Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Halep ve kırsalı için, 'Şam Operasyon Odası' ve YPG arasında ki' anlaşmanın “İlk Aşaması” imzalandı... 'Şam Operasyon Odası', Suriye'de 4. yılına giren savaşta, kapsadığı silahlı gruplar bakımından şu ana kadar kurulmuş En Geniş Operasyon merkezi. Lübnan'ın en prestijli gazetesi es-Sefir de 'Şam Operasyon Odası'  ile  Türkiye arasındaki ilişkilere dikkat çekti...

Saldırıları komuta eden isimlerin ve silahlı grupların Türkiye ile ilişkisine dikkat çeken El-Meyadin televizyonu da...

(iki haber aldık buraya, ve haberin konu yaptığı olayların  diğer ayrıntılarını –dip notlarda linkleri ile birlikte- ayrı ayrı verdik ki, site misafirlerimiz  olayları bütünlük içinde görebilsin ,dönen dolapları daha iyi  idrak edebilsin diye- devrimci demokrat)

Hasan SİVRİ/ Halep‘te YPG ve Cihatçılar Arasında ‘zorunlu‘(?) Anlaşma

YDH Analisti Hasan Sivri, YPG ile ‘Şamlılar Cephesi’ adlı cihatçı grup arasında yapılan anlaşmanın ayrıntılarını yazdı.

AfrinKantonu Savunma Heyeti Başkanı Abdo İbrahim, bir kaç gündür sosyal medyada dolaşan YPG ile ‘Şamlılar Cephesi’ (Cebhetu’ş- Şamiye) adlı örgüt arasındaki anlaşma iddiasını doğruladı.

Bir kaç gündür sosyal medyada doğruluğu tartışılan anlaşmayı önce Kürtlere yakın haber sitesi Aranews'e daha sonra da Lübnan Al-Akhbar gazetesine doğrulayan Abdo İbrahim bugün de Afrin Kantonu ve Yürütme Meclisi Başkanlığı Basın Ofisine açıklamada bulundu.

Abdo İbrahim(PYD’li.d.d) , Afrin Kantonu ve Yürütme Meclisi başkanlığının basın ofisine ‘Şamlılar Cephesi’ ile yapılan anlaşma; kantonu, kanton sakinlerini ve çevresinde yaşayan sivilleri terör eylemlerinden koruma esası üzerine yapıldı'' açıklamasında bulundu.

Abdo İbrahim, yaptığı açıklamada“Anlaşma ile kaçakları, barbarları ve sabotajcıları sosyal adalet ve İslami şeriat yaklaşımına göre yargılayarak iki tarafa hizmet edilmiş olacak. Anlaşma aynı zamanda Afrin kantonuna yönelik planları veya olası saldırıları önceden tespit etmemizi ve saldırılara karşı hazırlıklarımızı tamamlamamızı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Halep'in kuzeybatısında bulunan Afrin kantonu daha önce de Nusra örgütü ve diğer cihadçı örgütler tarafından uzun süre kuşatılmış ve ekonomik anlamda zorluklar yaşamıştı.

Afrin sakinleri kent dışında sürekli kaçırılıyordu. YPG bu kuşatmanın ardından sivilleri korumak amacıyla Şam Operasyon Odası ile 6 aylık anlaşma yapmak zorunda kalmıştı.[1]

Anlaşmanın içeriği

Anlaşmanın içeriği 3 maddeden oluşuyor:

1- Bütün mahkemeleri kapsayacak şekilde iki tarafın yargı sistemini birleştirme ve Allah'ın şeriatına göre hüküm verme.

2- İki taraf da davet ve şer'i ofisler açabilecek. Halep'te, Afrin bölgesi ve köylerinde cuma namazlarını kılma ve hutbe okumak dahil cami işlerini takip etme.

3- Yolsuzluk yapanlar, nerede olurlarsa olsun yakalanacak ve yargılanacak, haklar sahibine verilecek. Bu anlaşmaya imza atan taraflar kurtarılmış bölgelerin güvenliğini sağlayacak.

