Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Antalya E Tipi Cezaevi’nde ‘intihar etti’ denilen Hamza Kaçmaz’ın Ön Otopsi Raporunda ‘Asılma’ izine değil, Cinayete rastlandı!

Kaçmaz’ı 'Yıkım Ekibi’nin Katlettiği iddia ediliyor...

 

Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 15 Ağustos’ta “çamaşır ipiyle kendisini astığı” iddia edilen 21 yaşındaki Hamza Kaçmaz’ın ölümü ile ilgili hazırlanan ön otopsi raporunda “asılma” izine rastlanılmadı.

20 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Kaçmaz’ın ön otopsi raporunda şu ifadelere yer verildi:

Vücudun genel olarak şiş ve ödemli olduğu, ağız ve burundan yoğun kanlı ödem sıvısı geldiği görüldü. Vücudunda tedavileri ile birlikte her iki bel bileğinde aralıklı halkalı şekilde (kelepçe uygulaması ile oluşabilir özellikte) ekimozlar olduğu, kulakların, dudakların, tırnak yataklarının siyonize oldukları görüldü. Bunun dışında vücudunda ateşli silah yarası, delici kesici alet yarısı görülmedi.

Tahkikatında ası olayı bildirilmekle birlikte boyun bölgesinde haricen belirgin ası telemi tefrik edilmedi. Sol skapula ve orta kısımda, boyun arkası skapular bölgede düzensiz morluklar olduğu görüldü. Ayrıca ön kollarda ve bileklerde eski temarruzi kesi izleri olduğu görüldü.

Harici muayene bulguları ile kati ölüm sebebi tespit edilmediğinden ve olayın ası sonucu ölüm olması ile ölenin hükümlü olması nedeniyle ceset üzerinde sistematik otopsi yapılarak belirlenmesinin uygun olacağı kanaatindeyim” denildi.

Yıkım Ekibi’nden işkence

Kaçmaz’ın denetimli serbestlik yasasını ihlal ettiği için cezaevine konulduğunu ve tahliyesine de yaklaşık dört ay kalmış olduğunu hatırlatan amca Abdulbahri Kaçmaz;

cezaevinde olan başka bir yeğeni ile tutukluların kendilerini arayarak, “Hamza cezaevinde gardiyanlar tarafından oluşturulmuş ‘Yıkım Ekibi’ tarafından ağır bir şekilde darp edildi. Durumunu bilmiyoruz; ölmüş de olabilir” dediklerini aktardı.

Yeğeni Hamza Kaçmaz’ın cezaevinde gardiyanlardan oluşan “Yıkım Ekibi” tarafından darp edilerek öldürüldüğünü ileri süren amca Kaçmaz;

Yeğenimi darp eden gardiyanlar acil bölümünde çalışan personellere baskı yaparak kayıtlara ‘ası olayı’ olarak geçmesini istedi” diye konuştu.

Kaçmaz, “Aldığımız bilgilere göre gardiyanların “asılma” ısrarı hastane yetkilileri tarafından “Biz böyle bir ibare geçemeyiz” denilerek reddedildi.

Hastane yetkilileri olayı kayıtlara “darp ve çarpma” olarak geçti.

Aileler tehdit ediliyor

Amca Kaçmaz, şöyle devam etti:

Cezaevi idaresi aileleri aramış özellikle de akrabamız Murat Tunç’u ve ailesini arayıp tehdit etmişler. Kaçmaz’ın kendini astığı doğrultusunda her yere söylenmesi istenmiş. Bize bilgi veren mahkumların da durumu belli değil. Belki onların da hayatı tehlikededir. Bizi arayan özellikle de akrabamız olan Murat Tunç’un da durumunu bilmiyoruz. Bunlar suçluyu değil suçu ihbar edeni cezalandırıyor” diye konuştu.

Evinize gidin, kendini asmış

Otopsi işlemi sırasında bir gardiyanın sürekli olarak telefonla konuşup, “Müdürüm ne diyeyim? Müdürüm ne yapayım? Ne söyleyeyim?” şeklinde cezaevi müdüründen talimatlar aldığını kaydeden amca Kaçmaz, savcının da olayı kapatmak istediğini iddia etti.

Amca Kaçmaz, “Oysa raporlarda asılma izine rastlanmadığı yazıyor. Biz savcılığa gittik durumu anlattık; bize ‘Çocuğunuz intihar etti, evinize gidin’ dediler.

Daha otopsi raporu gelmeden bu kanıya nereden varıyorlar?

Biz bu olayın sonuna kadar peşindeyiz” diye konuştu.

ANTALYA

28 Ağustos 017- http://gorulmustur.org/icerik/hapishanede-olum-otopsi-cinayet-diyor

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.