Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Her dili, bir başka dile çevirmek mümkündür elbette...ama, çevirmeye çalıştığınız dil, eğer Kürdçe ise; ne anlar, nede anlatabilirsiniz bir başka kimseye. Çünkü; o'nların 'yaraları özel', acıları bile Kürdçe... (O.A)

 

..................

Kürdistan tabiatı, birçok kutsal kitaplarda tabir edilen cennetten daha zengin, daha güzel, daha renkli ve aynı zamanda bol risklidir. -Diyar Budak-
..................
 
Diyar Budak/ Kürdistan, Evimizdir...
 

İnsanlar anasız ve ülkesiz olamazlar.

Biyolojik anne ve toprak ana arasında ciddi bir bağ bulunmaktadır. Kürdistan birçok kavim ve medeniyetlere yurt ve vatan olmuştur.

(foto, Diyar Budak)

Her insanın hayata gözlerini açtığıda, üzerinde yaşadığı toprak parçası ve topraktan aldığı mahsulle karnını doyurup hayatını idame ettiği, yaşamını sürdürdüğü yer yurdudur…

Bir toprak parçası olan yurdunda yaşayan, her insanın yaşamı, doğası ile oldukça önemli derecede uyumlu ve entegredir.

Kürdistan tabiatı birçok kutsal kitaplarda tabir edilen cennetten daha zengin, daha güzel, daha renkli ve aynı zamanda bol risklidir.

Ülkemizin parçalanmışlığı ve dayatılan sömürgeci savaş politikasının asıl nedeni, ülkemizin zengin ve güzel olmasındandır.

Kürdistan’a dayatılan zorlu ve kötü koşulları göz önünde bulundurarak, haklı taleplerimizden vazgeçmek veya Kürd halkının özgürleşmesi mücadelesinde yılgınlığa düşmek, kendimize ve üzerinde yaşadığımız halka yaptığımız son derece bir haksızlıktır.

Kürdistan’ın sorun ve derdi bizim sorunumuz ve derdimizdir.

Yaradan’a inanan veya inanmayan herkes yaşama Kürd olarak doğup, tabuta girene kadar olan yaşam mücadelesine, Kürdistan’ın özgürlük mücadelesine katkı vererek, Kürd olarak doğduğuna sevinç duyup sahiplenmeli ve şükür ederek yaşamalıyız.

Kürdistan toprağının bize ihtiyacı yoktur. Ama bizim Kürdıstan ülkesini sahiplenmek ve sömürgeci devletlerin himayesinde kurtulmaya ihtiyacımız vardır.

Kürd halkı Kürdistan’da olduğundan daha fazla, hiç hiçbir yerde özgür yaşayamaz.

Biz Avrupa’da 30-40 yıldır yaşayan siyasi mülteciler olarak, bu sürede ülkemizi düşünmediğimiz bir günümüz olmadı!

Veya hangi birimiz öldükten sonra gönül rahatlığıyla burada gömülelim diyebilir?

Yaşadığımız bu ülkelerden ziyade, gördüğümüz, rüyalarımızın bile Kürdistan’a ilişkin olduğunu kabul etmeliyiz.

Yurt dışında ölen bir çok insanımızın cenazesi, zulüm ve ağır koşulların yaşanıyor olmasına rağmen, Kürdistan’a gönderildiğini biliyoruz.

Tarihimiz de, Bedirxaniler, İ. Şerif Vanlı, Nureddin Zaza, Baytar Nuri, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Dr. Kasımlo, Dr. Şerefkendi ve adları yazılmayan yüzlerce Kürdperverin bu toprakta yatan soğuk bedenleri, azad olacak Kürdistan’ın sıcak kucağına dönmeyi beklemektedirler.

Bunun da ancak ülkemizin özgürlük kavgasında yer alarak, kurtuluş mücadelesini büyütüp ülkemizi ve halkımızı özgürleştirebiliriz.

Her geçen gün askeri teknoloji devasa gibi büyüse de, bir halkın öz gücünü yenecek bir silah hala üretilmiş değildir.

Aynı zamanda dünyanın dört bir tarafına yayılmış, Kürdistanlı diaspora nüfusunun daha etkileyici diplomasi girişimlerinin de bu süreci doğrudan etkileyeceği muhakkaktır.

Ülkemizin topraklarını, düşman istilasında azad etmenin onurumuzu ve namusumuzu kurtarmak olduğunu her zaman bilmeli ve bu uğurda kesintisiz varlık göstermeye devam etmeliyiz.

Herhangi bir insanın düşüncesi, herhangi bir mezhebe mensup olması, ne olursa olsun, bizim kıblemiz Kürdistan olmalıdır.

Kürdistan kurtulmadan ve halkı devletleşmeden inanç özgürlüğünün olması da gerçekleşmez.

Kürdistanda yaşayan, çeşitli azınlık ve mezheplerin farklı algıları olabilir.

Büyük çoğunluğu Müslüman olan Kürd halkı en büyük darbeyi de kendileri gibi Müslüman olan Türk, Fars ve Araplardan yemektedirler.

Cennet vaadinde bulunanlar, en eşsiz cennetin Kürdistan olduğunu bilmektedirler. Bundan dolayı da İslamcı devletler Kürdleri sahte cennetle aldatmaktadırlar.

Gerçek cennette yaşamak isteyen Kürdler, Kürdistanı kurtarmak için mücadele etmeli, beyinlerini ve yeteneklerini, iş güçlerini istilacı devletlere karşı kullanmalıdırlar.

Her insanın mücadelesi, ülkesi için yaptıkları katkı ve fedakarlık kadar değer bulacağı kesindir.

Ülkesini sevene merhametli olmalıyız. Bir evlat kendisini doğuran anne ve babasını sevmeli ve ona merhamet etmelidir.

Hiçbir halkın dini kimliği ulusu kimliğinden önce gelemez.

İnsanın dili ve ulusal kimliği mezhep ve dininden önce gelmektedir. Ne kadar inançlı olursanız olun eğer ülkeniz ve diliniz özgür değil ise, diğer dünyalarda da “cennette” yaşamıyor olacağınız o kadar kesindir.

Hiçbir namaz, hiç bir oruç, hiç bir dua, hiç bir kutsal kitap, Kürdistan’ın özgürleşmesi kadar kutsal değildir.

Ermiş inananlar, gerçek mutluluğun ve saadetin halkımızın kurtuluşunda olduğunu görmeli, inançlarının hedefine kutsal kitaplarıyla aynı harflerle başlayan kutsal Kürdistanı koymalıdırlar.

Halkımızın kendi özgürlük kavgası için gayret ve bedel ödeyen insanlarımız ve önemli şahsiyetler ödüllendirilmeli, bunu yapacak kurum ve kuruluşların oluşmasını sağlamalıyız.

Dilimiz ve kültürümüzün yaşaması, ihtiyaçların karşılanması için diplomatik, kurumsal adımlar atılmalıdır.

Avrupa’daki mevcut derneklerin ulusal taleplerin gerisinde kaldıklarını görmeliyiz.

Kürd halkı, bu denli ağır saldırı altında olan Efrin ile dayanışma amacıyla, Newroz’u ortak kutlamamızı beklemektedir. ,

Kürdistan bütün değerlerden daha uludur. Güveneceğimiz güç, halkımızın ulusal birliğidir.

Bu Newroz’u hep birlikte ve Ala Rengin ile kutlayalım.

(makeleye, fotografları biz ekledik.d.d.com)

Kaynak; 13.Mart.2018-NavKurd

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.