Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Yaklaşık 4 bin çocuk yeni yıla Hapishanede girdi. 12-18 yaş arası 3 binin üzerinde çocuk tutuklu bulunuyor... 700’ü aşkın 0-6 yaş arası çocuk da anneleriyle beraber, 170’in üzerinde de mülteci çocuk cezaevlerinde tutuluyor...
 
 
Hükümetin çocuk politikasını eleştiren Diyarbakır Barosu’ndan Av. Emin Çoban, ‘Çocuklar toplumdan izole ediliyor’ dedi.
 
Yeni yıla binlerce çocuk cezaevlerinde girdi.
 
Cezaevlerinde 3 binin üzerinde 12-18 yaş arası çocuk tutuklu bulunuyor. 
 
700’ü aşkın 0-6 yaş arası çocuk da anneleriyle beraber, 170’in üzerinde de mülteci çocuk cezaevlerinde tutuluyor. 
 
Yaklaşık 4 bini bulanan bu rakam her geçen gün düşmediği gibi artıyor...
 
(foto, İstanbul-Kadıköy burası, Diyarbekir, Yüksekova, Sur, Şırnak, Dersim... değil. d.d.com)
 

Ağır cezalar veriliyor
 
Cezaevlerinde 12-18 yaş arası 3 binin üzerinde çocuğun tutulduğunu ifade eden Av. Çoban;
 
“Özellikle son 4- 5 yıldır mülteci çocukların da cezaevlerinde olduğunu görüyoruz” diye konuşurken yaklaşık 200 mülteci çocuğun cezaevinde dolduğunu kaydetti. 
 
2013’ten bu yana cezaevlerinde 13 çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Çoban;
 
 “Tam gelişimini sağlayamadan sosyal ortamdan ve ailesinden koparılıp, tamamen izole ve çocuk algısının kaldıramayacağı bir yerde şiddet, eğitimsizlik, açlık ve istismarla ‘terbiye’ edildiğinde gelişimini tamamlayamaz. 
 
Tam tersine, çocuk karşı bir refleks geliştirip suça bulaşması gerçek bir veridir. O yüzden de çocukların cezaevlerinde değil de yaşam koşullarının daha iyi olduğu bir yerde rehabilite edilerek topluma kazandırılmaları gerekir.
 
Çünkü bazı çocuklar anlamını bile bilmedikleri yaşlarından büyük rakamlarda cezalar alıyor. Adliye ve cezaevleri ile tanışıyorlar.
 
Cezaevlerinde de şiddete, istismara ve türlü hakarete uğruyorlar” ifadelerini kullandı.
 
Sağlık hizmeti yok
 
Cezaevlerindeki çocukların gelişimleriyle ilgili psikolog desteğinin olmamasının, en büyük problemlerden biri olduğuna dikkat çeken Av. Emin Çoban, şunları kaydetti: 
 
“Çocuklar, ne iyi bir sağlık hizmeti ne de psikolog desteği alıyor. Yine sosyal hizmet uzmanları ile görüşemiyorlar. Bunlar çocuğun sosyal ve kişisel gelişiminin önündeki engellerdir. 
 
Herhangi bir ihlale maruz kaldıklarında bunu açığa çıkarmak istedikleri zaman bir iletişim kanalı bulamıyorlar. Ya aileleri görüşe gidince onlara söylüyorlar ya da cezaevi idaresine şikayette bulunuyorlar. Kaldı ki ikinci seçenek zaten çok da sonuç vermiyor.”
 
03 Ocak 2019-ajanslar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.