Sahadaki fraksiyonları ve gelişmeleri yakından takip eden cihatçı uzmanı ve es-Sefir gazetesi yazarı Ali Abdullah Süleyman''İlan ettiği özerk bölgelerde İslami şeriatın kabul etmeyeceği ''Çok eşliliği yasaklama, kadın erkek eşitliği vs'' gibi kanunlar çıkaran ve seküler bir yaklaşımı olan PYD'ye  bağlı YPG'nin bu şartları kabul etmesi bir çok soruya neden olurken ben bu anlaşmayı Halep'teki dengelerle ve bir sonraki aşama ile ilişkilendiriyorum'' diyor.

Şamlılar Cephesi kimdir?

Şamlılar Cephesi, adlı örgüt 25 Aralık 2014'te Halep'te kuruldu. Bu yeni oluşumda yer alan gruplar: İslami Cephe, Nureddin Zengi Hareketi, Mücahitler Ordusu, Kalkınma Cephesi ve Emrolunduğun İstikamette ol Hareketi (Şura suresi 15.ayette geçen bir ifade).

Suriye'de son zamanlarda bir çatı görevi gören oluşumlar kurulurken, kuruluş amacını ''Silahlı muhalefeti birleştirmek üzere bir araya geldik'' ifadesi ile açıkladığı gibi Şamlılar Cephesi de bu açıklamayı yaptı.

Bu oluşumda yer alan gruplar Şamlılar Cephesi, Halep özelinde ve Suriye Ordusunun Halep kuşatma operasyonuna karşılık kurulan bir yapı olduğunu dile getiriyor.

Askeri komutanlığını İslami Cephe'nin Halep komutanı Abdülaziz Seleme yapıyor.

Amerika'nınsilah yardımı yaptığı ve ‘ılımlı’ gruplardan saydığı Hazm Hareketi ile Nusra arasında İdlib'de şiddetlenen çatışmalar Halep'e taşınınca Hazm Hareketi zor durumda kalmış ve bir kaç gün önce Nusra tehlikesine karşı Şamlılar Cephesi’ne katılmıştı.

Anlaşmanın zamanlaması ve Halep Operasyon Odası

Afrin Kantonu Savunma Heyeti Başkanı Abdo İbrahimLübnan gazetesi el-Akhbar'a verdiği demeçte ''Bu askeri bir anlaşma değil, yargı ve mahkemelerle ilgili bir anlaşma'' açıklaması yaparken, Şamlılar Cephesi’ne bağlı Mücahitler Ordusu’ndan bir kaynak da ''Kürt kardeşlerimizle yeni bir sayfa açıyoruz. Anlaşma devrim açısından stratejik önemde'' açıklamasında bulundu.

Tam da bugünlerde'Halep'i Özgürleştirme' adı altında bir operasyon odası kurulduğunu ilan eden Şamlılar Cephesi Komutanı Abdülaziz Seleme bu odayı ''Suriye Ordusuna ve IŞİD'e karşı'' kurduğunu açıkladı.

Halep'teki bütün silahlı fraksiyonlarla bu operasyon odası altında Suriye ordusuna karşı savaşacaklarını ve Halep'i kurtaracaklarını söyleyen Abdülaziz Seleme ve Şamlılar Cephesi'nin hedefinde YPG'yi de bu odaya dahil etmek var.

Öte yandan daha önce Afrin'i ele geçirmek üzere YPG'ye saldıran bu grupların Kürtlerle ilgili 'yeni sayfa açıyoruz' ifadeleri, YPG'nin Kobani direnişinden sonra geliyor.

YPG'nin Kobani ile birlikte Batılılarla geliştirdiği ilişkileri gören sahadaki grupların YPG'ye yaklaşımı değişmiş durumda.

Nusra Cephesi, Hazm Hareketi ve İslami Cephe

ABD'nin silah verdiği‘ılımlı’ gruplardan Hazm Hareketi İdlib'de Nusra ile yaşadığı şiddetli çatışmalardan sonra birçok noktayı kaybetmiş ve Halep'e ağırlık vermişti.

Son haftalardaNusra Halep'te de Hazm Hareketi’ne saldırınca, Hazm Hareketi bu sefer Şamlılar Cephesi çatısı altına girerek Nusra'ya bir mesaj vermiş oldu.

