Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bir insanlık suçlusunu yargılarken, bir diğer insanlık suçlusunu (bilmeden de olsa) gözardı etmek adettendir. Bu yüzden biz, bu Filmi izleyeceklere; iki kitap önerisi yapıyoruz; a)'Çıplak Mankenler' -Nazi vahşetini,Toplama Kamplarını anlatır- b)'Tanrıların Yaratamadığı Cehennem Bekaa' -PKK vahşetini gözler önüne serer- Okuyup siz karar veriniz, hangisi daha vahşi? diye. d.d.com-

 

 

“5 No’lu Cezaevi: 1980-84” İnternette
 
12 Eylül darbesinin 38. yılında, Diyarbakır Cezaevindeki işkenceyi anlatan “5 No’lu Cezaevi: 1980-84” belgeselini bir ay boyunca açık olacak kanaldan izleyebilirsiniz.
 
Yönetmen Çayan Demirel’in 2009 yılında yaptığı “5 No’lu Cezaevi: 1980-84” belgeseli, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 38. yıldönümünde, Eylül ayı boyunca, Surela Film’in Vimeo kanalında izlemek isteyenlere açık olacak.
 
Belgesel, cezaevinde yaşananları 30 yıl sonra tanıkların ağzından aktarıyor.
 
Çayan Demirel'in “Tarihle yüzleşmek için çektim” dediği belgeselde, mahpuslar hem kendilerine yapılan işkenceleri hem de bunun üzerlerinde bıraktığı travmayı anlatıyor.
 
Hapishanenin başında olan Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın "Okul" olarak tanımladığı cezaevinde birçok kişi işkenceden hayatını kaybetmiş, işkenceyi protesto etmek için dört kişi kendini yakmıştı. 
 
O dönem Diyarbakır Cezaevi'nde kalanların birçoğunda işkence sebebiyle psikolojik ve fizyolojik, kalıcı travmalar oluştu.
 
Filmde 40 söyleşi yer alıyor
 
Belgesel için 80'e yakın röportaj yapıldı, söyleşilerin 40'ı filmde kullanıldı.
 
Film için Adalet Bakanlığı'ndan izin alındı ve Diyarbakır Cezaevi’nin içinde çekimler yapıldı.
 
Siyasetçiler Ahmet Türk ve Tarık Ziya Ekinci de filmde yaşadıklarını anlatan isimlerden. Belgeselde ayrıca karikatürist Zülfikar Tak'ın çizimleri de yer alıyor.
 
Belgesel,  46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 42. SİYAD Ödülleri'nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Belgesel Film" seçildi.
 
Künye
 
Yönetmen: Çayan Demirel
 
Yapımcı: Ayşe Çetinbaş
 
Yapım: Surela Film Yapım
 
Görüntü Yönetmeni: Koray Kesik
 
Kurgu: Burak Dal
 
Müzik: Ahmet Tirgil
 
2009 yapımı, 97 dakika.
 
* Belgeseli buradan izleyebilirsiniz.https://vimeo.com/289461292
 
(AS)
 
 
13 Eylül 2018- bianet.org
 
http://bianet.org/bianet/sanat/200767-5-no-lu-cezaevi-1980-84-internette 
 
Not; Diyarbekir zindaında direnen bu insanların büyük çoğunluğu içeriden çıkınca PKK'dan koptu, çoğu PKK'yı devlet uzantısı kontrgerilla olarak tanımladı.... kimisi ise 'Mehmet Şener' gibi öldürüldü.... d.d.com-

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.