Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Süleymaniye’de pişirilen 'Sac Ekmeği' Suudi Arabistan ve Irak’tan sonra Almanya’ya ihraç ediliyor. Ekmek ihracatına en çok sevinen ise kadın çalışanlar.

(unutmayınız lütfen; bu bir 'rudaw' haberidir.d.d.com)


Halk arasında tüketimi yaygın olan ekmeğin en büyük özelliği, uzun süre bozulmadan saklanabilmesi.

 Fabrikanın çalışanlarının çoğunluğu ise kadın. Kadınlardan bazıları bu şekilde ailelelerini geçindiriyor.


(fotografta; ihraç edilmek için sırasını bekleyen Kürt 'Sac Ekmeğinin' bitmiş hali görünüyor)


Rûdaw’a konuşan fabrika sahibi Arif Hüseyin,  “180 kişiye iş imkanı sağladık. Süleymaniye, Kerkük, Erbil ve Duhok dışında Suudi Arabistan ve Irak’a da ekmek gönderiyoruz. Almanya’dan da bazı marketlerle anlaşma yaptık. Ekmeğimize talep çok” dedi.
 Ekmek ihracatına en çok sevinen ise kadın çalışanlar.blush

Şıler Arif isimli çalışan, “6 yıldır bu işte çalışıyorum. 7 çocuğumu bu işle geçindiriyorum. Bu kadar kadının biraraya gelmesi ve ürünlerimizin artması beni mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

2016 yılında Kürdistan Bölgesi’nde üretilen ürünlerin sayısında artış yaşandı. 2016’da kurulan 89 yerli şirket, ihracat da yapıyor.

İthalat ve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Şeyh Abdurrahman, şirketlerin işlerini geliştirmesinde yardımcı olduklarını, az da olsa bu şirketlerin ihracat yapabildiğini söyledi.

03 Şubat 017- Rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.