Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için 264 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen'in tutukluluğunun devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 1 Aralık'ta.

 

 

Açlık grevinin 264'üncü gününü dolduran eğitimciler Nuriye Gülmen, Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın örgüt üyeliği ve propagandası yaptıkları iddiasıyla yargılandıkları davaya Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bugün devam edildi. 
 
Duruşmayı CHP’li vekiller Mahmut Tanal, Ali Şeker, Hilmi Yarayıcı, Ali Haydar Hakverdi, bağımsız vekil Aylin Nazlı Aka ile Özakça’nın açlık grevindeki eşi Esra Özakça ile Gülmen’in babası Şaban Özakça izledi. 
 
Numune Hastanesi Gülmen’in duruşmaya getirilmesine izin vermediği için Gülmen'le SEGBİS’le bağlantı kuruldu.
 
Geçen duruşmada Gülmen ve Özakça hakkında örgüt üyeliği ve propagandası suçundan 5 ila 15 yıl hapis cezası isteyen savcı, on gün öncesinden farklı olarak bu kez "dosyada toplanmamış delil kalmadığı ve sanıkların delilleri karartma ve kaçma şüphesi olmamasın" gerekçesiyle Gülmen’in adli kontrol şartıyla tahliyesini istedi.
 
Avukatlar savunma için süre istedi 
 
Gülmen duruşmada tahliye talebini tekrarlarken avukatlar da önceki duruşma tutanaklarının bu sabah ellerine geçtiğini belirterek savunma için süre ve koğuşturmanın genişletilmesini talep etti.
 
Avukatlardan Murat Yıldız, savcının talebini "Geç kalınmış bir taleptir, geçen hafta ile bu hafta arasında ne lehte ne aleyhte bir değişiklik olmadığından keyfi tutulduğunu anlıyoruz" diye değerlendirdi.
 
Yıldız, mahkeme kararına rağmen Gülmen’in Numune Hastanesi yetkilileri ve başsavcılık tarafından avukatlarıyla görüştürülmediğini dile getirdi.
 
Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu da her üç sanığın koşulsuz salıverilmesini ve savunma haklarını kullanılması için gerekli koşulların hazırlanmasını istedi.
 
Davada iki iddianame olduğunu belirten Eminağaolu;
“Her iki iddianamenin kapsamı içeriği, farklı, ithamı net olarak ortaya koymadan savunma alıyorsunuz. Savunma almadan delil tartışmasına geçiyorsunuz” dedi. 
 
Gülmen tahliyesini istedi 
 
Avukatlardan sonra söz alan Gülmen;
"Mahkemeniz huzurunda savunmamı etkin bir şekilde yapabilmem için tahliye edilmemi talep ediyorum. Huzurunuza gelip savunma yapmak istiyorum" diyerek şunları söyledi:
 
"Bu hafta içinde yeni bir gelişme oldu, OHAL komisyonunun Semih ile bizim işe iademiz hakkında bir karar vermesi bekleniyor. Görevime iade edildiğim taktirde, tutuklu koşullarında tedavi olmak istemiyorum. İki aydır buradayım, buradaki sağlıkçılarla sağlıklı bir ilişki kurmamız mümkün olmadı. 
 
Buradaki hekimleri hekimim olarak görmüyorum. 
 
Yoğun bakımda tutulurken, sürekli komposto getiriliyorlardı, bir günde muhallebi verdiler. Bu bende çok ciddi bir güvensizlik oluşturdu. 
 
Çok olumsuz, işkenceye dönüşen tecrübelerimden sonra kesinlikle ve kesinlikle Numune Hastanesi'nde olmak istemiyorum. Önümüzdeki hafta işe iade edildiğimde ailemin bakımında ve kendi hekimlerimin gözetiminde tedavimi yaptırmak istiyorum."
 
Tutukluluğa devam
 
Mahkeme heyeti iki saatlik aranın ardından savcının talebine rağmen Gülmen’in tutukluğunun devam yönünde karar verdi. 
 
Mahkeme, Gülmen için "kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suç için öngörülen cezanın miktarı dikkate alındığında, adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağına" hükmetti. 
 
Mahkeme heyeti atılı suçun mahiyeti ve vasfı ile kanunda öngörülen cezanın ağırlığını gerekçe göstererek Gülmen’in tahliye talebini reddetti.  Dava 1 Aralık'a ertelendi. 
 
Aslı Işık/ Ankara 
©27 Kasım 017- Deutsche Welle Türkçe

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.