Hazm Hareketi, Şamlılar Cephesi’ne dahil olduktan bir kaç gün sonra da Şamlılar Cephesi ile Reyhanlı karşısındaki Bab El-Havayı kontrol eden Ahrar Şam arasında çatışmalar oldu.

Afrin'in hemen altında yer alan Bab el-Hava bir süredir Türkiye'nin de desteklediği Ahrar Şam kontrolü altında.

Ahrar Şam İdlib'deki Nusra-Hazm çatışmalarında Nusra'dan yana taraf tutmuştu.

İslami Cepheye bağlı Ahrar Şam, komutanlığını İslami Cephe'nin Halep komutanlığının yaptığı Şamlılar Cephesi ile İdlib'de çatışmış oldu. Bütün silahlı grupları birleştirmek amacıyla bir araya gelen İslami Cephe de misyonunu bitirmek üzere. Cephe içindeki fraksiyonların arasındaki ilk çatışma değil. Son olacağa da benzemiyor. 

7 Şubat 2015-YDH

________________________________________

Hasan Sivri/ Cihatçılar ile YPG'nin Anlaşması ve Türkiye’nin Rolü

YDH Analisti Hasan Sivri, Cihatçı gruplarla YPG'nin anlaşmasını ve bu anlaşmanın sahaya yönelik muhtemel etkilerini yazdı.

Suriye’de silahlı grupların çeşitliliği ve askeri sahadaki konjonktürün kırılganlığı ideolojik paralelliği olan grupların birbiriyle savaşmasını, karşıt grupların ise işbirliği yapmasını sürpriz olmaktan çıkardı.

Deyr ez-Zor’da el-Kaide bağlantılı IŞİD ve Nusra örgütlerinin savaşı şiddetlenerek sürerken,  Halep kırsalında uzun süre birbiriyle savaşan cihatçı gruplarla Kürt gruplar arasında anlaşma yapıldığı açıklandı.

Anlaşmanın taraflarına ve hedeflerine geçmeden önce 7 maddeden oluşan içeriğine bakalım.

1-Halep ve kırsalı için, Şam Operasyon Odası ve YPG arasında geçici ateşkesin “ilk aşaması” imzalandı.

2-Bu anlaşmaya ve üzerinde Şam Operasyon Odası damgasının bulunduğu resmi belgeye göre, tarafların kontrolündeki yollar, belirlenen yönde ve belirlenen araç türüne göre, Nusayri rejimine karşı savaşmak üzere karşılıklı kullanılabilecek. (yani, bu seferde,ESAD’a karşı savaşacak PKK. Devrimci-demokrat)

3- İki taraf arasında esir değişimi yapılacak. “Hapishanelerin temizlenmesi”

4- Kontrol altındaki bölgelerde ve YPG mıntıkasındaki insanların yaşam koşulları iyileştirilecek.

5- İki tarafın kontrol altındaki bölgelerde, askeri nokta kurulmadan önce karşı taraf bilgilendirilecek.

6-Nubbul ve Zahra bölgeleri abluka altına alınacak ve bölgedeki sivillerin giriş çıkışları engellenecek.

7- Anlaşmanın süresi 6 aydır, uzatılabilir.

İmza: Şam Operasyon Odası-Halk Koruma Birlikleri (YPG)

Şam Operasyon Odası

Şam Operasyon Odası, Suriye'de 4. yılına giren savaşta, kapsadığı silahlı gruplar bakımından şu ana kadar kurulmuş en geniş operasyon merkezi.

Bu merkez, El-Kaide'nin Suriye'deki resmi kolu olan ve 2 gün önce Humus'ta 40'tan fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı üstlenen Nusra Cephesi, İslami Cephe ve Mücahitler Ordusu adlı grup tarafından 9 Şubat’ta kuruldu.

Operasyon Odası bu aralar gözünü Halep'e dikmiş durumda. Halep'e 5 ayrı cepheden saldırı başlatan oda, Halep'teki operasyonuna da 'Kafirleri Kesme Operasyonu' adını vermişti.[1]

Şam Operasyon Odası ve Türkiye

Lübnan'da yayın yapan el-Meyadin televizyonunun ardından Lübnan'ın en prestijli gazetesi es-Sefir de Şam Operasyon Odası ile Türkiye arasındaki ilişkilere dikkat çekti. El-Meyadin televizyonu, Halep saldırılarının arkasında Türk istihbaratının olduğunu vurguladı.

