Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu’nun (GCHQ) dünya çapındaki pek çok güvenlik yazılımı firmasını işleyişini tanıyıp ‘kendi çıkarına kullanmaya’ çalıştığı ortaya çıktı.

Hedef tahtasına oturtulan firmaların başında ise Rus siber güvenlik firması Kaspersky geliyor.


Eski NSA analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştiren The Intercept sitesi, NSA ve GCHQ’nun Kaspersky Lab ve benzeri güvenlik yazılımı firmalarını ‘çökertmeye çalıştığını’ yazdı.

 

NSA’in kanunsuzluklarının ortaya çıkarılması için Snowden’la işbirliği yapan eski Guardian gazetesi yazarı Glenn Greenwald’ın kurduğu sitenin açıkladığı belgelere göre, toplamda 23 firma (Finlandiya’dan F-Secure, Çek Cumhuriyeti’nden Avast ve Rusya’dan DrWeb gibi) ikilinin hedefindeydi.

KANUN DIŞI OLDUĞUNUN GCHQ DA FARKINDAYDI

‘Proje CAMBERDADA’ adını verilen ve resmi korsanlık operasyonlarında bu firmaların ‘bir adım önünde yer almak’ için hazırlanan planın odak noktası ise Rus Kapsersky Lab firmasıydı. Nitekim GCHQ imzalı bir belgede, “Kaspersky gibi kişisel güvenlik ürünleri faaliyetlerimize engel çıkarmaktadır. Bu sebeple yazılımlarının mantığını anlamamıza yarayacak tersine mühendislik işlemlerinin uygulanması ve gelecekteki faaliyetlerimizi tespit etmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer alıyordu. GCHQ ayrıca bunu yapabilmek için 7 Temmuz 2008’den 7 Ocak 2009’a kadar İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yasal izin istedi, çünkü normal şartlarda tersine yazılım faaliyetlerinin kanun dışı olduğunu kurum yetkilileri de biliyordu.

NSA MÜŞTERİLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Diğer taraftan NSA, faaliyetlerini daha çok söz konusu güvenlik firmalarının açığını yakalamaya, müşterilerin bilgilerine erişmeye ve firma çalışanlarının birbirine gönderdiği e-postalara ulaşmaya yoğunlaştırdı.

KASPERSKY: HİÇ ŞAŞIRMADIK

Yine The Intercept’e konuşan Kaspersky yetkilileri, “Hükümete ait kurumların, kaynaklarını meşru düşmanlarla mücadele etmek yerine güvenliği sağlamaya çalışan bizlere harcaması endişe verici. Ama hiç şaşırmadık. Nihai kullanıcılarımızı her tür düşmandan korumak için sıkı biçimde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

23 Haziran 2015- sputnik

..................

ŞİMDİ aşağıda, her aldığınız bilgisayarın içine NSA-CIA'nın Virus yerleştirerek, size nasıl satıldığı anlatan İki Haber-Araştırmayı okuyunuz lütfen- devrimci demokrat-

      Kaspersky: Sabit diskler ‘NSA casus yazılımı' ile Satılıyor

Siber güvenlik firması Kaspersky, pek çok büyük markanın sattığı bilgisayarların sabit disklerinde ABD istihbaratına ait casus yazılım olduğunu iddia etti.

Rusya merkezli güvenlik yazılım şirketi Kaspersky, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nin (NSA), sabit disklerdeki bir casus yazılım aracılığıyla 30 ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarından bilgi topladığını öne sürdü.

Kaspersky'ye göre NSA, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM ve Samsung gibi sektör devlerinin ürettiği bilgisayarların sabit diskine, daha üretim aşamasında bir casus programı yükletti. Sabit disklerin, NSA tarafından kullanıcıların bilgisayarlarına sızmak için kullanıldığı iddia edildi.

30 ÜLKEDEKİ BİLGİSAYARLARDA TESPİT EDİLDİ

Şirket, İran, Rusya, Afganistan, Çin, Suriye, Pakistan, Mali, Yemen ve Cezayir'in de aralarında bulunduğu 30 ülkeye satışı yapılan bilgisayarlarda, casus yazılımların tespit edildiğini açıkladı. Bu casus programın yüklendiği bilgisayarlardaki bilgi akışı da anlık olarak izlendi.

Kaspersky'nin açıklamasına göre, casus yazılımların bulunduğu bilgisayarlar çoğunlukla hükümet ve askeri kurumlar, iletişim ve telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji  ve nükleer araştırmalar alanında faaliyetler sürdüren firmalar, medya şirketleri ve İslami kurumlara ait.

