Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

haber/ Cizre Yasağındaki ölümler: 83 başvurudan 59'una Ret
''Cizre'deki 79 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan ölümlere ilişkin İçişleri Bakanlığı hakkında yapılan maddi ve manevi tazminat başvurularının 59'u reddedildi...''
(d.d.com, MİT'in kurduğu HDP faşistleri bu KATLİAMLAR sonrasında bile; 'Katledilen Kürdler'in Sayısı Konusunda Kendisi bir ARAŞTIRMA-SORUŞTURMA YAPMADI BUGÜNE KADAR, yani; BU KATLİAMLARIN ÜSTÜNÜ KAPATTI! TC'nin Köpeği çünkü! Kürdler, TC/MİT'in kurduğu PKK/HDP faşist çetelerinden Uzak durmalı... PKK/HDP,  TC'nin kurduğu 'Kürtleri Yok etme, Kürdistanı da Boşaltma Projesidir! Bunlar 'kürt maskeli' Kontrgerilla.. d.d.com)
 
 
haber başlığı/ Cizre yasağındaki ölümler: 83 başvurudan 59'una Ret
 
Cizre'deki 79 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan ölümlere ilişkin İçişleri Bakanlığı hakkında yapılan maddi ve manevi tazminat başvurularının 59'u reddedildi.
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ve 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan ölümlere ilişkin başlatılan soruşturmaların birçoğu "takipsizlikle" sonuçlandı. 
 
Bunun yanı sıra, söz konusu ölümlere ilişkin Mardin İdare Mahkemesi'ne, İçişleri Bakanlığı hakkında açılan maddi ve manevi tazminat başvuruların birçoğu da reddedildi. 
 
81 BAŞVURU'DAN 59'UNA RET
 
Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHP) avukatları, şu ana kadar vekaleti kendilerinde bulunan toplam 81 kişinin ölümüne ilişkin Mardin İdare Mahkemesi'ne maddi ve manevi tazminat başvurusunda bulundu. 
 
Başvurular sonrası açılan davalardan bazıları duruşmalı, bazıları da duruşmasız görüldü. Şimdiye kadar 59 başvuruyu reddeden mahkeme, geriye kalan 22 başvuruyu ise halen sonuçlandırmadı. Avukatlar, yerel mahkemenin verdiği kararların tümünü Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı.
 
MAHKEME YASAĞIN HUKUKİ BOYUTUNU ES GEÇTİ!
 

Dosyaların reddedilmesine, bugüne kadar varlıkları çokça tartışılan gizli tanık ifadeleri, kişiler hakkında açılan soruşturma ve davalar, ölümlere ilişkin verilen "takipsizlik" kararları gerekçe gösterildi.
 
Mahkeme, kişileri "örgüt üyesi" ilan ettiği kararlarını ise, "...idareye atfedilebilecek hizmet kusuru ya da kusursuz sorumluluk sebeplerine gidilebilecek bir hususa rastlanılmadığı" şeklinde savundu.
 
Davacıların belge, bilgi ve araştırma taleplerini tümüyle reddeden mahkemenin, kararlarında sokağa çıkma yasağı ile ilgili herhangi bir hukuki yorum ve değerlendirmeden kaçınması dikkatlerden kaçmadı. 
 
BAKANLIK GİZLİ TANIKLARLA KENDİNİ SAVUNDU
 
Yasaklar sırasında yaşananların "karanlıkta" kalmasına neden olacak söz konusu durumun yanı sıra, kararlarlarda hakkında dava açılan İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı savunmalar esas alındı. 
 
Mahkemeye verdiği savunmalarda hakkındaki tüm davaların reddedilmesini talep eden Bakanlık, kişiler hakkında verilen gizli tanık ifadeleri ile kendini savundu. 
 

Yer yer, "..müteveffanın ölümüne güvenlik güçlerinin sebep olduğunu ispata yarayacak herhangi bir kanıt ileri sürülememiştir" diyen Bakanlık, kişilerin çatışma bölgesinde olduğunu ve bundan kaynaklı "örgüt üyesi" olduğunu ileri sürdü. 
 
Meşru müdafaa sınırının aşıldığına dair herhangi bir kanıtın bulunmadığını iddia eden Bakanlık, açılan davaları ise "hukuki dayanaktan yoksun" şeklinde nitelendirdi. 
 
DİĞER DOSYALARIN AKIBETİ BİLİNMİYOR
 
Öte yandan, yasak sırasında hayatını kaybeden diğer kişilere ilişkin idare mahkemelerine yapılan herhangi bir başvurunun olup olmadığı, başvurusu yapılanların ise ne aşamada olduğu hakkında herhangi bir bilgi elde edinilemedi. 
 
29 kasım 2019-artıgercek-(MA) -fotolar bize ait-d.d.com-

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.