Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Fransa: düzensiz göçmenlerin iltica talebinde bulunduklarını ifade eden Jafari, göçmenlerin temel hakkının Barınacak Yere sahip olması gerekir, ancak bunun Gerçekleşmediğini... 

 

 

Fransa: Düzensiz göçmenler hükümete tepkilerini Paris'in ortasına Çadır kurarak gösterdi
 
Fransa'daki düzensiz göçmenler, içinde bulundukları kötü koşullar konusunda hükümete seslerini duyurmak için Republique Meydanı'nda çadır kurdu.
 
Fransa‘da, çoğunluğu Afganların oluşturduğu ve aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu düzensiz göçmenler, içinde bulundukları kötü koşullar konusunda hükümete seslerini duyurmak için başkent Paris’in göbeğinde kamp kurdu.
 
“Dayanışma gecesi” kapsamında birçok derneğin öncülüğünde düzenlenen protestoda yüzlerce kişi Republique Meydanı‘na geldi.
 
‘Görünmeyeni görünür hale getirmek istedik’
 
Afganistan Çocukları Derneği Başkanı ve düzensiz göçmenlere yönelik çalışmalar yapan 

“Requisitions” kolektifin üyesi Reza Jafari, AA’dan Yusuf Özcan’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement göçmenlerin Paris’te çadır kurmasını yasakladığı için ancak Paris çevresinde çadır kurabiliyorlar. Bu akşam görünmeyeni görünür hale getirmek istedik.”
 
(foto haber, 8-10 yıl önceki, şu andan dünyada en az 500 milyon insan, yabancı el kapılarında, bebekleri-çocukları ile sokaklarda... d.d.com)
 
‘En temel hakları barınacak yer’
 
Düzensiz göçmenlerin iltica talebinde bulunduklarını ifade eden Jafari, göçmenlerin temel hakkının barınacak yere sahip olması olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini kaydetti. 
 
Jafari, “İnsan hakları ülkesinde ailelerin köprülerin altında kalması kabul edilemez” yorumunu yaptı.
 
Jafari, düzensiz göçmenlerin Kasım 2020’de de bu meydanda kamp kurduğunu hatırlatarak;
 
“Çok kötü geçmişti ve şiddetliydi. Bu göçmenler polisten korkmuyor. Her gün ve her akşam Köprülerin altında Yaşam mücadelesi veriyor. Polisler köprülerin altına geldiklerinde çadırları dağıtmaktan, göçmenleri copla dövmekten ve onlara biber gazı kullanmaktan çekinmiyor” dedi.
 
Paris’in göbeğinde sığınmacılara biber gazı
Fransa’nın başkenti Paris’te 24 Kasım 2020 gecesi, polis, Republique Meydanı’nda çadır kuran çoğunluğu Afgan 500’e yakın sığınmacıyı yaka paça dışarı atmış, biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.
 
(foto, İdlib, Kürdler...d.d.com)
 
İçişleri Bakanlığı, alandaki gazetecilere de şiddet uygulayan polis ve jandarmanın görüntülerinin gündem olması üzerine soruşturma açıldığını duyurmuştu.
 
Birçok gazeteci, aktivist ve siyasetçi de sığınmacılara desteklerini ifade ederek polis şiddetini kınamıştı.
 
26 mart 2021-yesilgazete

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.