Saldırıları komuta eden isimlerin ve silahlı grupların Türkiye ile ilişkisine dikkat çeken El-Meyadin, Keseb operasyonu için de Antakya'da bir operasyon odası kurulduğunu bildirdi.[2]

Es-Sefir'in medyada yoğun ilgi gören analizine göre ise Çeçenlerin, Halep ve Keseb çatışmalarında komuta düzeyinde yer alması tesadüfi değil.

Suriye'de bulunan en tehlikeli Çeçenler, Halep ve Keseb'te en ön saflarda yer alıyor.

Es-Sefir, Suriye'de savaşan Çeçenlerin daha önce uzun bir süre İstanbul'da ikamet ettiklerini yazdı. Bu isimler, Halep'te Muhacirin ve Ensar Ordusu başındaki Selaheddin Şişani ve Keseb'te savaşan Cünd Şam komutanı Muslim Şişani.

Es-Sefir, Türkiye ile ilişkileri olan bu iki ismin eş zamanlı olarak Keseb ve Halep'te operasyona çıkmalarının arkasında, Türkiye'nin olduğunu iddia ediyor.

Muslim Şişani'nin yardımcısı yine Çeçen olan Ebu Turab Şişani iken Selahaddin Şişani'nin yardımcısı Dağıstan uyruklu Muhanned isimli bir cihatçı.

Özbeklerden oluşan İmam Buhari tugayı da Çeçenlere destek veren gruplar arasında. Bu saldırının genel komutanlığını ise Selahaddin Şişani yapıyor.[3]

Ayrıca Keseb'te savaşan Çeçen gruplar, militanlarının bir kısmını, Halep'teki ''dostlarına'' desteğe gönderdiklerini duyurdu.

Halep'teki operasyonlarına Türkmenleri de katan Çeçenler kuzeybatı Halep'ten saldırırken, şeriat yanlısı radikal grup Mücahidin Ordusu da güneybatı Halep'te yer alıyor. Aynı safta savaşan Türkmen tugaylar ise şöyle: Sultan Murad ve Sultan Fatih Mehmet Tugayı ile birlikte Muntasır Billah müfrezesi.

Nubbul ve Zahra Beldeleri

YPG ve Şam Operasyon Odası arasındaki anlaşmada yer alan Nubbul ve Zahra beldeleri, Afrin'in hemen güneyinde yer alıyor.

Çok uzun bir süredir kuşatma altında olan ve Şiilerin yoğunlukta yaşadığı beldeler, Suriye yönetiminin kontrol alanından uzakta kalıyor.

Ordu güçlerinin bulunmadığı beldeleri yerel güçler ve komiteler koruyor. Resmi açıklama gelmese de Hizbullah güçlerinin de burada olduğuna dair bir takım iddialar mevcut.

Nubbul ve Zahra, Hatay'ın 35 kilometre doğusunda yer alıyor.

1 Mayıs 2014-YDH

________________________________________

[1] Saldırının ayrıntıları için bkz. YDH. 23 Nisan 2014. Tekfirci ittifak Keseb’den sonra Halep'te http://www.ydh.com.tr/HD12779_tekfirci-ittifak-kesebden-sonra-halep-te.html  

[2] Es-Sefir. 28 Nisan 2014. أهدافالتدخلالتركيفيجبهتيحلبوكسبhttp://www.almayadeen.net/ar/news/syria-m1tNB_QWMUmwAqMbAVj5EQ/%D8%A3%D9%87%D8%AF%D8%A7%D9%81-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AF%D8%AE%D9%84-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A-%D9%81%D9%8A-%D8%AC%D8%A8%D9%87%D8%AA%D9%8A-%D8%AD%D9%84%D8%A8-%D9%88%D9%83%D8%B3%D8%A8

[3] Halil Harb, es-Sefir. 1 Mayıs 2014. هجومتركيـخليجيلاستكمالغزوحلبhttp://www.assafir.com/Article/1/348743/MostRead

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.