Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

2017 yılında, Protestan Kilisesi'nin üye sayısı 390 bin azalarak 21 milyon 500'e geriledi, Katolik Kilisesi'nin üye sayısı 270 bin kişilik düşüşle 23 milyon 300 bin olarak kaydedildi.Hans Langendörfer, kiliseden ayrılanların sayısının "acı verdiğini” kaydetti.
 
 
 
(Üzülmekte haklılar, her ay 'milyarlarca dolar veya euro' kaybetmiş oluyorlar. Avrupa da, 'Kilise vergisi 'her ay' otomatikman 'her işçiden' kesiliyor....d.d.com)
 
Almanya’da Kiliseler 660 bin üye Daha kaybetti
 
Almanya'daki Katolik Kilisesi'nden ayrılanlar da bir önceki yıla göre 6 bin artarak 168 bin oldu. 
 
Katolik Piskoposlar Konferansı Sekreteri Hans Langendörfer ise, kiliseden ayrılanların sayısının "acı verdiğini” kaydetti.
 
 2017'de Protestan Kilisesi'nden ayrılanların sayısı yaklaşık 200 bin oldu. 2016'da bu sayı 10 bin daha düşüktü. 
 
 
Almanya’da kiliselerin üye kaybı devam ediyor. Kiliseden ayrılanların yanı sıra demografik değişim de bu gelişmede rol oynuyor.
 
Almanya'daki Hristiyan kiliselerin Üye kaybı sürüyor.
 
2017 yılında Protestan Kilisesi'nin üye sayısı 390 bin azalarak 21 milyon 500'e gerilerken, Katolik Kilisesi'nin üye sayısı 270 bin kişilik düşüşle 23 milyon 300 bin olarak kaydedildi. 
 
Cuma günü Almanya Protestan Kilisesi ve Katolik Alman Piskoposlar Konferansı’nın açıkladığı verilere göre, iki kilisenin bir yıllık toplam üye kaybı 660 bin. 2016 yılında bu sayı 530 bin olarak kaydedilmişti. Ancak yine de halkın yüzde 54'ü iki büyük kiliseden birine üye. Buna ek olarak Ortodoks kiliselerin ve serbest kiliselerin üyeleri bulunuyor.
 
Kiliselerin üye kaybının en önemli nedeni, demografik değişim. 2017'de Protestan Kilisesi'ne üye 350 bin kişi ve Katolik Kilisesi'ne üye 240 bin kişi hayatını kaybetti.cool
 
Öte yandan kiliseden ayrılanların sayısında da bir artış gözlemleniyor. Protestan mezhebinin doğmasına vesile olan keşiş ve ilahiyat profesörü Martin Luther'in tezlerinin 500. yılı etkinliklerine sahne olan 2017'de Protestan Kilisesi'nden ayrılanların sayısı yaklaşık 200 bin oldu. 2016'da bu sayı 10 bin daha düşüktü. 
 
Yıldönümü etkinlikleri de gidişatı değiştiremedi
 
Martin Luther'in refom sürecini başlatmasının 500. yıldönümünün üye sayılarına olumlu bir şekilde yansımaması, uzmanları şaşırtmıyor. Alman epd haber ajansına konuşan Leipzig Üniversitesi'nden din sosyoloğu Profesör Gert Pickel, gençlerin ve dindar olmayan insanların kiliseye çok uzak olduğunu ve bu yıldönümünden pek haberdar bile olmadıklarını belirtiyor. 
 
Pickel, sene boyunca yapılan etkinliklerle Protestan Kilisesi'nin daha çok kilise ile bağı olan insanların bağını güçlendirdiğini belirtiyor.
 
Katolik Piskoposlar Konferansı Sekreteri Hans Langendörfer ise, kiliseden ayrılanların sayısının "acı verdiğini” kaydetti.sad
 
 İnsanların neden kiliseden ayrılma kararı aldıklarının sorulması gerektiğini belirten Langendörfer, kilisenin neden insanlar için kendilerine yön gösterebilecek bir mekan olarak algılanmadığını anlayıp, ne gibi değişikliklere gidilebileceğinin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.devil
 
epd / AÜ,BK
 
© 20 Temmuz 2018-Deutsche Welle 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.