Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

haber başlığı/ En kalabalık 2. ülkesinde -Hindistan-  korona paniği: 1,33 milyar insan 21 gün sokağa çıkmayacak!
(bizim, anne-babalara önerimiz, sokağa çıkma yasağı gelecek aylar da, yıllarca süreceği için şimdiden bol bol çocuk yapın, o zaman aç kalınca, 'çocuklarınızı yersiniz, üstelik Taze et...'  dövüşmek hiç aklınıza gelmiyor çünkü.. d.d.com)

 

 

Korona virüs salgını nedeniyle 1,33 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
 Şu ana kadar salgında 11 kişinin hayatını kaybettiği ülkede insanlar 21 gün boyunca sokağa çıkmayacak.Çin’den yayılan korona virüs salgınında dünyada panik yaratmaya devam ediyor.  
 
Açıklanan son rakamlara göre 422 bin kişi hasta olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 907’yi buldu.
 
Öte yandan 11 kişinin hayatını kaybettiği 1,33 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da 21 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 

Salgının başladığı günden beri korona virüsü sebebiyle 562 kişinin hastalandığı ve 11 kişinin de yaşamını yitirdiği 1.33 milyarlık nüfusa sahip Hindistan’da bugün resmen sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
 
Sokağa çıkma yasağının ilan edildikten sonra milyonlarca insan sokağa çıkıp marketleri adeta talan etti.
 
Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin yaptığı açıklamanın ardından Hindistan’daki bakanlıklar sokağa çıkma yasağının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. 
 
Bu geceden itibaren başlayan yasakların ardından süpermarket, eczane ve diğer dükkanlara akın eden ve uzun kuyruklar oluşturan Hindistan halkı bugüne evlerinde başladı. 
 
Modi’nin açıklamalarına göre gıda, manav, meyve ve sebze satan yerlerin açık kalacağı açıklanırken, “Vatandaşlarımıza evlerine sipariş söylemelerini öneririz” dendi. 
 
Temel gıda ürünleri satan yerlerin haricinde bankaların, ATM’lerin ve sigortacıların açık kalacağı açıklanırken, basılı ve online medya kuruluşlarının da açık kalacağı ve benzin istasyonlarının da sokağa çıkma yasağından muaf olduğu belirtildi.
 
Hindistan’daki sokağa çıkma yasağı uluslararası kamuoyu tarafından takdir topladı…
 
Sosyal medyada birçok kullanıcı, Hindistan’daki yaşam tarzının korona virüsünün yayılmasına elverişli ortam sağladığını söylerken;
 
“Hindistan halkının yüzde 85’i ve 90’ı kalabalık olan ikinci sınıf vagonlarla işe gidiyor. 
Bu trenler çok kalabalık oluyor.
 

Ayrıca dini ayinler ve gösteriler gündelik yaşamın çok büyük bir parçası. Ayrıca ülke içinde çok sayıda 
geniş aile var.
 
Çoğu durumda 3 nesil bir arada aynı evde yaşıyor. Aileden birinin hasta olması, yaşlı bireylerin 
hastalanmasına davetiye çıkarır” yorumları yapıldı.
 
SALGININ MERKEZ ÜSSÜ DEĞİŞİYOR
 
Resmi rakamlara göre dün İtalya’da ölü sayısının 6 bin 820’ye çıktığının haberinin gelmesi ile birlikte korona virüsünün etkisinin yer değiştirdiği gözler önüne serildi… 
 
Resmi rakamlara göre İtalya’nın Lombardiya bölgesi, Çin’in Wuhan kentini geride bıraktı.İtalya’da dün açıklanan rakamlara göre ölü sayısı 743 artarak 6820’ye çıkarken, yeni vaka oranının da yüzde 8 arttığı belirtildi.
 
İtalya’da ilk ölümlü vaka 21 Şubat’ta meydana gelmişti.
 
Bu açıklamadan sonra gözler Madrid ve Londra’ya çevrildi.
İspanya ve İngiltere’nin başkentlerinde ölüm sayısının her iki günde bir katlanarak artmasından dolayı uzun vadede corona virüsünün merkez üssünün buralara gelebileceği belirtildi.
 
Öte yandan Senegal, Fildişi Sahilleri ve Sierra Leone OHAL ilan ederek gece sokağa çıkma yasağı ilan etti… Benzer bir karar da Mısır’dan geldi.
 
Kahire yönetimi, bugünden itibaren iki hafta boyunca gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. 
 
Kaynak, 25 mart 2020- Yeniçağ
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.