Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Newroz alanı girişinde vurularak öldürülen Kemal Kurkut'la ilgili davada, Kurkut ailesinin avukatları cezasızlığın son bulması adına sanık polisin tutuklanmasını talep etti ancak talepleri bir kez daha reddedildi.

 

 

Diyarbakır'da 2017 yılında düzenlenen Newroz kutlamasında vurularak öldürülen Kemal Kurkut’u vuran polisin yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Diyarbakır 7.nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Sanık polis Y.Ş. ve avukatı duruşmaya katılmazken, tutuklanması talebi de reddedildi.
 
Kemal Kurkut'un vurulmasına neden olan atışın nereden yapıldığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan (ATK) talep edilen rapor ise henüz mahkeme ulaşmadı.
 
“Sanık durumuna düşebilecek tanıklar dinlenmedi”
 
Bugünkü duruşmada söz alan Kurkut ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir;
 
“Bu dosyada ve benzeri yaşam haklarının ihlal edildiği dosyalardaki bütün amacımız delillerin tam olarak toplanması ve gerçeğe ulaşmaktır. Bu topraklarda başka insanların öldürülmemesi için adil yargılanma yapılması gerekmektedir” dedi.
 
Yalçındağ, sözlerine şöyle devam etti:
 
“İşlenen cinayete dair bilirkişi raporunun sonuç kısmında yapılan belirlemelere ve dosyadaki netliğe rağmen sanığa ilişkin tutuklama talebimiz reddedilmektedir.
 
“Olay yerine ait incelenen 118 video görüntüsünden Kurkut’un ölümüne yol açan kurşunlar üç şahsa işaret etmekte. Ancak bu üç şahsın ikisi tanık olarak dahi dinlenilmemiştir. Bir zaman sonra bu kolluk görevlilerinin tayini çıkıyor. Potansiyel olarak her an sanık durumuna düşecek tanıkları dahi dinleyemedik.”
 
“Cezasızlık politikasına bir kurban daha vermek istemiyoruz. Kolluğun işlediği suçlara ilişkin cezasızlık politikası devam ederse, başka çocuklarımızın aynı akıbete uğramayacağının garantisi olmayacaktır.”
 
Yalçındağ, tanıklar hakkında zorla getirme kararı verilmesini talep etti.
 
“Kameraların gözü önünde işlenen bir cinayet”
 
Avukat Mehmet Emin Aktar da sanık polisin tutuklanması yönündeki taleplerini her duruşma dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.
 
“Cezasızlık politikası sürdüğü için bu talebimizi tekrarlıyoruz. Kameraların gözü önünde işlenen bir cinayetten söz ediyoruz. Bu kentte binlerce silah kullanma yetkisine sahip kamu ajanı bulunmaktadır. Cezasızlık politikası davam ederse biz kendimizi nasıl güvende hissedeceğiz. Bu toplum adına, adaletin gerçekleşmesi adına tutuklama talep ediyoruz.”
 
Tanıklık edecek polislerin tespiti istendidevil
 
Mahkeme heyeti ise, sanık polis Y.Ş.’nin tutuklanması taleplerini reddetti.
 
Ayrıca, avukatların tanık olarak dinlenmesini istediği polislerin tespit edilmesi için Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar verildi.
 
Ne olmuştu?
 
Adıyaman doğumlu Kemal Kurkut, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisiydi.
 
Katılmak için gittiği Diyarbakır Newroz’unda 21 Mart’ta, Newroz Parkına yakın olan Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında vurularak hayatını kaybetti.
 
Olay anında çekilen fotoğraflarda, elinde bıçak olan ve vücudunun üst bölümü çıplak haldeyken kontrol noktasında polislerle tartışan Kurkut, noktayı geçerek koşmaya başlıyor. Polislerden bazıları üzerine bazıları da havaya ateş açıyor. dihaber, bir polis amirinin “Ateş etmeyin” uyarılarına rağmen Kurkut’un vurulduğunu yazdı.
 
Diyarbakır Valiliği ise Kurkut’un elinde bıçak olduğunu ve “intihar saldırganı olabileceği şüphesi bulunduğunu”, olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.
 
Cinayetle ilgili iki polisin ifadesi alındı, polislerden Y.Ş.’ye “olası kastla öldürmekten” müebbet hapis istemiyle dava açıldı.
 
Mahkeme, Y.Ş.’nin tutuklanması talebini ise şu gerekçeyle reddetti:
 
“Sanığın soruşturma aşamasındaki beyanlarında kendisinin de ateş ettiğini belirtmesi ve dosya kapsamına yansıyan davranışları itibariyle kaçacağı ya da suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme yönünde bir eylemde bulunacağı yönünde dosyaya yansıyan herhangi bir emare bulunmaması…”
 
20 Eylül 2018- bianet

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.