Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Son Yorumlar

PKK, 'Rojava'da, YPG dışında başka bir askeri örgütlenme, ikinci bir ordu Olamaz!' derken, Qamişlo ve Hasekê´de Esad'ın askerlerinin varlığına  itiraz etmemektedir.  Esad taraftarlarının herhangi bir mitingine izin vermediği de duyulmuş değil...

Sedat Günçekti/ PKK' ye Sempati Besleyen Samimi Kürdler'e Çağrı!

 

PKK, Özgür Kürdistan Bölgesinde sonu hiç de iyi gözükmeyen yeni bir atraksiyona geçti.

Bu hamle nedeniyle Kürdlerin kanının dökülmemesini, birbirlerinin düşmanı haline gelmemesini isteyen duyarlı Kürdler, yeni bir ''Brakujî'' nin olabileceği kaygısını sosyal paylaşım sayfalarında paylaşmaya başladılar.

Boşuna bir kaygı değil bu.

Bu konuda bir kaç şey söylemek istiyorum...


Kanımca kardeşlik doğru olarak tanımlanırsa kimin kardeşlik kimin kardeşlik istemediği net olarak görülür.

Bu bağlamda kardeşliği şöyle tanıyorum; Kardeşlik aynı sevinci ve kederi birlikte paylaşmaktır. Birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşmak, ona en az kendisi kadar değer vermektir.

Kardeş olanlar birbirlerine ne el kaldırır, ne de hakaret ederler. Çok istisnai olarak aralarında nahoşluk yaşandığında ise bunu anlık öfke patlaması vb. istenmeyen bir vaka sayarak bunu süratle tamir etme yoluna giderler.

Kürdistan' da IŞİD belası yaşanırken, diğer tarafta Bağımsız Kürdistan ilanı gündemdeyken PKK'nin böyle bir ortamda parti otoritesini Kürdistan hükümetinin önüne koymaya ve onu geçersiz kılmaya çalışması oldukça manidardır.

PKK' liler o bölgeyi kendileri kurtarmış olsalar dahi -ki böyle bir durum asla sözkonusu değildir- ortada bütün dünyaca ve en önemlisi de Kürdlerin demokratik seçimiyle oluşturduğu Kürdistan Bölgesel Yönetimi varken, bu otoriteyi yok sayıp kendini bölgenin yöneticisi görüp köylülerden ''vergi'' adı altında para alması bir tür haraç toplama anlamına gelir.

Dünyadaki demokratik hukuka göre vatandaştan vergi alma hakkına sadece halkın oylarıyla işbaşına gelmiş hükümetler ve yönetimler sahiptir.

PKK orada, ne hükümettir ne de resmi bir kurumdur.

Kaldı ki PKK vatandaşa ne hizmette bulunuyor ki ''vergi'' alıyor. Yol mu yapıyor, Köylere su ve elektirik mi getiriyor, okul, hastane mi açıyor, sosyal ve kültürel hizmet mi veriyor?

PKK bu tavrına devam ederse, ne yazık ki işler birgün çığırından çıkacak ve Pêşmerge ile PKK savaşçılarının karşı karşıya gelmesi kaçılmaz olacaktır.

PKK' nin 'Dört parça Kürdistan' da Kürd örgütlerine yaklaşımı;

Rojava Bölgesi :


PKK kendine ait gördüğü Rojava' da diğer yurtsever Kürd örgütlerinin siyasi ve askeri örgütlenmesine karşı çıkıp, çeşitli engellemelere giderken, ''Rojava' da YPG dışında başka bir askeri örgütlenme, ikinci bir ordu olamaz'' derken, Qamişlo ve Hasekê´de Esad'ın askerlerinin varlığına itiraz etmemektedir.

Esad taraftarlarının herhangi bir mitingine izin verilmediği de duyulmuş değil. Esad posterleriyle Suriye bayraklarıyla meydanlarda at koşturanlara ses çıkarılmazken, ENKS bilesenlerinin Kürdistan bayrağı açmalarına nedense tamammülsüz davranılıyor.

PYD/PKK yine ÖSO içindeki bazı silahlı gruplarla pekala da aynı siperlerde savaşmakta tereddüt etmeyip, Araplarla Ermeniler'le ''Yerel yönetim'' kurmak istediğini duyuruken, Sayın Mesud Barzani'nin Rojava Bölgesindeki Kürdlerin birlikte hareketini sağlamak amacıyla tarafları biraraya getirerek sonuçlandırdığı her iki anlaşmaya da uymamaktadır.

Rojhilat Bölgesi:

PKK Rojhılat Bölgesindeki Kürd örgütlerine karşı da benzer tahammülsüzlükler içine girip son olarak Qendil Bölgesinde fiili saldırıya geçip KDP-İ'yi bölgeye sokmama tavrına girmiştir. PKK'nin Rojhılat Bölgesindeki diğer Kürd örgütleriyle ittifak ve dostluk ilişkisi geliştirdiğine bugüne dek tanık olunmuş değildir.

Başur Bölgesi: PKK, ''Kürdistan'ın her parçası kendi sorununu kendisi çözsün, dışarıdan müdahale edilmesin'' demesine karşın, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne rağmen Qendîl´de ''Medya savunma alanı'' ilan etmiş, Pêşmerge'ye rağmen ''Şengal savunma gücü'' adı altında ayrı askeri örgütlenmeye gitmiş, üstüne de ''Şingal kantonu'nu eklemiştir. Şimdilerde ise Duhok Köylerinde de kendi parti hegemonyasını kurmaya başlamıştır.

Bakur Bölgesi: Kürdistan'ın Başur, Rojava ve Rojhilat Bölgesinde bunlar yaşanırken, Bakur Bölgesinde yaşanananlar da diğer parçalarda olanlardan farklı değil.

PKK Bakur Bölgesinde Türkiyecilik güzergahına girerek ,''Türkiye halklarıyla ortak parti kuracak kadar ''Demokrat'' ve ''hoşgörülü'' bir görüntü vermesine karşın, Kürdleri ulus olarak ilgilendiren hayati konularda diğer Kürd örgütleriyle bırakalım ortak anlayış geliştirmeyi, görüşmeye bile tenezzül etmemektedir.

PKK' liler Kadarlerini ''Türkiye halklarla birleştirdiklerini'' söylemelerine karşın Kürd kardeşlerini, ulusdaşlarını ''adam yerine'' koymamaktadırlar.

PKK' ye sempati besleyen samimi Kürdler'e çağrı

PKK'ye gönül veren samimi Kürdler bu konularda PKK yönetimine tepki göstermeliler.

Bugün bunu yapmazlarsa yarın çok geç olacaktır.

''Özgür yaşam kurma'', kendini halka zorla dayatma değildir. Olmamalıdır da .
Halkın ve ulusun çıkarları daima önde olmalı, Partiler herşeyden önce kendi içlerinde ve Kürdistan' da demokrasiyi, iç sorunlarını diyalog yoluyla çözmeyi olmazsa olmaz ilkeleri olarak kabul etmeliler.

Hangi parti'den olunursa olunsun, Parti yöneticilerinin Kürdü Kürd'e kırdırtacak çiğ, provokatif yönlendirmeleri gündeme geldiğinde mutlak surette buna karşı çıkmak gerekir.

Yurtsever olmak, Kürd olmak bunu gerektirir.

Sedat Günçekti
20 Haziran 2015

Kaynak; http://tr.rizgari.com/modules.php?name=Rizgari_Niviskar&cmd=read&id=2879
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.