Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

KCK açıklaması; “Önder Apo, kadınlarla doğru arkadaş ve yoldaş olamayanların doğru insan, doğru yurtsever, doğru demokrat, doğru devrimci olamayacağını vurgulamıştır.

 

 

KCK: Kadına Yönelik Şiddete karşı alanlarda Mücadeleyi yükseltelim


KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kadına Yönelik şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısya yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddete ve devletin Kürdistan'da halka uyguladığı şiddete karşı alanlara çıkarak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

 

23 Kasım 2015 Pazartesi 09:38

BEHDİNAN - ANF

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kadına Yönelik şiddete Karşı Mücadele Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.  KCK açıklamasında, "Kadına Yönelik şiddete Karşı Mücadele Günü‘nde kadına şiddetin tüm insanlığımıza, toplumsallığımıza yönelik saldırı olduğunu vurguluyor, şiddetle kınıyoruz.

Kadına yönelik şiddetin başladığı günden bugüne insanların başı beladan kurtulmamıştır. Kadına uygulanan her şiddet, topluma ağır bir cezalandırma olarak dönmüştür.

 

Bugün insanlık ne acı çekiyorsa, bunu kadına uygulanan şiddettin cezası olarak çekmektedir“ denildi.

“Tüm toplum ve insanlık bilmelidir ki, ilk toplumsal sorun, kadın üzerindeki egemenlik ve eşitisizlikle başlamış, bu baskı bugüne kadar sürekli büyüyerek insanlığı sorunların içinde boğulacak hale getirmiştir“ denilen açıklamada, "İlk büyük günah ve suç, kadın üzerindeki şiddetle başlamış,devil kadın üzerindeki şiddetin yarattığı zihniyet tarih boyunca sorunlara yol açmış, insanlık o günden bugüne acılar çekmekten kurtulamamıştır.

 

Bugün Ortadoğu'daki üçüncü dünya savaşının da, kaosun da, insanların acı çekmeleri de; bugün Kürdistan üzerindeki devlet terörü de, IŞİD’in insanlık dışı cinayetlerini yaratan da kadın üzerinde uygulanan şiddettin yarattığı zihniyet, kültür ve anlayıştır.

 

Kadın üzerindeki eşitsizlik, baskı ve şiddet kalkmadıkça insanlık savaşlardan, zulümden, sömürüden ve baskıdan kurtulamayacaktır. Bu açıdan kadına yönelik şiddete karşı mücadele en başta da insanlığa acılar yaşatan savaşları sonlandırma mücadelesidir; en büyük barış mücadelesidir“ ifadelerine yer verildi.

 

KADINA ŞİDDETE KARŞI ÇIKMAK ZULME VE ŞİDDETE KARŞI ÇIKMAKTIR

KCK açıklamasında devamla şu hususlara dikkat çekildi:

“Kadına uygulanan şiddete karşı çıkmak, insanlığa yönelik tüm zulüm ve şiddete karşı çıkmaktır. Kadına yönelik şiddet, insanlığın kendine yönelttiği şiddettir. Bu açıdan erkeğin, erkekliğin kadına uyguladığı her şiddet insanlığa yöneltilmiş bir şiddettir.

 

Kadın şahsında insanlığa ve topluma şiddet uygulanmaktadır. Kadın şahsında vicdana ve ahlaka saldırı yapılmaktadır. Kadına şiddet uygulamak, insanlığa ve topluma karşı suç işlemektir. İnsanlığa ve topluma karşı en büyük günaha girmektir.

 

Başta erkekler olmak üzere tüm insanlık kadına uygulanan şiddetin kendilerine uygulandığını görmeden insanlığın toplumsal sorunlardan kurtulması mümkün değildir.

 

Kadına şiddete karşı çıkmayan, hiçbir insanın ve toplumun yaşadığı sorunlardan şikayet etmeye hakkı yoktur. Toplumsal sorunlara çözümün anahtarı en başta da kadına uygulanan şiddete karşı çıkmakla olur. Kadına uygulanan şiddete karşı çıkmak, toplumsal sorunları çözmede en büyük adımı atmaktır.

