Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Celadet Ali Bedirxan, Mayıs ayında HAWAR Dergisini bastı ve yayımladı. Bundan dolayı da 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı olarak adlandırıldı ve kutlanmaya başlandı.

 

 

 

Kürt dilbilimci Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşları, 1932 yılının 15 Mayıs gününde Şam'da Kürtçe edebiyat, sanat ve felsefe dergisi Hawar'ı yayınlamaya başladılar. 
 
Hawar dergisi, toplamda 57 sayı ile 1943 yılına kadar yayın hayatında kaldı.
 
Bu tarih artık Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.
 
Büyük zorluklarla yayımlanan derginin son sayısı 15 Ağustos 1943 tarihinde basıldı. Hawar Dergisi, ağırlıklı olarak Kurmanci yayımlanmış olsa bile, içinde Sorani ve Zazaki yazılar da bulunuyordu.
 
Hawar Dergisi’nde yazan bazı aydınlar, şairler ve yazarlar:
 
“Celdet Alî Bedirxan, Rewşan Bedirxan, Dr. Kamuran Elî Bedirxan, Osman Sebrî, Qedrîcan, Cegerxwîn, Qedrî Cemal Paşa, Nuredîn Zaza, , Ehmed Namî, Hesen Hişyar, Bişarê Segman û Reşîdê Kurd.”
 
15 Mayıs 2019- PeyamaKurd 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.