Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Molla Raşid, Hawrami’den ‘o..spudan beter’ diye söz ettiği ses kaydında kullandığı sözcükler nedeniyle pişman olduğunu... ancak düşüncesinin değişmediğini söyledi.. (evet, biz de Molla Raşid'e küfrettik vede 'özür diliyoruz' ama kendisinin 'or...pudan beter bir yavşak' olduğu konusunda fikrimiz değişmedi.. d.d.com)

 

 

Kürdistan'da kadın şarkıcıya hakaret eden din görevlisi 'özür diledi'
 
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, din görevlisi Molla Halo Hama Raşid'in, popüler şarkıcı Marya Hawrami'ye karşı küfür ve hakaret içerikli açıklamalarından kısmen geri adım atmasını konuşuyor.
 
Gelen tepkiler üzerine Raşid, 'uygunsuz sözleri' nedeniyle 'özür diledi'.
 
30 yaşındaki Hawrami, Süleymaniye Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün müzik bölümünden mezun. (Fotoğraf: Marya Hawrami,Kurdmax)
 
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde tartışmalı açıklamaları ile tanınan din görevlisi Molla Halo Hama Raşid, popüler şarkıcı Marya Hawrami ve son klibi hakkındaki hakaret içerikli sözleri nedeniyle kısmen ‘özür diledi’. 
 
Raşid, Hawrami’den ‘o..spudan beter’ diye söz ettiği ses kaydında kullandığı sözcükler nedeniyle pişman olduğunu söyledi. Ancak düşüncesinin değişmediğini vurgulamaktan da geri durmadı.
 
Raşid, Hawrami’nin yeni şarkısı Dlakam’ın klibinin Kurdmax TV’nin YouTube kanalında yayımlanıp dört günde 1 milyondan fazla kez izlenmesi sonrası kadın şarkıcıya hakaret etmişti.
 
Sosyal medyada yayılan bir ses kaydında Hawrami’ye küfür içerikli hakaretler yağdırıyor, klibin arka planında dans edenlere de ‘maymun’ diyordu.
 
(bu fotografataki de, bizim Molla pisliği, şeriatçı, Hama Raşid)
 
Bu ses kaydı büyük bir tepkiye yol açınca Raşid de ‘özür dilemek’ zorunda kaldı.
 
Facebook sayfasından bir açıklama yapan din görevlisi,  ‘kaydın yayınlanması ve kullandığı uygunsuz dil’ için özür diledi. 
 
Kendi sözlerinin geleneklere ve şeriata aykırı olduğunu belirten Raşid, “Söylediklerimden ötürü pişmanım” dedi; Hawrami’nin kendisine dava açabileceğini söyledi.
 
Bununla birlikte, Raşid “Ses kaydı bir kişi için kaydedilmişti, kamuoyu için değil. Yayınlanmasını istemiyordum” deyip, Hawrami’nin klibinin ‘şeriata aykırı olduğu’ görüşünü yinelemeyi de ihmal etmedi.
 
Rudaw’ın aktardığına göre Raşid, kullandığı sert dil ve uygunsuz eleştirileri nedeniyle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde uzun süredir yasaklı bir isim. Ancak Süleymaniye Diyaneti’nden Hacı Ako, Raşid’in sosyal medyadaki varlığına karşı önlem alamadıklarını söyledi.
 
Süleymaniye Güzel Sanatlar Enstitüsü’nün müzik bölümünden mezun olan 30 yaşındaki Hawrami ise ilgili soruları yanıtsız bıraktı. 
 
14 Agust 2019-gazeteduvar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.