 

Bu açıdan toplumsal sorunları çözmek isteyenler, toplumsal barış isteyenler, insani ve toplumsal değerler temelinde barış içinde yaşamak isteyenler en başta da yanı başlarından başlamak üzere kadına uygulanan şiddete karşı çıkmalı ve mücadele etmelidirler.

Çünkü kadına şiddete karşı çıkmadan her zaman toplum olarak cezalar çekilecek ve acılar yaşanacaktır. Acılarımızı durdurmanın yolu, kadına uygulanan şiddete karşı çıkmaktan geçmektedir.

 

KADINA ŞİDDETE KARŞI ÇIKMAYA EN FAZLA ERKEKLERİN İHTİYACI VAR

 

Kadına yönelik şiddete karşı çıkmaya en fazla ihtiyacı olan erkeklerdir. Erkeklerin tarih boyu kadınlara uyguladığı şiddet nedeniyle tüm erkekler suç ortağı olmuşlar ve günaha bulaşmışlardır. Şiddeti yaratan, her erkekte var olan toplumsal cinsiyet şekillenmesidir.

 

Dolayısıyla kadınlara kalkan her el tüm erkeklerin elidir. Tüm erkeklerde var olan toplumsal cinsiyet karakteri kadına şiddet uygulamaktadır. Bu açıdan başta erkekler olmak üzere toplumun her bireyi kadına uygulanan şiddetten kendini sorumlu görmelidir.

 

Bu ağır, kirli, pis yükten kurtulmak isteniyorsa o zaman herkes kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmelidir. Başta erkekler olmak üzere tüm toplum bu şiddetten kendini sorumlu görmeden, bu şiddettin ortadan kaldırılması ve savaşlara yol açan zihniyetten kurtularak barış ve huzur içinde yaşanılması mümkün değildir. 

 

EN BÜYÜK DEVRİMCİLİK KADINA ŞİDDETE KARŞI ÇIKMAKLA GÖSTERİLİR

 

En büyük devrimcilik, en büyük demokratlık, en büyük yurtseverlik, en büyük insanlık, kadına uygulanan şiddete karşı çıkmakla gösterilebilir. Vicdanlı, ahlaklı, namuslu, onurlu insan olmak da kadına yönelik şiddete karşı çıkmakla olunur.sad

 

Kuşkusuz kadına uygulanan şiddet sadece fiziki şiddet değildir; blush

 

KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

 

KCK açıklaması; “Önder Apo, kadınlarla doğru arkadaş ve yoldaş olamayanların doğru insan, doğru yurtsever, doğru demokrat, doğru devrimci olamayacağını vurgulamıştır. Bu açıdan tüm Kürt halkını başta yanımızda, evimizde, mahallemizde, şehrimizde olmak üzere kadına yönelik şiddete karşı durmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

 

Kadına uygulanan şiddete karşı çıkmak; Farqin’de, Nusaybin’de, Cizre’de, Gewer’de, Şırnak’ta, Amed’te, Silopi’de ve Kürdistan'ın her yerinde devletin uyguladığı şiddete karşı çıkmaktır.

 

Bu temelde kadına yönelik şiddete ve devletin Kürdistan'da halka uyguladığı şiddete karşı alanlara çıkarak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

 

Türkiye'nin tüm halklarını, topluluklarını, demokratlarını, devrimcilerini ve sosyalistlerini de kadına uygulanan şiddete karşı çıkmayı bir ahlaki ve vicdani ilke olarak görmeye;smileycool bu temelde kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyle Türk devletinin zulmüne karşı mücadeleyi birleştirerek Türkiye'de erkek egemen zihniyete karşı Türkiye'yi demokratikleştirip özgürleştirme hamlesini yükseltmeye çağırıyoruz“

 

23 Kasım 2015- ANF

 

Not; Kitaplar ve fotoğraflar, tarafımızdan eklendi. Eklediğimiz Kitap logolarını bulup okursanız, PKK'da,  Kadınlara uygulanan şiddeti, tecavüzleri, infazları... cinayetleri... görür ve PKK-KCK'nın gerçek çehresini  tanımış olursunuz -devrimci demokrat-

 

http://anfturkce.net/kadin/kck-siddete-karsi-alanlarda-mucadeleyi-yukseltelim

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.