Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Almanya'da 25 Mart'tan beri cezaevinde tutulan Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı, sürgündeki siyasi lideri Carles Puigdemont bugün Twitter'dan yayınladığı mesajında; '...Geri Adım Atmayacağım" dedi.

 

 

Puigdemont: Geri Adım Atmayacağım
 
İspanya'nın talebiyle Almanya'da tutuklanan eski Katalan Başkanı Carles Puigdemont, “Geri adım atmayacağım” dedi.
 
Almanya'da 25 Mart'tan beri cezaevinde tutulan Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı ve sürgündeki siyasi lideri Carles Puigdemont bugün Twitter'dan yayınladığı mesajında;
 
"Şunu herkes için netleştirelim: 'Vatanın birliği için' vazgeçmeyeceğim, istifa etmeyeceğim, seçimi kaybetmişlerin gayrimeşru eylemleri ya da hukuk düzenini ve adaleti terk etme pahasına keyfi davrananlar karşısında geri adım atmayacağım" dedi.
 
Almanya'nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinin Neumünster kasabasındaki bir cezaevinde tutulan Puigdemont'un tutukluluk koşulları itibarıyla internet ve dolayısıyla Twitter erişimi bulunmuyor.
 
Alman haber ajansı dpa'ya göre cezaevi kuralları tutukluların Skype üzerinden iletişim kurmasına olanak tanıyor, ancak söz konusu görüşmeler cezaevi personelinin gözetimi altında gerçekleşebiliyor.
 
Cezaevi müdürü Yvonne Radetzki, dpa'ya yaptığı açıklamada, Katalan liderin normal bir binada kaldığını ve herhangi bir şekilde 'özel muamele' görmediğini belirtti. 
 
Dolayısıyla Puigdemont'un sosyal medya hesaplarının tutukluluk süreci boyunca yardımcıları tarafından kontrol edildiği tahmin ediliyor.
 
'Danimarka'dan giriş yaparken gözaltına alındı'
 
Katalonya'nın eski lideri Puigdemont, geçen Pazar günü Danimarka'dan Almanya'ya giriş yaptığı sırada yakalanmış ve İspanya'nın yakalama emri üzerine tutuklanmıştı.
 
İspanya'da 'ayaklanmaya teşvik' ve 'devlete karşı başkaldırma' suçlarından yargılanması öngörülen Puigdemont için Madrid yönetiminin yaptığı iade talebi Almanya tarafından değerlendiriliyor.
 
Konuya ilişkin olarak geçen Pazartesi yapılan duruşmada Alman mahkemesi, Katalan siyasetçinin iadesi konusunda karar alınana kadar gözaltında tutulmasına karar vermişti. 
 
Mahkeme kararını Puigdemont'un "kaçma ihtimali" olması ile gerekçelendirmişti.
 
Alman yasalarına göre resmi iade talepleri ile ilgili olarak 60 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor.
 
Puigdemont, Ekim 2017'de bağımsızlık referandumunun ardından İspanya'dan ayrılarak Belçika'ya geçmişti.
 
31 Mart 2018- BasNews

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.