Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

d.d.com: 13 Kasım 1918'de İstanbul; İngiliz, Fransız, İtalyan.. askerince işgal edilince, Türk halkı işgalcileri rıhtımda Alkışlarla karşılamıştı....
'Beyoğlu tarafındanki Yüksek Sosyete Kadınları... halk arasında uyanan öfkeyi ihtilaf Subaylarını çağırarak onlara anlatmaya çalışıyor...Danslı Partiler Veriyor ve İtilaf Subaylarını elde etmek istiyorlardı...'

 

 

 (Halide Edip; 'Türkün Ateşle İmtihanı' Atlas kitapevi. sf.15.sf.16.sf.17)
 
Biz, elbette Halide Edip ADIVAR yoldaş gibi, işgalcileri topraklarında görünce, Osmanlı Türk Sosyetesinin ise, İşgalcilere sadece topraklarını açmakla kalmayıp, Bacaklarını da Açtığını dile getiren bu 'Orospuluğu', bu kadar nazik ve cazip cümlelerle anlatmayı beceremiyoruz ama, Türk Subaylarının, (başta M.Kemal faşisti olmak üzere), tavırları da, Sosyete Kadınlardan farklı değildi. İtalyan, İngiliz, Fransızlar; 'Bu adama kimse dokunulmayacak' diye bir 'Belge' vermişlerdi M.Kemal'e İstanbul'u işgal ettiklerinde. (... Lord Kinros.'Atatürk; bir Milletin Doğuşu'. istanbul.1981 basımı)
 
30 Ağustos 2017- devrimcidemokrat.com. 
 
Şimdi, 'Hapishane Nüfusu 224 Bin Oldu' haberini alıyoruz aşağıya.
.......................
 
 
   Cezaevleri Nüfusu 224 Bin Oldu
 
Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde 85 bin 105’i tutuklu, 139 bin 773’ü hükümlü toplam 224 bin 878 kişinin bulunduğunu açıkladı. Cezaevlerinin kapasitesi ise 202 bin 676 kişi. Kapasitenin üzerindeki 22 bin 202 tutuklu ve hükümlü yerlerde yatıyor.
 
Adalet Bakanlığı, 15 Haziran itibarıyla cezaevlerinde 85 bin 105 tutuklu, 139 bin 773 hükümlü olmak üzere 224 bin 878 kişinin bulunduğunu açıkladı.
 
Tüm cezaevlerinin kapasitesi 202 bin 676 kişi olduğu düşünüldüğünde en az 22 bin 202 tutuklu ve hükümlü yerlerde yatmak durumunda kalıyor. 
Bakanlık, bir mahkumun 2016 yılı itibarı ile devlete günlük maliyetinin 78 TL olduğunu bildirdi.
 
Bu durumda cezaevlerindeki 224 bin mahkûmun devlete günlük maliyeti 17 milyon 540 bin TL, yıllık gideri ise 6 milyar 402 milyon oldu. 
 
Diğer yandan yıl içinde cezaevine giren ve sonrasında tahliye edilenler düşünüldüğünde bu rakam daha da yükseliyor. Böylece cezaevlerine harcanan para, birçok bakanlığın bütçesini geride bıraktı.devil
 
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlü sayılarına ilişkin Adalet Bakanlığı’na bilgi edinme talebinde bulundu. 
 
Talebe yanıt veren Adalet Bakanlığı, 15 Haziran 2017 tarihi itibarıyla UYAP Bilişim Sistemi kapsamında yapılan sorgulama neticesinde ceza infaz kurumlarında 85 bin 105 tutuklu, 139 bin 773 hükümlü olmak üzere 224 bin 878 kişi bulunduğunu bildirdi. 
 
Bakanlık, bu kişilerden; 212 bin 361’inin erkek, 9 bin 733’ünün kadın, 2 bin 784’ünün çocuk olduğunu aktardı. 
 
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre 21 Haziran tarihi itibariyle Türkiye’de 291 kapalı ceza infaz kurumu, 70 müstakil açık ceza infaz kurumu, 2 çocuk eğitimevi, 8 kadın kapalı, 4 kadın açık, 6 çocuk kapalı ceza infaz kurumu olmak üzere toplam 381 ceza infaz kurumu hizmet veriyor. 
 
Sitede, bu kurumların kapasitesinin 202 bin 676 kişi olduğu ifade edildi. Bu durumda 22 bin 202 kişinin cezaevinde yatacak yerinin olmadığı anlamına geliyor.
 
21 kişilik yerde 80 kişi kalıyor
 
Cezaevlerinin nüfusunun mevcut kapasitenin üzerine çıkması, çok sayıda mahkûmu yer yataklarında yatmak zorunda bırakıyor. Örneğin Sincan Cezaevi’nde 7 odalı koğuş sisteminde normalde 21 kişi kalması gerekirken, bu sayının bugün 42 kişiye çıktığı öğrenildi.
 
Son olarak tutuklu ve mahkumların futbol oynadığı alan ile yemekhanelere de yer yatağı konulmaya başlandığı ve bu koğuşta kalan mahkûm sayısının 80’e yükseldiği bildirildi.
 
Bakanlık, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere gelen yayınlara ve kütüphaneden yararlandırılmalarına ceza infaz kurumları kurulları tarafından karar verildiğini belirtirken;
 
“hükümlü ve tutukluların ihtiyaçları doğrultusunda yayın temini ve kütüphaneden yararlanmaları sağlanmaktadır. Tüm ceza infaz kurumlarımızda kitaplık veya kütüphane bulunmakta olup yeterli miktarda kitap vardır” dedi.
 
29 Agust 017- cumhuriyet.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.