Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Mersin’de yaşayan Boyraz Ailesi, bir kız çocuğuna koruyucu aile olmak için 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdu.

 

Böbrek yetmezliği olan ve amcası tarafından bakılamayacağı gerekçesiyle 8 yaşındayken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na verilen Kader Y.’nin (13) kaderi, korucuyu ailesi Mustafa ve Azize Boyraz çiftiyle değişti.

Baba Boyraz, verdiği böbreğiyle kızını sağlığına kavuşturdu.

Mersin’de yaşayan Boyraz Ailesi, bir kız çocuğuna koruyucu aile olmak için 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdu.

Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre bakanlık, uygun çocuk bulunmadığını, sadece böbrek hastası bir kız çocuğu olduğunu bildirdi.

Mustafa ve Azize Boyraz, Kader’i görmeden, koruyucu aile olmak istediklerini söyledi.

Kader, Boyraz Ailesi’nin yanına yerleştirildi.

TIR şoförü olan baba Boyraz, 1 ay sonra Mardin’de büyük bir trafik kazası geçirdi. 27 gün Dicle Üniversitesi’nde yoğun bakımda yatan Mustafa Boyraz, kaza sonucu engelli hale geldi ve işini kaybetti.

Böbreğini Bağışladı

Bu sırada Kader rahatsızlandı, 10 ay Mersin’de ve Ankara’da hastanede yattı.

Eşini evde, ilk eşinden olan oğluna emanet eden anne Azize Boyraz, Kader’e refakatçi oldu.

Kader, böbrek nakli için sıraya alındı. Zaman zaman kızı için kan veren Mustafa Boyraz, organ bağışı için kendisinden doku örneği alınmasını istedi.

Baba Boyraz, dokunun uyuştuğunu öğrenince tereddüt etmeden böbreklerinden birini Kader’e verdi.

Ameliyat, Adana’da Yüreğir Başkent Hastanesi’nde önceki gün başarılı bir şekilde gerçekleşti.

 

Ameliyat sırasında Boyraz’ın safrakesesinde taş olduğu anlaşılınca, operasyonda safrakesesi de alındı. Baba Boyraz, “Kazadan sonra kızıma gideceğim diye hayata tutundum. Böbreğimi verirken de hayatımı ikinci defa kurtarmış hissettim” dedi.

‘Baba canın Acıyor mu?'

Boyraz çifti, yaşadıklarını ve duygularını paylaştı. Anne Boyraz, kızının en büyük hayalinin denize gitmek, piknik yapmak olduğunu söyledi.

Kızının kendisine, “Bahçeli bir evimiz olsun, bahçesinde köpeğimiz olsun” dediğini anlatan Boyraz, ameliyatın ardından ilk kez babasıyla buluşan Kader’in, onun ellerinden öptüğünü ve “Tontikim kaç dikişin var? Canın acıyor mu? Benim çok acıyor” dediğini belirtti.

Hayatına dokunmak istedik'

Baba Boyraz ise Kader’in hayatını kurtardığı için çok mutlu olduğunu dile getirerek;

“Bir insanın hayatını değiştirdiğim için çok mutluyum. Kader’i görmeden yanımıza almaya karar verdik ve böyle bir çocuğun hayatına dokunmak istedik. Kader’in tedavisi için çok mücadele ettik, çok şükür bugünlere geldik. Kızımın hayalleri var. Hastalığından dolayı haftanın 3 günü diyalize gidiyor, diğer günlerde evde eğitim görüyordu. Hastalıktan kurtulduktan sonra ‘İlaç içmek için sabah erken kalkmayacağım’ diye seviniyor” diye konuştu.

Kader Y., koruyucu babası Mustafa Boyraz’ın verdiği böbrekle hayata tutundu.

Kader'in kaderini değiştirdiler

5 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan Kader Y.’ye böbreğini veren baba Mustafa Boyraz, ayağa kalkar kalkmaz kızının yanına koştu.

(..)

Yaşanan süreçte Kader Y.’nin refakatçisi olan koruyucu annesi Azize Boyraz, eşine de destek oldu.


13 Mayıs 017-T24

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.