Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

2 milyon dolar değerindeki ödülün verildiği törene İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu boykot ettiği için katılmayacağını açıklayan Portman, "Katılmamayı seçtim, çünkü törende bir konuşma yapacak Netanyahu'yu onaylamak istemedim" dedi.
 
 
 © AFP 2018 / FRANCOIS GUILLOT
ORTADOĞU
 
Londra merkezli Arapça yayın yapan Al-Kuds Al-Arabiya gazetesine röportaj veren Yahudi asıllı ABD'li oyuncu Natalie Portman, İsrail'de bu yıl onaylanan Yahudi Ulus Devlet Yasası'nı eleştirdi.
 
Temmuzda kabul edilen tartışmalı yasayı 'ırkçı' olarak değerlendiren Yahudi asıllı Hollywood yıldızı, "O (Yahudi Ulus Devlet Yasası) bir hataydı ve bu yasaya katılmıyorum" diyerek ekledi:
 
"Komşularımızı gerçekten sevebileceğimizi ve değişim için onlarla birlikte çalışabileceğimizi umuyorum."
 
'Vox Lux' isimli son filminin tanıtımı için bir dizi röportaj veren Portman, ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesinin kendisini fena halde sinirlendirdiği ve kızdırdığını da belirtip şöyle konuştu:
 
"Ama ben o enerjiyi adaletsizlik gördüğümde protesto etmek ve içinde bulunduğum toplumu daha iyi hale getirmk için kullanmaya çalışıyorum."
 
Dürziler ellerinde geleneksel bayraklarıyla Golan Tepeleri'ndeki İsrail-suriye sınırında protesto yürüyüşünde
 
2 MİLYON DOLARI REDDETTİ
 
Kudüs'te doğan, ancak ABD'de büyüyen Oscarlı oyuncu daha önce de 'Yahudi Nobeli' olarak anılan ve gelecek nesil Yahudilere esin kaynaklığı eden dünyaca etkili bireylere verilen Genesis Ödülü'nü reddetti.
 
NETANYAHU BOYKOTU
 
2 milyon dolar değerindeki ödülün verildiği törene İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu boykot ettiği için katılmayacağını açıklayan Portman;
 
"Katılmamayı seçtim, çünkü törende bir konuşma yapacak Netanyahu'yu onaylamak istemedim" dedi.
 
Portman'ın katılmayacağını açıklaması üzerine bu yıl ki Genesis Ödül Töreni iptal edildi.
 
YAHUDİ OLMAYAN İKİNCİ SINIF VATANDAŞ
 
(Ne üdüğü belirsiz yerlerden gelip, Filistin'i işgal edenler söylüyor bunları... tıpkı efendisi ABD gibi konuşuyorlar...d.d.com)
 
İsrail meclisinde 19 Temmuz'da çok az bir oy farkıyla kabul edilen 'Yahudi Ulus Devlet Yasası', iki farklı vatandaş modeli öngörüyor.
 
Yahudilere birinci sınıf, ülke nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan 8 milyon Arap'a ve diğer azınlıklara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor.
 
Arapça'yı resmi dil olmaktan çıkarıp İbranice'yi tek resmi dil yapan yasanın en çok tepki çeken diğer maddeleri şöyle:
 
— Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir.
 
— İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır.
 
— Dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır.
 
— Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır.
 
— Kudüs, İsrail'in ebedi ve bölünmez başkentidir.
 
"İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır" ifadesiyle, Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve hakları da görmezden gelindi.
 
13 Aralık 2018-sputnik

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.