylemler; cinayet ve sabotajların masrafları, giderlerinin karşılanması, 'ödüllendirilmeleri' , dahası; bu kontra örgütler adına gazete, dergi çıkarılması, bunlara siteler açılması (istanbul indymedia.org, ANF, MKP'nin paravan siteleri gibi)...

yani bunları aynı zamanda besleme ve büyütme faaliyetleri de vardır... 'örtülü ödenekten' yapılan harcamalar kısaca bunlardır, ve daha bir çok şey...)

'Örtülü Ödenekte'ki artışa gelince; son bir yıldır, sık sık, Kardeniz bölgesinden tutunda, Kürdistan'ın (Van, Siirt, Diyarbekir, Dersim, Urfa....) en ücra şehirlerinde ve hatta İstanbul'un göbeğinde (en son İstanbul-Beşiktaş'ta patlatılan Bomba ve 44 ölü 200'e yakın yaralı olayı gibi) patlatılan BOMBALAMALARA bakarsanız,

'Örtülü Ödenek' denilen 'kara kasadaki' ödemelerin neden REKOR DÜZEYE çıktığını ANLARSINIZ.....

Yani, Sputnik sitesinin yüzsüzce çarpıttığı gibi, 'örtülü ödenekteki rekor artış' KAYYUM ATAMALARINA bağlaması, veya TC devletinin Silah, Askeri Teçhizat, malzeme almasından dolayı olması mümkün değil!

(Tekrar edecek olursak) Resmi atama ve 'yasal' alım- satımdır bunlar, ve bu tür ödemeleri 'yasal kasa', denilen; 'milli savunma bakanlığı bütcesi' karşılar bu tür ödemeleri. (ismi üzerinde; 'örtülü ödenek' yani, 'illegal devlet harcamalarını' anlatır)

Ayrıca, yine Sputnik'in çarpıttığı gibi; 'Örtülü Ödenek', 'Maliye Makanlığına' değil, direk olarak Hırsız ve Katil Recep Tayyip ERDOĞAN'a (cumhurbaşkanlığı) bağlanmış, ve O'nun üzerinden MİT'e bağlıdır 'örtülü ödenek'.

Bu ABD beslemesi, hırsız- katil,  'başbakan' iken de, 'Örtülü Ödenek' yine RTE'ye bağlıydı....

(Devletlerin 'istihbarat örgütleri de', 'yasal' görünür ama 'istihbarat örgütlerinin faaliyetlerinin yüzde/ doksanı 'illegadirl' ve kendi devletlerinin yasaları dışında hareket ederler....)

Şimdi haberi alıyorum aşağıya. Okurların bu açıklamalarımızı gözönüne alarak haberi daha net değerlendireceğini umuyoruz.

devrimci demokrat.com adına; -Halim Kar-

.................

Supitnik/ Örtülü Ödenek Harcaması Rekor Kırdı

Maliye Bakanlığı’nın kasım ayı bütçe uygulama sonuçlarına göre örtülü ödenek harcaması, 2016 yılının rekorunu kırdı.

'Gizli Hizmet Giderleri' kaleminden kasım ayında yapılan harcama 228 milyon 238 bin lira oldu. Nisan ayında örtülü ödenekten 210 milyon TL harcanmış, bu kalemin ekim ayı sonucu ise 119 milyon olarak açıklanmıştı. Maliye Bakanlığı, kasım ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Örtülü ödenek harcaması, 2016 yılının rekorunu kırdı. 'Gizli Hizmet Giderleri' kaleminden kasım ayında yapılan harcama 228 milyon 238 bin lira oldu.

Nisan ayında örtülü ödenekten 210 milyon harcanmış, bu kalemin ekim ayı sonucu ise 119 milyon olarak açıklanmıştı. Güvenlik ve savunma harcamaları da kasım ayında tavan yaptı. Güvenlik ve savunma için 837 milyon 350 bin TL harcandı.

SAVAŞ TEÇHİZATLARINA 384 MİLYON TL

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, ekim ayında bu kalem için 477 milyon TL harcanmıştı. Kasım ayında silah, araç gereç ve savaş teçhizatları için 384 milyon 557 bin TL harcandı. Ekim ayında bu rakam 103 milyon olarak tabloya yansımıştı.

Maliye Bakanlığı'nca, kasım ayı ile ocakkasım dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçları açıklandı. Yılın 11 ayının harcamalarına ilişkin tabloda dikkat çeken unsurlar şöyle:

-Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları için kasım ayında, 837 milyon 350 bin lira harcandı.

-Güvenlik ve savunma harcamaları ekim ayına göre iki kat arttı. Ekim ayında bu kalemde 477 milyon 209 bin TL harcanmıştı.

Bu alanda harcama en çok silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımı için harcandı. 384 milyon 557 bin TL silah ve savaş teçhizatı alımı için harcanırken 62 milyon 801 bin TL'lik mühimmat alındı.

Ekim ayında bu kalemlerde yapılan harcamaların, kasım ayı harcamalarının yaklaşık 3'te birine denk geldiği görüldü.

2016'NIN REKORU KIRILDI

Güvenlik ve Savunmaya yönelik alımlar ve bunun içindeki silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımları ile mühimmat alımları rakamlar, 2016 yılının rekorunun kasım ayında kırıldığını gösterdi. Güvenlik ve savunma için en son mayıs ayında 496 milyon 857 bin TL para harcanmıştı.

SAVUNMAYA 11 AYDA 3.5 MİLYAR

Güvenlik ve savunmaya ilişkin 11 aylık toplam harcamanın 3 milyar 553 milyon 412 bin TL olduğu görüldü. Güvenlik ve savunmaya yönelik silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımına ise 2016 yılında toplamda 1 milyar 274 milyon 856 bin TL para harcandı. Mühimmat alımına ise bütçeden toplamda 326 milyon 829 bin lira harcandı.

Örtülü ödenek olarak bilinen 'Gizli Hizmet Giderleri'nde de kasım ayında yapılan harcama, 2016 yılının 10 ayının en yükseği oldu. Kasım ayında örtülü ödenekten 228 milyon 238 bin TL harcandı. Örtülü ödenek harcaması ekim ayını ikiye katladı.

Ekim ayında 'örtülü'den 119 milyon 716 bin TL harcanmıştı. Yılın 11 ayında örtülü ödenekten yapılan toplam harcama da 1 milyar 457 milyon 31 TL olarak görüldü. Kasım ayında kiralık taşıt için 38 milyon 7 TL harcandı. Ekim ayında bu kalemden 30 milyon 788 bin TL harcanmıştı.

Temmuz ayında 53 milyon 537 bin TL parayı taşıt kiralamak için harcayan devlet, bu kalemde diğer aylarda tasaruruf yapmış, harcamayı ekim ayında yaklaşık 30 milyona kadar düşürmüştü. Ancak bir ayda taşıt kiralamak için yaklaşık 8 milyon TL daha fazla para verilmesi dikkat çekti.

KAYYUMLARIN FATURASI AĞIR OLDU

Çok sayıda HDP'li belediyenin kayyum idaresine geçişi ile birlikte, mahalli idarelere yapılan Hazine yardımlarında da kasım ayında rekor kırıldı. Mahalli idarelere ekim ayında yapılan 110 milyon TL'lik yardım, kasım ayında 180 milyona kadar çıktı. Özellikle belediyelere yapılan Hazine yardımının 57 milyon olması dikkat çekerken, bu kalemde ekim ayında 8 milyon TL harcama yapılmıştı.

16 Aralık 016- sputnik

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.