Adı açıklanmayan eski bir NSA çalışanı da, isithbarat ajansının sabit disklerden bilgi sızdırmaya yarayacak casus yazılımı geliştirdiğini kabul etti.

NSA AÇIKLAMA YAPMAYI REDDETTİ

Bu arada Kaspersky ayrıca, 2001'den bu yana kullanıldığını iddia ettiği casus yazılımının belirlenip bilgisayar sisteminden kaldırma metotlarına ilişkin bir yazı da yayınladı.

NSA ise ‘sessiz kalmayı' tercih etti. NSA sözcüsü Vanee Vines, konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Kaynak; http://tr.sputniknews.com/abd/20150217/1014013316.html

ŞİRKETLER DE 'YORUMSUZ'

Adı geçen şirketlerden Western Digital ve Seagate ise böyle bir casus yazılım hakkında bilgileri olmadığını açıkladı. Toshiba ve Samsung da yorum yapmaktan kaçındı.

sputnik
................

 Dünya şokta: 30 ülkedeki sabit sürücülere casus yazılım yerleştirilmiş


ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) bazı firmaların ürettiği sabit sürücülere bu cihazlarla yapılan işlemlerin dışarıda izlenmesini sağlayacak yazılım yerleştirildiği iddia edildi.

Yazılımı ortaya çıkaran güvenlik şirketi Kaspersky’e göre 30 ülkedeki bilgisayarların etkilendiği ve Stuxnet’e benzeyen yazılım, ‘Denklem Grubu’ adlı ekibini yürüttüğü 20 yıldır devam eden bir operasyonun parçası.

Western Digital, Seagate, IBM, Micron, Samsung ve Toshiba gibi firmaların sürücülerinde bulunan yazılımla alakalı NSA yorum yapmazken, eski bir istihbarat yetkilisinin Reuters’a verdiği bilgiye göre Ulusal Güvenlik Ajansı bu yazılımın sürücülere sağlanması için ciddi bütçe ayırmıştı.

Kaspersky’nin konuyla ilgili yayınladığı raporda bu zamana kadar bilinen espiyonaj yazılımlarının hepsinden daha karmaşık tekniklerle üretilen yazılımın, datayı elde etme ve kendini gizlemede gayet ‘profesyonelce’ üretildiği ifade edildi. Sabit disklerin yazılımı tekrar yazabilme kabiliyetine sahip casus yazılım sayesinde virüs taramalarından ve diskin formatlanmasından kurtulabiliyor. Casus yazılım sadece izleme/gözetleme yapmıyor aynı zamanda bilgisayardan internete bağlı olduğu müddetçe veri çalabiliyor.

Yazılımın en fazla bulunduğu ülkeler arasında sırayla İran, Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Mali, Suriye, Yemen ve Cezayir bulunuyor.

 

Hedeflerin askeri ve kamu kurumlarının yanında telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji firmaları, nükleer araştırmacılar, medya organları ve dini gruplara mensup kişiler olduğu belirtildi. Uzmanlar causus yazılımın Stuxnet’e benzediğinin üzerinde durdu.

Yazılımın sürücülere nasıl yüklendiği konusunda bir açıklama yapılmadı. Yüklemenin fiziksel olabileceği belirtilirken, NSA’in üreticilerden kaynak kodlarını istemiş olabileceği veya bu firmalara yazılım geliştiren şirketlere sızmış olabileceği ihitmalleri de değerlendiriliyor. Western Digital, Seagate ve Toshiba böyle bir operasyondan haberleri olmadığı açıkladı. Diğer şirketlerden bir açıklama gelmedi.

Kaspersky raporunun ABD Başkanı Obama’nın siber güvenlik paketini açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkat çekti. Son gelişmenin Çin yönetimini yaptığı siber casusluk operasyonları nedeniyle uluslararası kamuyounda eleştiren Washington’un elini zayıflatacağı düşünülüyor. Snowden sızıntılarının ardından NSA’in bu kadar çaplı bir casusluk operasyonun arkasından çıkması ABD’ye olan güvenin azalmasına ve bilişim sektöründe Amerikan menşeli şirketlerin durumunu iyice zora sokacağı ihtimalini güçlendiriyor. Obama’nın Snowden sızıntılarından sonra kurduğu İstihbarat ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme grubu üyesi Peter Swire operasyonun ABD’ye yansımalarının olumsuz olacağını dile getirdi.


Kaynak;  http://siberbulten.com/uluslararasi-iliskiler/dunya-sokta-30-ulkedenki-sabit-suruculere-casus-yazilim-yerlestirilmis/

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.