Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

İHD Diyarbakır Şubesi'nin 2014 yılı içerisinde Kürdistan kentlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl içerisinde toplam 19 bin 614 hak ihlali yaşandı.

İHD Diyarbakır Şubesi, Kürdistan kentlerinde 2014 yılı içerisinde yaşanılan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu, dernek binasında yapılan basın toplantısıyla açıkladı.

Toplantıya İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD MYK üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulsselam İnceören, İHD MYK üyesi Şevket Akdemir ve İHD Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu üyeleri Gamze Yalçın, Gülistan Gencer Yalçındağ, Muhterem Süren ile Emin Ermin katıldı.

Hazırlanan rapor öncesi Raci Bilici, rapora ilişkin hazırlanan metni okudu. Bilici, 2013 yılında başlayan çözüm süreci ile birlikte, çatışma ortamından kaynaklı ortaya çıkan ihlallerde bir azalma yaşandığını, ancak 2014 yılında çözüm sürecinde beklenilen adımların atılmaması nedeniyle tekrar artış gösterdiğini belirtti.

Bilici, Kürdistan halkı olmak üzere Türkiye'de bulunan tüm halklarında 2013 Newroz'u ile birlikte başlayan barış umudunun, siyasi iktidarın çözüm sürecine yaklaşım tarzından dolayı kırılmaya uğradığını da ifade etti.

DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto eylemleri sırasında yaşananların çözüm sürecinin ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bilici, "Kobanê dayanışma eylemleri ve sonrasında yaşanılanlara ilişkin hükümet yetkililerinin önceki dönemlerde yaşanan benzer olaylarda olduğu gibi failleri aklama çabası içerisine girdiğini" ifade etti.

2014'te 3 bin 840 kişi gözaltına alındı 106'sı çocuk 669 kişi tutuklandı

 Sözlerinin devamında 2014'te, demokratik gösteri ve hak arama mücadelesine yönelik bir tahammülsüzlüğün had safhada olduğunun altını çizen Bilici, şunları belirtti: "2014 yılı içerisinde bölgede 230 toplumsal gösteriye yönelik gerçekleşen müdahaleler sırasında, 1106 kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

Sadece Kobanê olayları sırasında 56'sı çocuk 1128 kişi gözaltına alınırken, yıl içersinde 444'ü çocuk 3840 kişi gözaltına alındı ve 106'sı çocuk 669 kişi ise tutuklandı.

Güvenlik güçlerinin toplumsal gösterilerde, 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle veya keyfi ve kasti bir biçimde gerçekleştirdiği müdahalelerde 19 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği, 30'unun ise ağır biçimde yaralandı."

 'Cezasızlık hak ihlallerinin temel faktörü olmakta'

 Bilici, işlenen bu suçlarla ilgili polis ve askerlere yönelik cezasızlık politikasının halen devam etmesinin asker ve polisi cesaretlendirdiğini de belirtti. Bilici, bu nedenle cezasızlık politikasının, ihlallerin oluşmasında çok önemli bir faktör olduğunu kaydetti.

'Hükümet hasta tutsaklar konusu pazarlık konusu yapmakta'

Cezaevlerinde, sağlık hakkı ihlali ölümcül sonuçlar yaratmakta ve bunu ilişkin hiçbir tedbir alınmadığı üzerinde de duran Bilici, halen cezaevlerinde 247'si ağır 649 hasta mahpus bulunduğunu ve hükümetin bu konuda yasal değişiklikler yapmak yerine, hasta tutsakları çözüm süreci bağlamında siyasi pazarlık konusu yaptığını söyledi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit uygulamasına da değinen Bilici, Öcalan'ın bu koşullarda tutulmasının hukuki olmadığını ve bu durumun gayri insani olduğunu kaydetti.

Üzerinde durulan bir diğer başlık kadınların yaşam haklarına yönelik hak ihlallerindeki artış oldu. Bilici, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu ve bu sorunun yeterli tedbirleri içeren ve cinsiyet eşitliğini savunan gelişmiş sosyal politikaların oluşturulmasıyla birlikte erkek egemen zihniyetiyle etkin mücadele edilerek aşılabileceğini belirtti.

Kadınlar gibi yine çocuklara dönük olarak da yıl içerisinde yoğun hak ihlallerinin yaşandığını ekleyen Bilici, 2014'ün Kürdistan'daki üniversitelerde de ihlallerin yoğun yaşandığı bir yıl olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda yüzleşme ve hakikatleri ortaya çıkarılarak adaletin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Bilici, bu konuda daha önce bulundukları Hakikatleri Araştırma Komisyonu'nu kurulması önerisini yeniledi.

Bilici'nin açıklamalarının ardından İHD MYK üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulsselam İnceören tarafından 2014 yılına hak ihlalleri bilançosu paylaşıldı.

Bilançodaki hak ihlallerine ilişkin verilen şu şekilde:

* Çatışmalarda yaşamını yitiren-yaralanan PKK militanı: 9 ölü, 1 yaralı

* Çatışmalarda yaşamını yitiren-yaralanan güvenlik güçleri: 14 ölü, 10 yaralı

* Faili meçhul cinayet, yargısız infaz, çatışmalardaki sivil ölümler: 56 ölü, 103 yaralı

* Resmi hata ve ihmal sonucu ölüm/yaralanmalar: 22 ölü, 1 yaralı

* Kadın intiharları: 29 intihar, 7 yaralı

* Erkek intiharları: 29 intihar, 6 yaralı

* Çocuk intiharları: 12 intihar

* Asker/Polis intiharları: 4 intihar, 2 yaralı

* Namus cinayetleri: 4 ölü

* Gözaltına alınanlar: 3840

* Tutuklananlar: 669

* İşkence ve kötü muamele: 1480

* Toplumsal olaylara müdahale: 1106 yaralanma/darp

* Soruşturma, dava ve cezalara maruz kalan kişi sayısı: 1493

* Cezaevlerinde yaşanan ihlaller: 406

* Ekonomik ve sosyal haklara yönelik ihlaller: 8161

* Diğer ihlaller: 1890

* Toplam ihlaller: 19 bin 614  (diha)

30 ocak 015-hurbakis.net

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.