Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Rudaw; Yıllardır MİT’le oturup kalkan, doğrudan diyalog yürüten KCK, bu kara propagandayla Rûdaw’ı halkın gözünde karalamayı amaçlamaktadır. Çünkü, vede görünen o ki KCK....


Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) siyasi kurumlarından biri olan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Dış İlişkiler Komitesi, Rûdaw Medya Grubu’yla ilgili gerçeklerden uzak ve tehditlerle dolu bir açıklama yayımladı.

KCK, daha önce de birkaç defa yaptığı gibi bugünkü açıklamayla Rûdaw Medya Grubu’na karşı dayanaksız iddialarda bulunmuştur.

KCK, Rûdaw’ı Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kurduğunu, Güney Kürdistan’da IŞİD’le savaşta gerillanın rolünü görmezden geldiğini, Batı Kürdistan (Rojava) devrimine karşı olduğunu, PKK’yi karalama kampanyası yürüttüğünü, AKP taraftarlığı yaparak , HDP’nin başarısını düşük tonda yansıttığını ileri sürüyor.

Buradan KCK’nin tüm suçlamalarını reddediyoruz.

Bir kez daha KCK’nin, “Rûdaw’ın MİT eliyle kurulduğuna” dair iddialarının açık bir araştırma ve incelemeye konu olmasına hazır olduğumuzu belirtiyoruz.

Yıllardır MİT’le oturup kalkan, doğrudan diyalog yürüten KCK, bu kara propagandayla Rûdaw’ı halkın gözünde karalamayı amaçlamaktadır. Çünkü görünen o ki KCK, sadece gece - gündüz kendilerini öven medya kurumlarını “düzgün” olarak kabul ediyor.

Rûdaw, ne KCK için ne de başka hiçbir parti ya da kurum ve kuruluş için borazanlık yapmayacaktır.

Rûdaw’ın Kürtler için yaptıklarını da bugüne dek hiçbir Kürt medya kuruluşu yapamamıştır.

İlginçtir; KCK daha önce de Rûdaw’ı eleştirerek, gerillaların Güney Kürdistan’da IŞİD’le savaşını yayımlamadığını, görüşlerine yer verilmediğini ileri sürüyor.

Halbuki, bizzat KCK, Rûdaw’a demeç verilmemesi için karar almıştır. Buna rağmen, PKK ve bağlı oluşumların açıklamaları Rûdaw’da devamlı olarak yayımlanmaktadır. Ancak bunun neden daha fazla yapılamadığının cevabı KCK’dedir.

Rûdaw, Batı Kürdistan’daki rakipsiz medya kurumudur. Bu, KCK’nin Rûdaw’ı Batı Kürdistan devrimine düşmanlıkla suçlamasına en iyi cevaptır.

Rûdaw, resmi bir şekilde Batı Kürdistan’daki tüm idari ve siyasi kurumlarla ilişkide olup, tüm halkın ve siyasi tarafların sesi olmaktadır. Tüm Batı Kürdistan halkı, Rûdaw’ın etkili uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde Kobani için yaptığı büyük hizmetlere şahitlik etmektedir.

Rûdaw, Batı Kürdistan’ın savunulması uğruna tüm şehit düşenlere saygı duymaktadır. Bu nedenle, şehitler için düzenlediğimiz yardım kampanyası sırasında, resmi bir mektupla üç kantona da başvurduk. Ancak maalesef onlar, Batı Kürdistanlı şehit ailelerine yardım ulaşmasına engel oldular.

Kuzey Kürdistan’daki seçim kampanyasında, KCK her ne kadar Rûdaw Medya Grubu’nun boykot edilmesini HDP için farz kıldıysa da, Türkiye ile Kuzey Kürdistan’daki partilerin seçim kampanyalarını profesyonel bir şekilde aktardık.

HDP eşbaşkanları ile Türkiye’deki diğer partilerin açıklamaları Rûdaw’da yer aldığı kadar Kürtçe yayın yapan diğer medya kurumlarında yer almamıştır. Türkiye’deki seçim kampanyalarını Kürtçe televizyon yayını üzerinden takip eden izleyiciler, en çok Rûdaw’dan bilgi almıştır.

Ayrıca; Türkiye’de oy verme işlemleri ve HDP’nin kutlama görüntüleri her kanaldan çok Rûdaw’da yer aldı. Rûdaw’ın Diyarbakır’dan yayımladığı görüntüler, PKK medyasının hiçbir kurumunun şimdiye kadar yapamadığı bir çalışmaydı!

KCK açıklamasının sonunda, “Eğer Rûdaw TV, gerçekten de söylediği gibi Kürt halkının özgürlüğünden yana bir yayıncılık yapacaksa, herşeyden önce bütün Kürt özgürlük hareketlerini kabul eden ve bu temelde sahiplenen bir yayın çizgisine sahip olmalıdır. Bu temelde Rûdaw TV’yi yayın politikasını gözden geçirerek ulusal çıkarlara hizmet eden bir yayıncılık yapmaya davet ediyoruz” deniliyor.

KCK’nin açıklamasının bu paragrafındaki dili olumlu görüyor ve KCK’den her yerde doğrudan diyalog için talepte bulunuyoruz.

Rûdaw’ın hiçbir kişi, parti, kurum, kuruluş, hükümet ve devlete karşıtlık yapmadığını tekrar ediyoruz.

Rûdaw, hiçbir partinin siyasi ilkelerini Kürt milletinin zorunlu ilkeleri olarak kabul etmediği gibi,  kendi ilkeleri olarak da görmüyor.

Rûdaw Medya Grubu, Kürtçe’nin en büyük ve etkili medya kurumu olarak dünya çapında her geçen gün daha da büyüyecektir.

Kürdistan’la ilgili haberlerin Kürtler’e ve tüm dünyaya ulaştırılması, milletimiz için en büyük hizmettir. Kürt milletinin kurtuluşuna ve geleceğine, yayıncılığımızla en büyük hizmeti yaptığımıza inanıyoruz.

Ancak KCK kendi ilke ve kurallarını tüm Kürtler’in kuralı olarak görüp, hiç kimsenin bunun dışına çıkmasını kabul etmiyorsa, bu hiçbir şekilde Rûdaw’ın mesleki ve milli ilkelerine uygun düşmemektedir.

Böyle bir beklenti, çalışma temelleri Avrupalı profesyonel kuruluşlarla birlikte atılan Rûdaw Medya Grubu’na uymamaktadır.

Rûdaw Medya Grubu

21.06.2015-rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.